Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

American coffee - facuta de italieni


Recommended Posts

Neata! Frig tare si nici un fulg de zapada momentan.

Si eu fac clatitele acestea. Fii-mea e topita dupa ele. 

La job e mult de munca, dublu fata de acum o luna. In plus acasa am o perioada plina. Abia astept sa ne mutam si sa ne mai linistim. Fii-mea e pe ultima suta de metrii semestrul asta, abia astept eu sa se termine scoala...

O saptamana usoara va doresc!!!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata din ploioasa Philadelphia! Normal, am plecat de acasa far umbrela!!!!

 

Deci am avut sarbatori calme si linistite. De Anul Nou am ramas singurica acasa. Barbatul a avut un botez grecesc transformat in Revelion de fotografiat. Baietii m-au asigurat ca ramin cu mine acasa insa cind a batut de 9:00pm, cumva si-au gasit petreceri si au zbughit-o! Asa ca la 12:00 sforaiam intre doi caini. Oricum, a doua zi pe 1 ianuarie ne-am luat zborul in vacanta. Primul zor (16 ore) NY - Taipei unde am avut o ora intre avioane si aproape l-am pierdut ca am plecat cu intirziere. Am alergat ca la curse prin aerport, ne-a dus cu un autobuz direct la avion ca plecase de la gate.

 

Am ajuns in final in Hong Kong...rupti am dormit prima noapte apoi ne-am pus pe "treaba". Am batut tot Hong Kongul la pas, am luat metroul (metroul lor bate la fund absolut orice metrou am vazut in lume pina acum - sclipeste de curatenie, este comod, usor de navigat, si mai ales 99,9% la timp!!!!). Am facut in medie cam 10 mile pe jos :) :) si am mincat cam 5 mese pe zi...este o mincare absolut exceptionala. Totul arata apetisant si miroase extraordinar. Am luat trenuletul (???) pina sus la Victoria Peak chiar inainte de apus si sotul a prins niste momente extraordinare cind a inceput sa apuna...ireal de frumos.

 

Am fost pe Lantau Island unde exista cam ultimul sat de pescari care locuiesc in case pe stalpi (in apa). Am urcat la Big Buddha (268 de trepte - treceau babutele de 80 de ani pe linga mine fluierind iar eu pufaiam din greu). Panorama de acolo mi-a luat respiratia!

 

Din Hong Kong am plecat in Hanoi...acolo am avut o intilnire de servici, apoi ne-au scos la restaurante cu specific traditional vietnamez (am mincat pui negru...da, pielea si carnea erau negre dar incredibil de gustos). Baietii au fost in culmea fericirii ca peste tot au avut voie sa bea bere (nu ii intreba nimeni nimic de virsta). Din Hanoi am plecat in Halong Bay unde ne-am urcat pe un vapor mic de croaziera - traditional (le zice "junk boat). Am fost doar 4 familii pe barca...am plecat din port si cind am inceput sa ne uitam in stinga si in dreapta mi s-a parut pentru o secunda ca nici nu mai sint pe Pamant! Apa verde ca jadul, vremea putn cetoasa care a dat un aer de mister, formele de relief complet neobisnuite...un aer calm si o tacere solemna. NU auzeai decit apa care mangaia barca incet (bine, si motorul barcii :) :) :)). Am vazut o ferma de perle (doamne, cita munca este pentru a scoate o perla viabla - ani si ani de zile). Am mers cu kayakul, am vizitat o pestera superba (faimoasa pentru o batalie unde vietnamezii au cistigat - ei ascund tot felul de armament in pesteri). Am luat lectii de gatit...dar ne-am relaxat cel mai mult. 

Inapoi in Hanoi, am vizitat faimoasa inchisoare denumita sarcastic Hanoi Hilton (inchisoare intemeiata de colonistii francezi unde au tinut prizonieri politice...acolo s-a nascut si partidul lor comunist, un soi de Doftana, versiune asiatica). Au si o gilotina autentica...Acolo au fost tinuti prizonieri pilotii americani din razboiul recent. O propaganda acolo de am avut flashbacks...greu de explicat.

Hotelul din Hanoi a avut spa...ne-am masat, ne-am dus la cosmetica...am incercat masajul cu pietre fierbinti (toti 4)...eu am adormit ca un porc. M-am relaxat atit de mult ca nu mai imi puteam tine ochi deschisi si pur si simplu am alunecat in somn. Am sforait (spune sotul)!

 

Inca o zi inapoi in Hong Kong pentru cumparaturi si apoi Taipei...Taipei a fost alta surpriza placuta. Curatenie in toate cotloanele...oamenii extrem de amabili. Chiar daca nu stiu engleza se straduie mult sa te ajute. Am urcat in Taipei 101...vazut pagode de le-am pierdut numarul.

 

A fost o vacanta incredibila...o experienta de neuitat! Am lasat foarte multe amanunte nescrise. A fost un festin vizual si gustativ...pentru mine cel putin tin, am luat notite peste tot!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai editez micile greselei de sus ca pierd formatarea mesajului.

 

Mai adaug ca am fost la marsul femeilor simbata in NYC...200,000 de femei s-au strins. Iar duminica am sarbatorit in familia extinsa pe sot si pe fratele sotului (sint nascuti in ani consecutivi si in aceeasi luna la 10 zile distanta...daca fratele lui s-ar fi nascut cu 5 zile mai devreme, ar fi avut acelasi an de nastere amindoi). 

 

In rest, trag tare la servici, copilul mic mai are putin si trebuie sa decida unde vrea sa mearga. Pe moment inclina tare mult la un colegiu in Brooklyn (unde au fost si surorile sotului meu)...l-a apucat dintr-o data un sentiment de dor anticipat si parca nu mai vrea sa mearga la distante mari. Eu zic "doamne ajuta"!!!!! Sa fie mai aproape ca sint mai linistita. Socrii mei se muta upstate si i-ar ramine lui casa sa locuiasca acolo pe durata colegiului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua, ma simt ca dupa week-end.  [:D]  Ieri am fost liberi asa ca n-am iesit deloc din casa. Am gatit o supa cu taitei, am fiert sarmale cu carne porc si am calcat tot muntele ce ma astepta.  [:D]  Exact ca in week-end.  [fri] Azi vreau sa ma aerisesc la o mica tura de shooping de una singura. 

Am fost cu Alex sa-i iau bustiere si sutiene.  [fal]  [zirea]  Nu-mi vine sa cred. Creste fatuca mea. Nu are prea multe in zona resp, dar nu se mai poate fara, de altfel de prin vara nu i-am mai dat tricouri albe / deschise la culoare din motivul asta, doar ca nu i-am zis nimic. Da, si a vrut si-un pistol.  [:-)))] Atata mintuca are.  [pup]

Ieri si-a facut temele, un puzzle mare. Asa pe langa casa. 

Nu mai mergem la sanie ptr ca nu mai este zapada de sanius, este doar ratacita prin unele locuri, desi este frig la noi. Ieri pe zi au fost -6grC. 

Pa voua.  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...