Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

American coffee - facuta de italieni


Recommended Posts

Judoka, 

 

ce clasa ?

mda, asa e. testele sunt in engleza. basca sunt unii profi de limbi , care le vorbesc in acea limba de cand intra pe usa . stiu ca nr 1 al meu avea la 4-a o profa asa , si unii copii nu au inteles ca au test peste 1 saptamana .

 

acu si- au intrat in ritm, asta e.

 

la noi au primit azi carnetele . 

dar amandoi au avut teste la limbi ( vokabeln test ) 

 

amandoi au anuntate urmatoarele teste . de ex piticul are pe 22.02 dictare. 

 

la muzica au amandoi 2. proful lu asta mare cand a auzit de 2 ii zice : poti sa pleci . 

 

au niste tonuri etc etc etc si tre sa faca muzica de reclama, la un Instrument [fal]  .

 

acu se intelege de ce aleg 42% din copii de clasa a 4-a aleg liceu.

 

as vrea sa aiba o zi: azi ma duc la scoala sa frec menta  [:-)))]

 

no, abia sapt viitoare avem vacanta , atunci incepe postul Pastelui .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cum asa nu ati auzit in wien de nachsitzen ?

 

al mare a trebuie sa mature tot etajul . au fost 4. intr- o ora au maturat toate etajele.

 

asta mic s- a certat cu un coleg. strang niste gunoie in cartea scolii.

Didi, nu am auzit de nachsitzen, pe bune. Astia aici primesc buline sau puncte (daaa, buline la liceu  [batcap] ). La nu stiu ce numar de buline, diriginta discuta cu elevul, apoi, odata cu cresterea numarului de buline se trece la discutie cu toti elevii clasei, se cheama parintii la scoala, se exmatriculeaza - de regula ii trimit de la Gimnaziu la Mittelschule, dar asta doar in cazuri exceptionale. Dar pentru teme lipsa, profesorii isi dau ochii peste cap. Cica e interesul copilului sa faca tema, nu al lor... Daca o uita sau nu o fac la timp, pot sa o aduca pana la sfarsitul semestrului. Ma rog, la unii profesori, nu la toti. Mai nasol este daca se bat, isi vorbesc urat intre ei sau cu profesorii. Cel putin asa e la fii-mea la gymnasium. 

Si ca sa o laud, a venit azi cu notele. Are in 2 la germana, in rest doar 1. Cele mai bune note din clasa. Era asa de fericita, de mult nu am mai vazut-o asa, A mancat de pranz si a plecat la cursul de romana ca o floricica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, a cincea

 

La gimnastica vin colegele lui, mai stau de vorba cu ele,ce mi au auzit urechille .....nu e o profesoara prea populara. De vreo doua sapt e bolnava si dupa se intoarce si ii bombardeaza cu teste si cu note proaste. Plus ca al meu e si gura mare, sigur a scapat cu ceva si nu il are asta la inima. [fri]  Problema e ca daca ai doua medii de cinci zbori din liceu sau repeti clasa. Si la o limba straina e usor sa dai vocabular sau ceva care nu s a lucrat in clasa. In fine, sper sa o scoatem la capat.

Dana, [flo2] spre sa ai drepate, dar astia cand te iau in vizor, nu prea stiu de gluma. Dirigintele mi se pare o.k., are de lucru cu baietii, ca doar nu o fi el cel mai special in clasa, mai sunt si altii.

 

M as relaxa cu un film, sa mai schimb ideile.

 

o seara frumoasa  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

devoska, felicitari !!!!!

 

da, am citit tema Nachsitzen: in austria e interzisă 

 

https://de.wikipedia.org/wiki/Nachsitzen

 

 

Judoka,

 

la limbi , ce m- a uimit și pe mine sunt aceste vokabeltest: o data la 2 sapt 10 cuvinte din ultimile timp învățate , dicatate. nu mai știu ce procent au. 

copilul aceeași școala au propoziții de tradus, simple, cu ce au învățat in ultimile sapt .

 

de ex prof de engleză încă de la ședința cu părinții din oct ne- a spus când sunt tezele. 18.11, 18.01, 18.03 și 18.05. 

acu in ianuarie s- a enervat ca încă 2 prof de mathe și germana au pus tezele lor unul pe 17 și unul pe 19 . cearceaful a fost prea mult, pt copilul de clasa a 5-a.

oricum clasa e cam varza. sunt unii care vorbesc engleză , fiind liceu biliangual de la clasa a 7, alții ca fii-miu, nu știu nici verbu to be la present. 

au in clasa a 5, 6 ore de engleză și fii-miu merge și la cercul de engleză . 1 ora, dar nu se tine mereu .

 

 

daca vrei îți trimit pe email ultimul Arbeit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, nu ai putea sa-l muti la alta scoala? Cand ai medii de 5 nu poti sa faci un test? Aici se da acest test la inceputul anului urmator, ca un fel de corijenta si de regula se trece. Bafta multa!

 

 

Devoska, nu cred ca aici exista asa un test, nu am auzit. In clasa a opta, cel mare a avut doi colegi care s au mutat la real si unul care a repetat clasa [smulgpar]

 

Am mai scris pe aici, in clasa sunt si diferente intre ei, pt ca cealalta grundschule au facut engleza si ei au facut franceza  [batcap]

Aseara le am pus un film in engleza, cea mica e cea mai nemultumita ca nu intelege [:-)))] ,dar tot s au uitat.

 

Didi, tu ii ai si apropiati ca varsta, si instumente si activitati si sport, toata admiratia [flo2]

Apropo, prietena , mai aveti ? Ne distram aseara in masiina, ce criterii trebuie sa aiba o prietena : ochi albastrii, slaba, si sa stie sa faca masaj  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da da, pretena e pe rol.

se vad la film de sf valentin si merg impreuna in excursie cu cercul de teatru ( teather AG) acu in 26.02. 3 zile. 

 

 

Aqai,

 

vezi care sunt legile la voi și susține busnisul copilului . la noi au avut pustii aia succes și acordul directorului . 

e murit de la sine pan la urma ca copii și- au pierdut interesul . și , sa nu mai de- a pe datorie 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...