Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

American coffee - facuta de italieni


Recommended Posts

in alta ordine de ideei, noi avem vacanta de carnaval, copii au avut in scoala Joi. Piticul chiar a iesit printre finalisti locul 6.  ca Harry Potter. Norocul meu ca si pe nr 1 tot la fel l-am trimis. Cravata, pelerina, bagheta fff frumoase. daca purta si ochelarii (pe care nu i-a vrut sa ii poarte sigur urca in clasament) 

asa a castigat niste Vouchere la scoala.

 

dar vuieste acu peste tot. Basca si magazinele sunt inchise si dr nu au program. La mine in land e mai relax, dar in landul lu Köln, e zi libera. si 1 mil de privitori erau asteptati acolo, unde e si centru carnavalului.

 

daca nu e Octomberfest sunt targurile de Craciun, apoi fix dupa anu nou se pregateste lumea de canaval (bine, el incepe pe 11.11 la ora 11:11 in Köln) 

Carnavalul se termina mereu in SAptamana inceputul Postului Mare.

 

Ce e specific acu?! in afara de Caravana aia care traverseza orasele? spectacole locale. Cred ca e fff frumos. se mananca acu scovergi  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi avem Yamaha. Nu vom merge niciodata la concursuri, asa ca e f buna. 

 

Didi, ar trebui sa mergem la sf lui aprilie.

Hai ma, nu cred ca va baga nimeni la inchisoare daca lipseste copilul. Pai e nevoie de avertizare mai intai de tot felul de chestii. Pai nu i-au bagat la inchisoare pe aia care au pipait femeile in noaptea de rev si baga parintii ca lipsi copilul o sapt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

so, am vazut The Post! Meryl Streep joaca asa cum ne-am invatat. Minunat. 

iar Tom Hanks ramane la fel de deosebit.

 

si,

 

am vazut aseara ultimul film a lu Daniel Lewis ( Antmila, asta dupa ce ti-am vazut Statusul pe FB).

 

mi-am adus aminte ca avem doua vecine a caror soti erau betivi, de ocazie.

 

dar cand erau beti erau violenti.

si cu acordul Dr din sat le puneau femeile cate 1/4 dintr-o pastila praf in ciorba. 

 

Daca ei nu mai consumau alcool, nu mai aveau nimic, dar daca consumau se inroseau puternic. la urmatoarea masa la fel 1/4. daca ajungeau la 1 pastila erau la pat. vomitau, dureride cap etc.

 

Se jurau aia ca nu mai beau (daca ar fi stiut ei) [alcool]  si se lasau de bautura....

pana o luau de la capat.

 

din cate am urmarit eu, multi beau de stress, nu faceau fata stressului [smulgpar]

 

era usor sa se ameteasca si tot asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa o fi Coca, nu am incercat.

 

am luat copii cate o luni, de dimineata cand am avut niste nunti in ro. in sensul ca i-am intrebat daca pot reveni Luni la 8:40 e cursa Tarom

 

dar erau unii care vroiau sa faca Homeschooling si e interzis asa c au primit azil in SUA.

 

 

copilul meu pleca in excursie cu cublul de teatru pe 26-28.02 si din 28.02 pana in 02-03 merge cu orchestra. Noroc ca e in acelasi loc. nu stiu ce o sa faca astia 2, ca nu au voie sa ii lase profi singuri pana vin ceilalti, nici sa ii ia cu ei, ca nu au cum sa ajunga la 13 retur. sanatosi sa fim, ca solutii sunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi avem vacanta da?!

 

pana ieri nu au facut nimic. dar de azi am intrat in pregatire pt teste: miercuri la engleza si joi la germana. Al mare e pe cont propriu.

 

saptamana trecuta am avut sedintele cu parintii.

de la 18-19:30 la al mic, si de la 19:30:20:30 la al mare 

 

a mai fost Info pt alegerea profilului, dar a fost colegu, ca nu aveam cum sa ma impart.

 

Liceul german e impartit cam : treapata de jos: clasa 5-7. Treapta de mijloc :8-10 si uiltima treapta 11-12

 

Licelele merg pe profile, de la clasa a 5-a: unii au muzical, altii sportiv, altii limbi vechi, ai mei sunt la limbi moderne si asta pt ca de la clasa a 7-a pot intra pe modulul bilingual, in engleza.

 

sunt cam 16 ore de limbi (germana, engleza, franceza sau latina) si 4 ore de Mathe pe saptamna cam 33-35 saptamanal obligatorii.

 

de la clasa a 8, copii tre sa aleaga ori a 3-a limba straina ( in cazul nostru Italiana cu 4 ore saptamanal) Modului Natur-fenomene cu multa chestii practice, si mai nou au un modul de anu asta: 4 ore de teorie:2 mathe , 1 fizica si 1 Info.

 

sper convingem copilul 

 

revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, nu e nimic foarte serios...dureaza 20 de min, vin acasa in aceeasi zi. Ce e nasol e ca sint prograpata dupa-amiza si deci nimic de baut si mincat pe la miezul noptii. Oh well!!!

 

Filmul cu Day-Lewis mi-a placut foarte mult. Nu stiam dinainte despre ce este vorba asa ca m-a luat prin surprindere povestea. Insa ca de obicei, el a facut un rol exceptional...am fost cu copilul mic si el nici macar nu l-a recunoscut desi a mai vazut filme cu el. Este actorul generatiei lui...nimeni nu ii vine aproape.

 

Mi se pare incredibil de complicat sistemul de invatamint german...o multime de obstacole (sau asa par din afara). 

 

Si cel mic al meu  pleaca in excursie in martie cu ochestra...de data asta vor cinta greierii simfonici la Disney in Orlando (anul trecut au fost in Los Angeles). Pleaca cu scoala 5 zile...copilul asta bate Florida anul asta ceva de speriat!!!!

 

Acum am ajuns la servici...mi-a luat 2 ore cu masina. De aceeea imi place cu trenul - stau jos si citesc, nu ma enervez in trafic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot vreau sa o intreb pa Carolinah si uit [batcap] , mai tii dieta ? Functioneaza ? Trebuie sa ma apuc si eu de ceva ca nu se mai poate. [ups]

 

Judoka, am tinut o vreme si a fost util, am slabit. Acum ma mentin. Eu ma apuc de slabit cand am doar 2-3 Kg de dat jos, sa nu fie greu.

Eu ma mentin la greutatea asta +/- 1 Kg de vreo 13-15 ani, nu mai tin  minte, oricum dupa ce m-am maritat, ca inainte eram mai grasa:)))

 

SI eu plec chiar acum la Carnaval. Cel mai mare dupa cel de la Rio.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...