Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce parere aveti despre femeile care nu vor sa aiba copii?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa va enumar criteriile care m-au detrminat sa iau aceasta decizie...  1. Lipsa unei stabilitati financiare , 2. Lipsa unei case( parerea mea batuta in cuie este ca trb sa am casa mea pt a aduce pe lume un copil si ca sa ii pot oferi macar strictul necesar, pt ca mi se pare imposibil sa duci o chirie si sa mai ai si un copil ) 3. Teama ca nu ma descurc. 4. Teama ca timpul meu liber va fii prescurtat, sunt genul de persoana care face ce vrea cand vrea, fara impedimente, 5. Teama ca voi face aceleasi greseli ca si parintii mei , 6. Teama de a naste, durerile , complicatiile ce pot interveni in timpul nasterii si dupa...7. Teama de a nu aduce pe lume un copil cu probleme... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va enumar criteriile care m-au detrminat sa iau aceasta decizie...

Lista ta mi se pare o lista de probleme rezolvabile in timp. Desi nici una nu ne dorim copii, cred ca motivele din spatele acestei decizii sunt foarte diferite.

Si sfatul meu este sa astepti. Pana atunci, prezervativul e sfant [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1 si 2 se rezolva cu timpul. 3 cu ajutor din partea partenerului, a familiei sau a unei bone/menajere. 4 se rezolva dupa ce creste copilul un pic, 5 dimpotriva, vei sti ce greseli sa NU faci, 6 slava domnului ca exista anestezia epidurala, durerile trec si se uita rapid, 7 medicina a avansat suficient incat sarcina cu probleme sa fie depistata din timp.

Nu sunt motive, ci pretexte, majoritatea le-am avut si eu cand spuneam ca n-am nevoie de un copil. Inventam orice ca sa ma conving. De fapt ma pacaleam singura, chiar imi pare rau ca n-am devenit mama cu 10 ani mai devreme, ca sa pot face si al doilea copil, sa nu fie fetita mea copil unic, sa aiba un frate sau sora dupa ce noi nu vom mai fi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa va enumar criteriile care m-au detrminat sa iau aceasta decizie... 1. Lipsa unei stabilitati financiare , 2. Lipsa unei case( parerea mea batuta in cuie este ca trb sa am casa mea pt a aduce pe lume un copil si ca sa ii pot oferi macar strictul necesar, pt ca mi se pare imposibil sa duci o chirie si sa mai ai si un copil ) 3. Teama ca nu ma descurc. 4. Teama ca timpul meu liber va fii prescurtat, sunt genul de persoana care face ce vrea cand vrea, fara impedimente, 5. Teama ca voi face aceleasi greseli ca si parintii mei , 6. Teama de a naste, durerile , complicatiile ce pot interveni in timpul nasterii si dupa...7. Teama de a nu aduce pe lume un copil cu probleme...

 

Tot ce ai enumerat tu sunt temeri, nu motive. Temeri de competenta unui psiholog, Pt ca vin din copilărie, din modul in care ai fost crescută și modul greșit in care ai înțeles sa te raportezi la o relație și la un copil. 

 

Ma alătur și eu celor care te-au sfătuit sa încerci un psiholog. Sper sa găsești unul care sa ti se potrivească. Și dacă pe urma îți vei mai dori sa nu ai copil, dar din MOTIVE și nu temeri, atunci da. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...