Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

Bună ziua și de la mine! Sau ca să o citez pe Miha: Hej allihopa! , adică Bună ziua tuturor! (am urmărit-o pe Instagram și mi-a plăcut cum sună salutul ăsta :))

 

Ioana, când afli cum scapi de starea aia, zi-mi și mie, că și eu m-am molipsit. Deși n-am de ce, aș zăcea și atât. Am rămas și fără mașină că (iar!) e în service, trebuie să plec în delegație și o să ajung la gară cu maxi-taxi... dintr-astea.

 

Viviana, țin pumnii pentru operație, să fie bine! 

 

Mianna, cum a fost la curs?

 

Fleur, cum e cu ceremonia de inițiere?

 

Anja și Miha, interesante lecțiile copiilor voștri!

 

O duminică frumoasă!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viv, tin pumnii sa fie bine!

Mi-ai dat o idee cu serialul - da, fain actorul [:)]

 

In sfarsit e duminica! Imediat iesim la pranz la terasa - ultima pe anul asta, presupun. Dupa care trebuie sa fac o ciorba si sa vad ce mai am prin congelator (nu stiu sa gatesc in cantitate mica, asa ca macar cu felul doi m-am scos, am diverse caserole congelate.

 

La curs a fost relativ interesant, numai ca nu-s convinsa ca omul intelesese cui se adreseaza. Asta a fost programul de leadership, in care ne vorbea de misiuni, viziuni si alte chestii care implica si putere de decizie - ceea ce, la drept vorbind, nici cei doi sefi din biroul nostru nu prea au, noi nici atat. Se pare ca dupa prima zi de curs a primit ceva informatii despre munca noastra de zi cu zi, astfel incat ieri dimineata ne-a explicat ca project management e o tema pentru un curs separat, pe care n-are cum s-o abordeze in astea doua zile. No bine. Am impresia ca asta ne-ar fi prins bine noua, ca nu prea putem sa ne informam sponsorii ca noi avem o anume viziune mareata in ceea ce priveste proiectul lor [:)] da, am priceput ca pentru a conduce o echipa trebuie sa-ti cunosti cat mai bine oamenii (si ne-am dat seama cat de greu ne e sa facem asta, fiind o companie multinationala si lucrand cu echipe care se schimba de la un proiect la altul) si ca cel mai important lucru e comunicarea, ceea ce stiam deja. Tipul e psiholog cu multa experienta in HR, nu ma indoiesc ca-i bun, insa nu mi-au placut extremele reduse la absurd. Adica ne explica importanta comunicarii, sa intelegem cum percepem celalalt mesajul, sa nu dam cu barda fara sa ne intereseze "receptorul". Pai baiatu', ti s-a explicat de la inceput ca cei de la curs avem 7-8-10 ani in firma, si in tot acest timp am reusit sa comunicam cu colegi din alte tari si continente, ce ti-ai imaginat, ca toti anii astia am dat cu barda asteptand sa ne luminezi tu? Ma rog, una peste alta sa zicem c-a fost interesant. Nu-s sigura ca a meritat, nici din punct de vedere financiar (habar n-am cat a platit firma, dar nu cred c-a fost ieftin), nici din punctul de vedere al timpului petrecut la curs, dar poate cel mai important a fost faptul ca firma ne-a organizat un asemenea training extern; nu stiu exact cu ce asteptari [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela Hejsan! :) tot un fel de salut suedez :).

A fost grea săptămâna asta cu Instagram, pana au intrat colegii in joc și mi-au trimis poze și texte. Dar interesant in același timp, a trecut foarte repede timpul. Deși am lucrat 6 zile săptămâna asta. 

 

Viviana țin pumnii, sa fie bine! 

 

Ioana sa treacă perioada asta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja aseară am povestit cu prietena mea care e profesoara de romană aici pe insula și care studiază acum sa devină profa de seuedeza și mate. I-am citit ce ai scris tu ca fac ai tai la istorie și mi-a zis ca trebuie sa fii fericita ca profesorul aplica metoda respectiva. E una din cele mai moderne metode de învățare, se numeste multimodala și ni cred ca se aplica in ro (nu știu in alte tari). Poate vrei sa citesti despre ea: multimodal lärande. Ea o aplica cu Silvia la orele de romană, e metoda ei preferata. 

Ceva asemanator aplica și o parte din profesorii Silviei, cel de mate/biologie, cel de istorie și cel de muzica. Dar mai lucrează și cu o alta metoda, interactivă, ii angrenează pe copii in discuții între ei. A povestit și Silvia aseară mai multe cu prietena mea despre profesorii ei, așa am aflat ;). E nemulțumita total de profesoara de engleză, nu ii place ce metoda aplica cu ei și simte ca nu învață nimic...sunt puțin suparata ca nu știu ce va face in condițiile astea la Nationella provet care e tare complexa. Ea are A la engleză și recunoaște ca nu știe de ce... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Inca sunt in pat, imi beau cafeaua  [cit] ne-am culcat dupa miezul noptii...aseara am fost la circ erotic, cu prietenii din orasul de langa noi (ea romanca, el fost coleg cu Marco)..apoi am stat cu ei la un pahar de vorba...circul a fost ft fain, e prima oara cand mergem...artistii in majoritatea lor sunt polonezi, 5 saptamani au avut show-ul la noi in oras..azi e ultima zi...vom merge si la anul...managerul circului e tot circar, l-a infiintat acum 7 ani si are din ce in ce mai mult succes..OhLaLa e numele circului.

 

Viv, bafta multa marti, ma voi gandi la tine  [pup]

 

Ioana, sa treaca starea  [pup] si Marcia a avut aceleasi probleme cand era mica, daca avea o prietena, o vroia doar pt ea...cu timpul a inteles cum este...acum e prietena ft buna cu 2 fete din clasa; la scoala sunt mereu toate 3...dar in timpul liber are fiecare si alte prietene...cele 2 dorm mereu la noi cand e Marcia singura.

 

Am gasit curs de coreeana, va incepe joi..e chiar in Zurich la lac...de la 7.30 la 9pm...eu o duc la gara, de unde merge 5 minute cu trenul, iar apoi mai merge 5 minute pe jos..joia care vine mergem toti 3, eu cu Marco ne oprim la o bere si o recuperam cand termina...e ft incantata, de-abia asteapta...am gasit si cateva firme in Zurich care organizeaza cursuri la Seoul, incepand cu 16 ani...o sa le scriu, sa vad care sunt conditiile etc..peste 2 ani va stii cu siguranta coreeana, deci ii va prinde bine un curs de 2-3 saptamani in Seoul..va sta la o familie, deci va putea exersa...sunt si eu entuziasmata, ma bucur mult pt ea...i-ar place sa se mute acolo cand creste si sa predea engleza (cunoaste o americanca, e de 6 luni acolo si exact asta face..si nu vorbeste coreeana, nici nu e profa de meserie)...si de ce nu, sa se marite cu un coreean  [:D]

 

Fleur&Monica, majoritatea masinilor erau Hyundai...am vazut si Kia, dar nu multe..mai aveau si Mercedes, BMW, Audi, VW, dar destul de putine.

Toate taxiurile aveau camere de filmat...plus ca plateai automat cu cardul...nu ti se cerea pin-ul, foloseau banda magnetica...asa era si in magazine, pt sume mari insa tb sa semnezi (totul digital).

 

Am asa un chef de munca, saptamana viitoare va fi una nebuna  [zirea]

 

Vineri dupa job am spalat baile, ieri am schimbat rotile la masina, am incaltat-o de iarna  [:D] azi vreau sa fac carnea de caprioara cu sos de piper (e pt maine)....si mai tarziu vrem sa  iesim la o bere.

 

O zi cu soare sa aveti, la noi vine iarna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc cu cardul...dupa ce-am ajuns la hotel, am facut check-in si am platit...apoi am fugit la cinema, taxiul tot cu cardul l-am platit...dupa ce s-a terminat filmul, am fost la un magazin, de unde Marcia si-a luat cateva cd-uri...cand sa platesc, nu a mers...am 2 carduri pe acelasi cont (Amex si Visa), am incercat cu ambele si nimic...aveam si ceva cash, dar restul de bani erau pe card...am revenit la hotel si am vrut sa sun la cei de la banca, sa intreb ce s-a intamplat...numai ca nu puteam suna decat local, asa ca am decis sa sun de pe mobil...a trebuit sa sun de 3 ori, asta pt ca in camera era semnalul slab si de 2 ori s-a intrerupt..pana la urma am sunat din holul hotelului, cei de la banca mi-au spus ca tranzactia li s-a parut ciudata, pt ca nu s-a cerut pin-ul, asa ca mi-au blocat cardul...le-am explicat ca in Coreea nu se cere pin-ul, pt sume mari trebuie doar sa semnezi...m-au intrebat pana cand stam acolo, ca sa bage ei datele in sistem...mi-au deblocat imediat cardul si si-au cerit mii de scuze...toata distractia asta m-a costat 50 fr (primesc sms pe telefon cand ajung la 50 fr)  [zirea] pana la urma banii nu au mai contat, m-am bucurat ca am rezolvat...problema acolo este ca nu poti folosi cardul Maestro, nici nu poti scoate bani de pe el...nici cu cardul de credit nu poti scoate bani de peste tot, sunt doar cateva banci care accepta carduri din alte tari...am incercat la mai multe, de curiozitate, dar nici o sansa....poti doar plati cu cardul de credit, mai mult nu...au un sistem bancar tare ciudat...eu stiam ce si cum, m-am informat inainte...de-aia am si pus bani pe cardul de credit, ca sa nu am probleme...data viitoare cand mai plec in tari exotice,o sa-mi informez banca...desi nu am avut pana acum probleme..bani am scos si din Cuba, din Vietnam, din Columbia, atat de pe cardul de credit, cat si de debit..si am platit si acolo cu cardul de credit si debit...cand eram in Cuba, mi-au trimis sms si intrebat daca eu am scos banii, daca nu, sa-i sun...mi-au trimis si acum sms, dar l-am primit a 2a zi  [zirea] o sa le scriu celor de la banca si o sa-i intreb daca imi dau cei 50 fr inapoi, sunt curioasa ce-mi raspund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste pe ghetar! Pe aici e intuneric si ploios, bacovian. Am asa o stare de neliniste, nu stiu sa explic, ca si cand ceva nu e bine....In ziare se vorbeste numai de #metoo. Si sunt impresionata de ce efect de avalansa a avut. Deja cativa realizatori de programe TV sunt acuzati. Emisiunile lor suspendate... (acum mie imi pare rau de emisiune ca era din asta de aranjat prin casa, si imi placea). De la voi cum se vede toata miscarea asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...