Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

Anja, imi place miscarea #metoo. Si la noi a luat amploare. Si imi pare bine ca femeile au curajul sa vorbeasca.

Tacerea nu e o solutie. 

In urma acuzatiilor de hartuire un oarecare Calin Ionescu a fost dat afara de la nu stiu ce firma de comunicatii. Nu stiu prea multe despre personaj decat ca are porecla Rimaru. Deci e dubios cap coada.

Eleve au acuzat si ele profesori - dar pana acuma nu am aflat de nicio masura.

 

Au fost si barbati care si-au recunoscut fapta si au spus ca regreta ca nu si-au dat seama ce umilinta implica.

Au raspuns si barbati hartuiti la randul lor.

 

Au recunoscut si autoritatile ca daca pentru hartuirea sexuala exista lege si sanctiuni pentru mitocania stradala nu prea exista un cadru legal.

Cu toate ca avem amenda pentru proferare de insulte si cuvinte obsecene.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe mine m-a luat prin surprindere amploarea pe care a luat-o. Adica, recunosc, ca la inceput, am tratat-o doar ca pe un alt balon de sapun mediatic, nu, doar stim ca se intampla chestii din astea la Holywood... Nu am realizat ca este un fenomen asa de generalizat... Ca apoi sa citesti atatea povesti triste si oribile. Este extraordinar ca se vorbeste, ca se ia atitudine....

 

Viv, sa treci usor peste interventie! Sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce m-a deranjat pe mine la "metoo" este ca - cel putin in feed-ul meu - am vazut puse pe aceeasi treapta fluieraturile sau o replica aiurea la trecerea pe strada, cu violul, tentativa de viol sau adevarata (pentru mine) hartuire sexuala. da, am fost si eu fluierata pe strada, dar fix asa ma consider, fluierata, nu hartuita sau abuzata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce m-a deranjat pe mine la "metoo" este ca - cel putin in feed-ul meu - am vazut puse pe aceeasi treapta fluieraturile sau o replica aiurea la trecerea pe strada, cu violul, tentativa de viol sau adevarata (pentru mine) hartuire sexuala. da, am fost si eu fluierata pe strada, dar fix asa ma consider, fluierata, nu hartuita sau abuzata.

Sunt de acord cu tine.

Pe mine nu m-a deranjat ca au scris si despre fluieraturi,  au simtit nevoia sa se descarce, cred, sau poate alte motive dar asta dovedeste ca trebuie facuta o distinctie clara intre una si alta, ca se face confuzie. Si chiar nu vad rostul in a mentine genul asta de confuzie. Il consider daunator pentru noi femeile.

 

Politia romana a intervenit si ea si a dat definitia hartuirii sexuale asa cum este  descrisa in codul penal. Ca sa se stie ce inseamna, ce se poate face si care sunt sanctiunile si cine merita sanctionat.

 

Pentru flieraturile si obscenitatile nedorite am o poveste care se foloseste de catre psihologi, in terapie pentru ca pacientul sa reuseasca sa se descarce de emotii negative si de laturile aruncate asupra lui de diversi:

 

"Lângă Tokio trăia un vestit samurai care îi îndruma pe cei tineri în budismul Zen. Se spune că, în ciuda vârstei înaintate, el putea înfrânge orice adversar.

Într-o după-amiază, un luptător, cunoscut pentru lipsa lui de scrupule, a ajuns în localitatea unde trăia bătrânul samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca la luptă: aştepta până când adversarul făcea prima mişcare şi, apoi, contraataca cu viteză.

Tânărul luptător nu pierduse încă nici o luptă. Auzind de reputaţia samuraiului, a decis să-l învingă pentru a-şi mări faima. Toţi studenţii erau împotriva luptei, dar bătrânul samurai a acceptat provocarea. S-au adunat toţi în piaţa din centrul oraşului, iar tânărul a început să-l insulte pe samurai. A aruncat câteva pietre în direcţia lui, l-a scuipat în faţă, i-a aruncat toate insultele ce există sub soare, i-a insultat până şi strămoşii. Timp de câteva ore a făcut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar bătrânul rămânea impasibil. La sfârşitul după-amiezii, simţindu-se obosit şi umilit, războinicul a abandonat şi a plecat.

       Decepţionaţi de faptul că maestrul primise atât de multe insulte şi provocări, studenţii l-au întrebat:

– “Cum ai putut răbda atât de multă umilinţă? De ce nu ţi-ai folosit sabia, chiar dacă ştiai că ai fi pierdut, în loc să-ţi expui laşitatea în fata tuturor?”

– “Dacă cineva vine la tine cu un cadou şi tu nu îl primeşti, cui aparţine cadoul?” a întrebat bătrânul samurai.

– “Celui care a vrut să ţi-l ofere” a replicat unul dintre discipoli.

– “La fel se întâmplă şi cu orice mânie, insultă sau invidie” spuse maestrul. “Când nu sunt acceptate, continuă să aparţină celui care le-a purtat.”

=========

 

Am fost hartuita sexual in liceu. Aveam 17 ani. Nu m-am simtit umilita nicio clipa ci foarte, foarte furioasa! Doamne ce furioasa eram! Mai imi dadea idiotul si nu stiu cati de 2 ca ii refuzam invitatiile si mangaierile. Si ca l-am plesnit peste mana. M-a pupat si pe ceafa! Pfui ce scarba mi-a fost!

Am mers pana in panzele albe. M-am razbunat eu singura mai intai, apoi cu tata (eram minora) am continuat "Procesul"  la nivel de liceu si partid - l-au dat afara din invatamant si din PCR.

 

De atunci niciodata nu mi s-a mai intamplat asa ceva. La nici un serviciu, la nici o facultate.

 

Cu idiotul ala pedofil cand aveam 9 ani a fost politie si proces mare - dar asta nu vreau sa-mi amintesc acum. Am mai povestit aici.

 

Aia de fluiera pe strada is niste dobitoci neterminati. Dar pe unele fete le deranjeaza.

Cand s-a termoizolat blocul la noi, fii-mea era la liceu si mai strigau muncitorii dupa ea. A fost furioasa si speriata. Nu stia daca totul va ramane la stadiul de fluieratura. I-a spus lui ta-su.  A iesit la ei, le-a spus ca se duce la politie, a vorbit cu seful de santier. Apoi a insotit-o o perioada.

 

Pe sora mea au hartuit-o sexual, pe strada niste militari (lucrau in constructii, blocuri ceausiste). Au tras de ea, au pipait-o, i-ai furat nu stiu ce din geanta. A fugit. A fugit. A ajuns acasa. Era atat de speriata incat facuse pipi pe ea.

A facut plangere la tribunalul militar. A dat declaratie. Aia au fost pedepsiti. Era prin '90

 

Toate povestile astea s-au incheiat. Au fost incheiate si toti aia au primit sanctiuni.

Noi toate 3 asa am fost educate. Sa nu tacem. Sa vorbim indiferent ce. Sa facem ce e corect pentru noi ca femei.

 

================

Hai ca am facut o varza din ce am scris. Mai bine asa decat sa ma gandesc la maine si poimaine.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu voi ca sunt diferite niveluri,  insa si violenta "numai verbala" este tot un fel de violenta. De fapt este doar un mod josnic in care unii barbatii incearca sa-si dovedeasca puterea animalica. Atat, nimic mai mult.

Daca seful la serv face comentarii cu tenta sexuala, chiar daca e numai verbal, eu zic ca tot agresiune este.   Ca sa se poata schimba ceva trebuie scoase la iveala toate aceste mizerii, femeile tb sa invete sa reactioneze, cei din jur sa invete sa reactioneze.  Tb o schimbare totala de mentalitate si cred ca nu se poate face cu jumatati de masura.

 

Cati barbati au scris #metoo? Nici-unul....Este covarsitor...

Mi-a placut tare mult pilda Viv. M-am regasit tare mult in ea!

Si ca sa nu credeti ca sunt o feminista exagerata (ca zau nu sunt si nici nu pot declara ca #metoo-ul# meu are ceva valoare) sa imi laud barbatu' care mi-a construit sub scara un dulap de lemne sexi :))) pun poze... Asta ca sa nu il laudati numai pe sotu' Mihalelei :))))

 

post-125051-0-96500200-1508780651_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, cine sta pe pernele alea? Pisicile? :))) 

Foarte frumos și sexi dulapul, cum a făcut picioarele? Sau sunt cumpărate? 

Ala e locu' meu de stat la caldura si citit:))) Am suferit tare ca astia, cu normele lor de constructie, mi-au trantit soba in mijlocul casei, unde nu pot sa pun canapele sau un fotoliu. Picioarele sunt cumparate, nu este chiar asa de talentat:))))

Zici ca sunt multe sticle de vin?  Eu as fi vrut sa am un frigider pt 200 de sticle:))) Sticlele din frigider sunt la pastrare pt cand fac copiii 18 ani sau pt nunta lor. Sunt din anul in care s-au nascut.  Restul, sunt tot felul de vinuri pe care le incercam de pe unde calatorim. Dar bem rar, doar in weekend sau cand avem musafiri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa scara si sub scara, Anja!

Noi am apelat pana la urma la o arhitecta design interior.

Si ne tot intreaba cam ce stil vrem: scandinav, minimalist, industrial, etc.

Eu m-am dat mare cu stilul scandinav pe care il cunosc de la voi si  CCS habar nu avea de el - zicea ca stilul scandinav = Jisk.

Nici macar asta nu stim deocamdata.

 

Scara mea este din beton, plina, probabil ca o sa o fac din lemn si cu treptele luminate.

=====

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...