Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Ce liniste pe ghetar! Pe aici e intuneric si ploios, bacovian. Am asa o stare de neliniste, nu stiu sa explic, ca si cand ceva nu e bine....In ziare se vorbeste numai de #metoo. Si sunt impresionata de ce efect de avalansa a avut. Deja cativa realizatori de programe TV sunt acuzati. Emisiunile lor suspendate... (acum mie imi pare rau de emisiune ca era din asta de aranjat prin casa, si imi placea). De la voi cum se vede toata miscarea asta?

 

 

Si aici miscarea impitriva hartuirii sexuale a luat amploare.

Doua nume mari au parasit scena publica. Directorul festivalului Just for laughs/ Juste pour rire ( daca ati vazut gagurile hilare pe internet stiti despre ce vorbesc. Festivalul va continua fara el) si un animator tv- radio f. cunoscut. Au iesit la iveala multe detalii care dezvaluie,in spatele fatadei show biz, niste monstri. Nu stiu cum sa le spun altfel. Victimele animatorului sunt barbati.

Mai sunt si alte nume dar nu le retin. Astia sunt cei mai cunoscuti.

Ma bucura fenomenul,era necesar. Demult. Nu stiu daca exista femeie sa nu fi trecut prin asta, intr o masura mai mare sau mica.

 

Pt mine si fluieratul " admirativ' si strigatul de obscenitati pe strada si pipaitul in tramvai etc sunt din aceeasi categorie. Facute cu lasitate sub protectia anonimatului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, am si eu o stare de nestare. Am rezolvat niste probleme, altele asteapta inca o solutie.

 

Cu voi.pot vorbi despre job. Sunt in cintinuare dezamagita de a doua scoala la care lucrez, odata pe saptamana. Cea cu clasa dificila. Nu e doar clasa problema din.pacate. Azi am discutat cu directiunea si...bleah. M am lamurit de unde se impute treaba...

Sunt i  dilema, daca abandonez voi fi suparata pe mi e, plus scaderea venitului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continui ca sa nu mai editez.

 

Daca raman la sc asta imi va fi greu, sa infrunt o ostilitate pe care nu am provocat o. In fine.

 

Anja, frumos tare ascunzisul tau  Tot imi.place, mai putin amplasamentul, am ramas cu prejudecata ca sub scara nu i bine sa stai.

 

Viviana, eu in situatia ta voi opta pt stilul minimalist. Visez cu ochii deschisi cand voi decora o casa fara covor de jucarii pe jos.

 

Ella, interesant Seoul& co. Chiar o lasi pe Marcia sa si faca viata acolo, daca va dori. Adica, nu prea ai cum s o impiedici, dar o vei sprijini in asta? Nu stiu, mi se pare o lume tare diferita. Am 3 colege de fac care au teait in Japonia, una ani de zile alta cateva luni.Ambele s au intors.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja și noi aducem băuturi de pe unde mergem, dar câte o sticla in general ca nu putem cara mai mult, nu încap :). Dar o bem :). Nici noi nu bem decât rar și in we, nu mereu. Al meu nu bea in we in care lucrează, eu la fel...dar mai mult de o sticla de vin nu am avut niciodată :). Hai poate doua :). 

Mai am o jumate de sticla de pisco in dulap, am băut de doua ori pisco sour, cred ca mai fac de ziua lui al meu soț, ca acum un an îl sărbătoream acolo in țara natală a lui pisco :). 

 

Confirm ca la Jysk au lucruri drăguțe, noi patul Silviei de acolo l-am luat. Și unele piese de mobiler îmi plac, dar nu avem de la ei, noi suntem mai fani IKEA :). Calitatea la mobiler in general e mai slaba la Jysk, exceptând paturile. 

 

Fleur, desigur ca tu știi mai bine ce și cum dar eu as renunța la un job in care nu ma simt Ok...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, de ce nu e bine sa stai sub scara? (In afara de praful care iti cade in cap?)

Cu serv, si eu zic, ca daca te streseaza, nu are rost sa te chinui.

 

 

Fleur, ca esti experta frantuzoaica...

Copiii mei incepura franceza la scoala si azi ii aud prin casa repetand pt testul de la scoala:

"Tu t'appelle comment?" Ma zgarie la urechi si le zic ca nu se zice asa ci "comment t'appelles-tu?" Si ii tot corectez. Imi aduc cartea, si asa scrie in carte... Cum sa fie corect asa? M-am prostit eu? S-a schimbat franceza? Imi amintesc ca asta era chestie de baza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleur, de ce nu e bine sa stai sub scara? (In afara de praful care iti cade in cap?) Cu serv, si eu zic, ca daca te streseaza, nu are rost sa te chinui. Fleur, ca esti experta frantuzoaica... Copiii mei incepura franceza la scoala si azi ii aud prin casa repetand pt testul de la scoala: "Tu t'appelle comment?" Ma zgarie la urechi si le zic ca nu se zice asa ci "comment t'appelles-tu?" Si ii tot corectez. Imi aduc cartea, si asa scrie in carte... Cum sa fie corect asa? M-am prostit eu? S-a schimbat franceza? Imi amintesc ca asta era chestie de baza...

 

hahaha ce m-am burzuluit și eu acum cativa ani când a început Diana franceza! Am întrebat o prietena care locuiește la Paris și a zis ca așa e franceza. Și eu am învățat-o exact cum știi tu Anja, ma zgârie pur și simplu pe urechi! :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahaha ce m-am burzuluit și eu acum cativa ani când a început Diana franceza! Am întrebat o prietena care locuiește la Paris și a zis ca așa e franceza. Și eu am învățat-o exact cum știi tu Anja, ma zgârie pur și simplu pe urechi! :)))

si cat de rau ma zgarie :))))  Deci e corect, a la Paris,  asa gresit :))).... Mai, mai nici macar franceza nu maii e ce a fost!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

si cat de rau ma zgarie :)))) Deci e corect, a la Paris, asa gresit :))).... Mai, mai nici macar franceza nu maii e ce a fost!!!

 

da, tipa mi-a zis ca nici nu știe altfel :))). Adică așa cum știam noi ca e corect :)). 

Sunt curioasa ce zice Fleur. 

 

Fleur mi-a trecut prin cap o idee. In caz ca rămâi la școala asta...nu e posibil sa aplici niște metode altele decât cele clasice, sa vii in consens cu copiii? Eu am văzut in filme asta și știu ca prietena mea a aplicat aici pe un elev, e dat de exemplu peste tot ce a reușit sa facă cu el. Zic și eu, așa din afara... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...