Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

Miha, te uiti pe TV4 la interviul cu chirurgul italian care a facut transplat toracic? Nu stiam multe despre el, dar nu imi place deloc reporterul suedez cum abordeaza interviul, f agresiv,.. Pe mine m-a castigat doctorul, in felul calm, sigur, coerent in care vorbeste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Intre timp am iesit cu ai mei sa incerce barbatul niste masini si am vazut mai tarziu intrebarile voastre.Nu i bai, cititi maine, de fapt azi, mai tarziu.

 

Tu t' appelles comment se zice in franceza colocviala, orala. Se mai zice, nu va socati, comment tu t'appelles.

In Quebec, pe deasupra, limba vorbita e plina de barbarisme, arhaisme si quebechisme ( termeni intalniti doar aici). Cred ca v ar durea tare urechile auzindu i pe cei de aici: Pis, ça va, ast' heure? Nici vorba de comment vas- tu? Inversiunile apartin registrului limbii scrise.

 

Cu scoala, nu sunt decisa inca. In invatamant e un pic diferit, alegi un post, nu stii ce grup ( clasa) vei avea, semnezi contractul apoi trebuie sa l onorezi, indiferent cum e clasa. Ma rog nu e imposibil sa intrerupi un contract dar cam lasa ir

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...cam lasa urme la dosar ( scuze, nu pot nicicum edita de pe telefon)

 

De incercat noi metode, sigur voi incerca. Simt insa ca toata atmosfera la scoala respectiva e glaciala, ca sa nu zic ostila, fata de persoana mea. Nu sunt paranoica, in general sunt pozitiva, cateodata simt insa ca ajung la capatul rabdarii.

 

Tot referitor la job, vreau sa ma inscriu iarna asta la niste cursuri la distanta care mi vor permite de anul viitor sa mi aleg postul in functie de prioritatile mele, si mai putin de circumstante, sa zic asa ( ca anul.asta). Sper sa fie mai bine, intr un  final

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Mianna, deci te-ai lamurit cu circul erotic  [:D] Marco la inceput a fost reticient, a zis ca el nu merge la asa ceva...i-a placut insa ft mult, asa ca mai mergem si la anul  [ph34r]

 

Fleur, sigur ca o las pe Marcia sa se mute in Coreea daca vrea...de ce nu? la urma urmei, e viata ei, nu a mea...si daca ea asa va alege, eu nu pot decat sa o sustin...chiar am vazut perechi mixte : ea europeanca, el coreean; copiii erau dragalasi foc.

Stiu ca Japonia e diferita fata de Coreea (am avut o colega care a studiat japoneza in Italia, apoi a stat 8 ani in Japonia, dar s-a reintors si s-a maritat cu un italian).

Coreenii nu ii agreeaza pe japonezi, asta pt ca i-au invadat de nenumarate ori...dar coreeana seamana la intonatie cu japoneza.

De chinezi nu mai spun, coreenii nu ii pot suferi...au redus nr vizelor turistice pt chinezi, asta pt ca ii invadasera si s-au cam saturat de ei. 

 

Apropo de copii, in avionul de la Hong Kong la Seoul, era o familie pe randul din fata noastra (in mijloc, noi stateam la geam) cu un copilas de un an si ceva...n-am avut ce face si l-am bagat in seama...se uita mereu la noi, radea de numai, se ascundea, ne trimitea bezele [:D] eu cu Marcia nu mai puteam de ras, ne-au durut falcile dupa...era cu parintii si cu fratele care avea vreo 15 ani...fratele la margine, mama la mijloc cu copilul in brate si tatal...ce i-a facut fratelui: l-a muscat, ii lua sapca, i-a scos si castile (saracul nu stia de ce nu mai are ton, tot butona la volum...a durat ceva pana si-a dat seama ca piticul e de vina)...ai lui au trebuit sa il plaseze pana la urma in brate la tata, pt ca asa nu ne mai vedea...intr-un final a adormit, dar cand sa coboram din avion, iar incepuse sa ne fac ochi dulci  [:D]

 

Inainte sa plec in vacanta, nu ma mai puteam loga cu laptopul de la servici la serverul nostru folosind wifi-ul..au muncit baietii de la IT (direct din Polonia) 2 zile la rand, fara succes....asa ca vineri seara au reinstalat totul pe laptop si acum merge...si nu am pierdut nimic din ce aveam..pfuu.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Nu stiu ce  a fost azi cu forumul dar nu am putut intra deloc pana acum.

M-am gandit la Viviana, sper ca a trecut cu bine de analizele de azi.

Apropo de analize:am reusit si eu de mi-am facut analizele la sange si testul anual de papanicolau. Acum mai trebuie sa ajung la medic pt interpretare. Sper sa o fac dupa ce venim din minivacanta.

 

Ieri am avut sedinta pana tarziu si azi am avut, maine iar voi avea. Sper sa reusim odata sa ne intelegem unii cu altii.

Sambata am fost cu Ramona la primul ei meci de volei cu alta echipa. Pentru primul meci a fost ok zic eu, dar au pierdut. Mai au de lucrat fetele noastre. Mihai se pregateste si el de concurs..va avea pe 11 noiembrie.

 

 

 

Fleur, sper sa rezolvi totusi problema la scoala.

 

Anja, imi place locul tau de citit. Ce mai fac baietii tai? Cum stati cu tenisul?

 

Ella, m-am amuzat de numa cu circul erotic, cred ca a fost interesant. Interesant si ce povestesti din calatoriile tale. Visesz cu ochii deschisi sa pot candva sa calatoresc si eu. 

 

Gata s-a intors Ramona de la antrenament...fug sa verific lectii si sa trecem la citit.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 

 

Azi Silvia e plecată la Stockholm, ajunge la 12 noaptea acasa, cu vaporul. A sunat când a ajuns și pe urma mi-a trimis mesaj sa verific câți bani are pe card (pot verifica de pe mobil, ea nu), erau Ok. Mâine sunt liberi de la școala, Pt ca au plecat dimineața la 7 și ajung așa târziu. 

 

Eu am ajuns vedeta cu Instagramul :)). O asistenta azi m-a recunoscut și m-a întrebat ce e cu poza aia mișto de se vedeau venele, cu ce e făcută? :))) e aparatul cu infraroșii de pe recoltări, super folosit la persoanele la care e greu sa luam sânge. Va pun poza imediat :). 

 

Si azi după mulți ani am fost nevoită sa ii spun unui tip ca nu întreb ce spune la telefon :). A repetat și tot n-am înțeles, apoi a spus in suedeza :))). Nu era de competenta mea ce dorea tipul, era un donator care sunase pe tf greșit, i-am pasat colegei și după ce a terminat, colega m-a întrebat dacă am înțeles ce vb tipul :))). Cică vb gutamål, v-am mai povestit eu de limba veche a localnicilor, care moare încet. Și eu care credeam ca nu mai înțeleg eu suedeza :))). 

 

Am in plan o placinta cu dovleac, așa ca va las. 

 

Seara faina! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...