Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

Servus pinguini

 

Mada, mie mi-a fost dor de tine si ma bucur ca ai revenit  [flo2] sa stapaniti sanatosi casa.

 

Ieri m-a durut capul toata ziua, iar spre seara am avut o migrena cu aura, apoi o durere cumplita de ochi stang..am dormit putin si mi-am revenit dupa...azi sunt ok...cred ca vremea e de vina..si pe-ai mei i-a durut capul ieri  [zirea] nu-mi place luna noiembrie, avem doar ceata si ploaie...ieri in padure am vazut si putina zapada.

 

In pauza de pranz merg sa-mi iau ochelarii noi, mi-au trimis ieri SMS ca sunt gata.

 

Am rezervat pt la vara hotel in Chisinau si pensiunea din Delta (acolo am platit si avansul)...vom face cura de peste si in Rep.Moldova degustari de vin [:D] avem 3 zile pline in Moldova, sa vedem acum ce program fac..noi am vrea si o zi in Transnistria, dar ai mei raman in Chisinau, pt ca mama nu vrea sa mearga acolo...si il vom sarbatori si pe tata atunci, tb sa ma gandesc la ceva.

 

Si la noi s-a deschis expozitia de vinuri de la lac...e pe vapoare...anul trecut am fost si ne-a placut..poate mergem si anul asta....saptamana viitoare ar mai fi o degustare de vin in Luzern, sa vedem acum. 

 

Marco pleaca luni in Scotia, sta 5 zile...fortele aeriene elvetiene au acolo pregatire, in nordul tarii, la o baza aeriana...pilotii stau 4 saptamani, el vine dupa 5 zile...va zbura impreuna cu pilotii cu o cursa charter, iar cand vine inapoi, va fi singur, asa ca va zbura cu un avion militar...whisky si haggis are in program...haggis e specialitate scotiana, am vazut cum se face si sincer nu-mi place.

 

Aseara am vazut un reportaj interesant despre India si curry...curry cum il stim noi se cheama masala....curry ei zic la mancarea care contine si condimentele (in general sunt legume, la care adauga pui sau peste)...exista si Chai Masala, un ceai care contine pe langa ceai si lapte si condimente (inclusiv piper)...cica e ft bun si iute...si tot aseara am aflat ca in India creste cel mai scump piper din lume...Kurkuma nu are gust, dar da culoare mancarii, asa ca indienii o folosesc la toate felurile de mancare...folosesc si ft mult chili, coriandru proaspat si usturoi...despre cat de iute mananca nu mai spun.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella, neaparat sa ne povestesti de Transnistria, daca ajungeti pe acolo  [:)]

La cum va 'cunosc' eu pe voi, sigur veti ajunge, sunteti oamenii destinatiilor insolite  [:D]

 

Eumada, bine ai revenit. Eva inteleg ca a ramas la fel de maimuta precum o stiam  [:)]  [il] . Eu una nu ma prinsesem ca Sirius esti tot tu...parea cineva cunoscator in ale grupului, ca stie lumea de aici, deci ca in trecut a interactionat cu ghetarul, dar nu identificasem persoana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Pe mine ma apuca o filozofie matinala :-D. Si am realizat cat de expusi suntem aici cand scriem la milioane de ochi  si cat de pacalit este creierul nostru de senzatia de falsa intimitate si de grup de prieteni :-D. Cum impartim detalii personale in stanga si dreapta.... Azi, as vrea un grup cu parola....

Miha, ce experienţa frumoasa cu concertul!

Mianna, ce e ala ragdoll? 

Daniela, imi plac investigatiile cu IP-uri :-SS 

Ai ceva pe suflet si ai vrea sa vorbesti despre?

 

Cateodata si eu as avea ceva de spus mai personal si renunt. ASa m-am obisnuit cu voi sa va spun de toate si sa primesc sfaturi incat in unele situatii ma gandesc cat de mult ajutor mi-ati putea da, dar renunt din cauza vizibiitatii. De exemplu acuma trec printr-o chestie atat de neplacuta incat m-a pus la pamant. Nu stiu ce sa fac. Nu stiu cum sa reactionez. Nu stiu ce sentimente sa am.

 

Putem face si grup privat si sa-l folosim pentru astfel de situatii. 

===

 

Apropo de investigatiile ci curiozitatile cu IP-uri si proxy si alte alea. Si mie imi plac si cunt curioasa sa stiu cum functioneaza una sau alta.

 

Dupa ce am fost la controlul de 10 zile, l-am intrebat pe dr. daca are putin timp sa ii pun niste intrebari. I-am pus intrebari medicale, i-am spus ca sunt curioasa si vreau sa stiu de ce e asa si nu altfel. Mi-a facut si desene. Mi-a explicat amanuntit si de ce am facut noduli dupa injectiile cu heparina.

 

Iti dai seama cum sunt la chestiile pe care le pot afla singura.

 

Ah si o chestie draguta.

Pe parcursul investigatiilor de dinainte de operatie eu am citit si intrebat despre rolul lor,  al fiecarei chestii.

Unde nu am primit raspuns am citit in internet.

Am o prietena care isi face operatii asa la modul curent. Am vorbit cu ea si m-am apucat sa-i povestesc si ei, ca o prietena buna ce sunt,  despre ce inseamna multe chestii.

Mi-a zis ca-s nebuna, ca ei niciodata nu i-a fost frica de anestezie, de operatii, dar acuma am facut-o sa se teama si ca mai bine tac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-ar placea in grup privat pe fb, dar din păcate nu toate fetele au :(( 

 

Altfel și eu ca Viviana, nu pot pune pe tava aici tot :). 

 

Rox da, din păcate noi folosim wifi oriunde avem, apropo de furtul recent de pe cardul meu, deși nu e sigur ca așa a fost făcut. Nu știu ce e wpa2 :((. Nu ma pricep deloc la așa ceva... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Rox da, din păcate noi folosim wifi oriunde avem, apropo de furtul recent de pe cardul meu, deși nu e sigur ca așa a fost făcut. Nu știu ce e wpa2 :((. Nu ma pricep deloc la așa ceva... 

 

 

ideea ar fi sa nu folosim pe retele necunoscute online banking, logari pe conturi care necesita user+parola. daca navigam pe pagini curente sau citim stiri nu-s mari riscuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ideea ar fi sa nu folosim pe retele necunoscute online banking, logari pe conturi care necesita user+parola. daca navigam pe pagini curente sau citim stiri nu-s mari riscuri.

 

Ah pai asta am înțeles, cam greu de aplicat uneori, căci uit de ex dacă sunt la un hotel pe wifi al lor...sau aici la job... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putem face grup privat aici pe DC.

======

 

eu nu intru niciodata pe wifi open decat asa sa citesc ziare, dc sau sa fac un joc. Si numai de pe telefon - nu folosesc internetbanking pe telefon. 

Dupa amiaza, in ziua 2 dupa operatie, trebuia neaparat sa fac o plata catre furnizori. Domnul CCS nu stie cum se fac platile in internet banking (nici nu are rost sa stie ca de aia are secretara). Urma sa-mi aduca laptopul si eu sa-l indrum. Spitalul avea wifi. Eram cu anestezia in teasta, inca facandu-si de cap, totusi am reusit sa-i spun domnului ca nu fac nicio plata prin intermediul retelei spitalului, sa faca bine sa aduca  de acasa stick-ul de internet.

 

Mianna si cine mai este doritor ce ziceti de o intalnire saptamana viitoare la Victorita Pescarita? Vorbesc si cu Rufusii. Tu Anja cand ajungi?

Ca sa nu mai zic ca as vrea sa o vad si pe noua Yagmur.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu nu am cum sa fac așa Viviana...iar la cât umblam in străinătăți imposibil sa nu avem nevoie sa accesam wifi Pt plăti bancare. 

Am pățit de doua ori in toți anii ăștia, am primit banii înapoi căci bancile ii restituie. 

Voi fi mai atenta, măcar sa folosesc netul de pe mobil și nu wifi. Eu fac tranzacții numai pe mobil, laptopul nu îl mai deschid decât Pt a salva poze. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...