Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

Pt ca e un app pe care îl cuplezi tu la banca, nu poate cineva care nu are datele tale de identificare. Intri tu in contul tău in banca și așa cuplezi appul. 

 

Mihaela, atata timp cat acea aplicatie este accesata pe o conexiune wi-fi nesigura, fara protocoale de securitate serioase, orice hacker cu chef de treaba poate sa vada in timp real toate datele tale, pe care sa le copieze si apoi sa le foloseasca atunci când doreste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citesc pe net ca dacă updatezi aplicația atunci când e cerut update-ul, nu exista risc ca cineva sa poată sa ajungă la datele tale. Sunt securizate spun ei. 

 

Mada, nu prin acest bankid m-au furat, ci prin site, unde am dat datele cardului când am făcut o rezervare. Nu e cardul de la banca mea ci un card de credit de la o banca ce numai cu asta se ocupa. 

 

Când am fost furați pe cardul de banca, a fost acum mulți ani când făceam plățile pe computer cu Token. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, ăștia zic pe net ca nu se poate, nu au înregistrat furturi prin bankid, lucrează mereu la securizare și atâta vreme cât faci update la app nu e problema. Dar asta necesita un mobil modern, ca altfel nu merge...și au șters aplicația la mulți care nu aveau mobile moderne. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noa nu știu, eu citesc ce scriu ei, spun ca dacă cineva ar ajunge sa fure toate codurile criptate necesare sa se logheze prin bankid pe mobil, ar fi o mare problema.

 

Ceea ce e clar, nu am avut niciodată grija unde și cum folosesc mobilul. Și n-am pățit niciodată. Dar ma refer strict la bankid-ul asta. A apărut de trei ani, cam așa... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca tot faci plati de pe mobil foloseste netul serviciului de telefonie pe care il ai. Conexiunile sunt mult mai sigure.....cred ca se poate sparge doar telefonul.Si nu seta niciodata amintire user sau parola pe vreun calculator.

 

Da Mada, dar când suntem plecați in străinătate in tari in care nu avem acces la net decât prin wifi publice, atunci intervine problema. 

Aici zice al meu ca putem de ex folosi computerele de la hotel...ca nu sunt prin wifi. Dar sunt astea mai sigure? Nu știu... 

 

La plăti pe net pe computere nu cred ca se poate seta amintire user sau parola. Oricum nu o fac niciodată. Știu de asta, mersi oricum. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

referitor la platile de pe calculator, mie mi se pare mult mai sigur ING-ul, care are token care genereaza de fiecare data parola, fata de BRD, unde ai acelasi user si parola tot timpul. ING-ul il folosesc la orice plata si, sa bat in lemn, nu am avut probleme niciodata; BRD-ul il folosesc doar ca sa-mi platesc rata la banca, nu am decat suma respectiva in acele conturi, cat timp o transfer intai din ING in contul in Ron de la BRD, si apoi la BRD din contul in Ron in cel in Euro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ca sa ma loghez in cont, dupa ce dau Username si parola, primesc un sms pe telefon...dupa ce introduc sms-ul ma pot loga in cont...nu am avut nici o problema pana acum, acasa ma loghez de pe laptop si de pe telefon si de pe laptopul de la job...cand suntem in vacanta, daca trebuie sa verific ceva in cont, folosesc wifi-ul hotelului unde stam.

 

Mai am posibilitatea sa ma loghez si in contul cardului de credit, acolo pot vedea toate tranzactiile facute si ce suma de bani mai am pe card..e aceeasi procedura ca mai sus, banca fiind aceeasi.

 

La alt cont pe care-l am, dau Username si parola..si mai am un aparat in care introduc cardul...dupa ce dau numele si parola, apare un cod..codul asta il introduc in aparat, apoi introduc pin-ul cardului, iar aparatul genereaza un alt cod..introduc codul si asa ma loghez in cont..suna complicat, dar nu e deloc. 

 

Transferuri am facut mereu din ambele conturi cand am fost si in vacanta, de folosit am folosit wi-fi...iar de platit, platesc in afara tarii cu cardul, mi se pare mai comod asa...avem si cash la noi, dar majoritatea platilor le fac cu cardul. 

 

Eu folosesc internet banking de mai bine de 10 ani...si in general pt ce comand pe net folosesc paypal.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Plati in afara țării oriunde numai cu card, nu de asta mi-e frica. Nu am pățit nimic niciodată, nu ne-au furat, nici măcar din India :)). Nu putem avea Cash in valuta fiecărei țări in care mergem, plus ca dacă au furat cardul, rămânem cu banii :). In cont :). Sa scoatem Cash din bancomat facem, dar ca sa avem acoperire in caz ca nu merg plățile cu card, am pățit foarte des. Dar o facem atunci cand știm ca e necesar, nu umblam cu Cash la noi. Peste tot in ghiduri de călătorie scrie ca e periculos, nerecomandat. 

 

Mereu am folosit wifi publice, chiar dacă nu făceam plăti, intram in cont sa vedem sume, tranzacții, cel puțin o data pe zi. 

 

Stiu, putina grija nu strica dar pana nu ti se întâmpla și citesti ca e siguranța sporită, nu poți sa sufli chiar in iaurt :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...