Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi am avut training despre cum sa reactionam in caz de atac terorist. Asta nu inseamna numai bombe si kalajnikoave, ci si inumani (ca animale nu ii pot numi, animalele nu au nicio vina si nu se comporta asa!) care ataca / cu cutitul, masina, pistol sau arme mai marunte.

 

A fost foarte foarte interesant. Sincer, l-as preda in scoli pe la clasa a 10-11 asa, ca desi rare atacurile fac victime si pentru ca oamenii nu se asteapta si nu reactioneaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha e chiar util. Se poate aplica si la un incendiu de ex sau alta tragedie. 

 

Si ce e subliniat trainerul e ca faptul ca nu te astepti si nu stii sa reactionezi te poate ‘costa’ cel mai mult.

El zicea ca oamenii au 3F in fata pericolului: fight (lupti), flight (iti iei talpasita) si freeze (te blochezi). Asta al treilea animalele nu il au, dar noi incercam sa gasim un sens: ce se aude? Sunt pocnitori? Sau o masina care da rateuri? Si pana te prinzi ca sunt impuscaturi pierzi timp. Ptr ca atacurile dureaza relativ putin, secundele alea de gandit conteaza. Plus suntem invatati sa nu fim intruzivi, sa nu deranjam si daca unii tipa pe strada prima reactie e sa ne gandim ca sunt beti de ex si sa ii ignoram, desi ei poate sunt atacati sau au vazut un atacator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Antrenamente de incendiu facem anual, chiar am avut o alarma reala recent care s-a dovedit a fi falsa, dar a fost un antrenament bun Pt ca am reacționat toți cum am învățat. Babuiesc ca totuși asta cu atac de inumani e puțin altfel.

 

Are si puncte comune. Daca esti la cinema si incepe incendiu, reactia majoritati va fi sa iasa pe unde a intrat, nu pe la iesire. Daca te uiti 10 secunde unde sunt iesirile ai mai multe sanse sa iesi si sa nu fii calcat in picioare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...