Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii si vara indiana


Recommended Posts

  • Răspunsuri 798
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uf am pierdut un mesaj lung.

 

Ziceam asa, apropo de igiena din scoli: cum mai sa nu se spele copii pe maini inainte sa manance, ca tot degeaba, ba mai rau? Noi insistam si stam de capul lor sa se spele inainte de pranz si de fiecare din cele doua gustari pe care le iau la scoala. Atatea boli se transmit prin maini murdare, gastro, nspe virusi. Desigur ca dupa ating si pun mainile peste tot dar macar inainte de a manca e necesar.

Aici vine si infirmiera la inceput de an sa ii invete pe cei mai mici cum sa se spele corect pe maini, inclusiv locurile neglijate de obicei, pe unghii, intre degete, etc. Sunt afise la toalete si in toate clasele cu imagini si explicatii. Chiar azi am privit o avertizare pe mail de la secretara uneia din scolile la care lucrez ca e epidemie de gastro si boli respiratorii si sa insistam sa se spele elevii bine pe maini.

Mada, cred ca ai facut bine ca nu o duci pe fata la after daca nu esti sigura de conditiile de igiena. As face la fel. Mai mult de atat,aici daca nu este vreo avarie si nu e apa,se inchide scoala.

 

In rest, stau si astept parintii la sedintele cu parintii si ma plictisesc. Dimineata am avut iar wheezing si senzatie de short breath, am avut inhalatorul la mine si a trecut dar ce ma enerveaza. Nu am avut manifestari astmatice in viata mea si acum de la o simpla raceala data in bronsita am ajuns cu pompa dupa mine.

 

Mihaela, suna bine programul vostru. Vacanta si relaxare placuta in continuare.

 

Mada, sanatate tatalui tau, ce bine ca te are aproape si te ingrijesti de el.

 

Ioana, cu toate sugestiile primite poti sa iti faci colectie de cinemateca. Vezi ce diferite suntem si ce filme diferite ne relaxeaza. Eu nu mai rezist la comedii usurele, imi trebuie adrenalina, ha, ha, ha, si actiune multa (merge si suspans psihologic), ca sa ma relaxez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Ce bine ca azi e vineri! In maxim 10 minute intru intr-o sedinta.

Ma simt obosita si abia astept sa ma odihnesc in week-end. Asta va fi unul linistit pentru ca nu avem meciuri.

 

Copii sunt bine, cu scoala.

 

Rox, ne luam de mana? Nici Ramona nu a renuntat la idee si zau ca eu una as accepta, dar sotul nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata....va las o cafea mare neagra si tare .....

 

Nu se mai termina termenele astea limita....in fiecare zi e unul...

De obicei nu iau acasa,azi va trebui sa iau pe weekend vreo 3 lucrari sa le fac ca nu se poate altfel.... [zirea] ....mi-e ciuda ,la noi weekendurile sunt sfinte ....familia.

Sotul e la un curs...eu am program de cautat cizme/ghetute de iarna de piele si imblanite....n-ai sa vezi asa ceva in satul meu.... [zid]

 

Legat de igiena....Eva e foarte rezistenta la gargolaci..la vremea asta noi nu purtam nici caciula nici fular..mai vad cate unul infofolit de zici ca e boboteaza.

Dar,la capitolul igiena e foarte stricta.Daca are antrenament obligatoriu dus dupa..dimineata si seara spalat funduletul,picioarele manutele fata,dintii....schimbat tot de pe ea cand intra in casa si dimineata la fel.Se mosmondeste in baie cate 20 de minute dimineata.Improasca apa dar iese curata si fericita.

Se spala si pe maini,des.Mai ales ca sunt cica niste focare de hepatita A....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...