Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce folositi pentru imunitatea picilor?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

ii dau in fiecare dimineata un fruct cu iaurt facut in casa din lapte de la sursa, miscare a facut toata vara si inca face. Problema e cum ai zis si tu, nu s-a schimbat nimic in mentalitatea medicilor si regurg imediat la antibiotic. Mi-e si groaza de urmatoarea imbolnavire. Ma gandesc in acelasi timp ca nu are ce sa ii faca mai rau un "siropel" ptr imunitate decat un antibiotic. Am incercat sa il feresc pana acum de medicamentatie "grea" si uite ca acum a luat deja de 2 oei intr-o luna... si daca nu ii dau iti dai seama ca oricum regurg la pediatru si ... absolut.. va fi vina mea ca "de ce nu i-am dat cum mi-a zis?" E foarte dificil... dupa 3 zile in colectivitate el este iarasi la pamant. Si nici nu face febra ca inainte, 3-4 zile si gata. Nu, acum o tine mult si bine, cu 40 siii noaptea...tuse care nu se mai termina etc... :(

 

Febra atat de mare ce persista mai mult de 3 zile este indicatie clara pt vizita la medic si, posibil, antibiotic pentru ce pare a fi o infectie, desigur daca e bacteriana. Daca e virus, nu prea ai ce i face.

Daca mergi la pediatru si nu dai copilului ce   i prescrie, de ce te mai duci la pediatru. O incredere in medic trebuie sa existe.

Poate copilul are streptococ sau o alta infectie bacteriana, frecvente in comunitate. Sau pertussis, sau alta boala a copilariei.

N am nimic impotriva siropelelor, dar din experienta personala cu copilul nu au fost prea eficiente si nu substituie un tratament medicamentos adecvat infectiei.

Or eu inteleg ca vrei sa i dai siropele in loc de meducamente si nu as face asta 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg suferinta. Si baietelul meu s-a tot imbonavit anul asta.  Ceea ce poti face e sa te asiguri ca mananca tot ce trebuie: fructe, legume dar si carne.In plus, ar fi bine sa ii faci niste analize de sange sa vezi daca are vreo carenta care sa-i afecteze sistemul imunitar. Produsele pentru imunizare nu stiu cat de bine functioneaza, dar, daca vrei sa mergi pe calea asta, fa-o la sfatul unui medic pediatru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

evident ca am facut ce mi-a spus dr., doar nu il tratez eu dupa ureche :(

Ce sa zic...la 3 zile dupa terminarea antibioticului (stat acasa, nu la gradi), febra iar durere de ureche, vizita orl, antibiotic (altul)...

Nu, nu vreau sa inlocuiesc medicamentele cu siropele, doar i-as da ceva care poate sa il mai ajute putin...

i-am facut exudatele si au iesit ok

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...