Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cui folosesc vacantele scurte?


Recommended Posts

prescolarii si ciclul primar au vacanta o saptamana zilele astea.

 

dpmdv, pica precum nuca in perete. copiii, inclusiv al meu, ies din ritm, iar tragem de ei sa se trezeasca de luni incolo. o invatatoare mi-a spus ca doua saptamani ii ia sa-i repuna pe roate dupa o pauza de genul asta.

 

am primit munca suplimentara de care n-are nici un chef. doar sa citeasca are chef, dar nu ce a recomandat invatatoarea, ci ce i-am cumparat eu.

 

aseara am avut o mini-party de Halloween si unul din copiii mai mari, care n-are vacanta, mi-a spus ca cel putin o invatatoare din ciclul primar de la scoala noastra face munca voluntara si sta cu copiii... adusi totusi la scoala de parinti pentru ca nu au cu cine ramane acasa si alte solutii n-au parintii.

 

cui folosesc aceste vacante, atunci? pe mine ma enerveaza, sincer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie imi pare foarte rau ca nu au si cei mari, in alte tari (Ungaria, Germania) au toti copiii vacanta.

Bineinteteles ca este primita cu bucurie si de parinti si de copii. De ce nu ar fi? Asa cum gasim solutii si in alte vacante se gasesc si acum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si mie mi se pare ciudat ca in cazul acestei vacante se face diferentierea intre copiii mici si cei mari. Mi se parea mai fair ori sa aiba toti, ori deloc. 

Este singura vacanta in care copii de la a v-a in sus nu au vacanta. Celelalte vacante sunt identice pentru toata lumea.

 

Asta e, nici nu avem ce face... Anul viitor, la noi, un copil va avea vacanta, celalalt nu... din fericire va fi asa doar un an, caci apoi ne vom desparti cu totul de vacanta asta (daca nu se mai modifica ceva intre timp).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm, ciudat, parintii din cercul meu nu se bucura de astfel de intreruperi. nici cei care muncesc, nici cei care stau acasa, cei cu care am vorbit, evident. spun ca se plictisesc copiii si devin mai tafnosi.

 

de odihnirea mintii nici nu poate fi vorba, avem de lucru, cum am spus, dar lipseste total cheful. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mie  [:)]

 

so:

- nu mai suna ceasul la 6:30

-nu mai pregătesc pachețelul 

- nu mai verific teme zilnic

- nu mai avem extra și dacă au, nu ii las.

- dacă lucrez pot sta pana târziu la servici

- putem pleca intr- o minivacanța mai ieftină , cel puțin in Germania minivacantele sunt in perioade diferite in funcție de land.

 

noi avem o minivacanța la fiecare 6 săptămâni .

oricum avem teste programate imediat după vacanța deci de lucru avem destul.

 

pe mine m- ar îngrozi vacanța aia de 3 luni 

 

S

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vacantele sunt bune, nu mi se pare ok sa aiba continuu scoala din septembrie pana  inainte de Craciun . Aici sunt vacante la fiecare 8 saptamani. O saptamana le prinde bine. Dar inteleg ca la tine e altfel si stiu ca programele sunt diferite. Teme in vacanta de o saptamana? Aici e gresit, zic eu. Sunt niste copii ( clasele unu patru , nu? ) Nu stiu cat ii ajuta pe elevi  , cred ca de fapt dna vrea sa reia direct materia si de asta le - a dat. Mai potrivit e in vacanta mare ( ca sunt trei luni) si au timp de citit cat vor. Dar teme, munca suplimentara in saptamana asta...nu sunt de acord. Sunt ramasi in urma  cu materia de trebuie sa repete acasa? Ce fac cei ce nu se descurca la temele astea? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...