Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cui folosesc vacantele scurte?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aici vacantele pt cl. 1-9 si gradinita (2 ani) sunt de minim 2 saptamani : in octombrie, in decembrie/ianuarie, in februarie (vacanta de ski), in martie/aprilie : de primavara (cateodata sunt incluse si zilele libere de Paste in ea) si 5 saptamani in vara (inceput de iulie pana la mijlocul lui august)..per total au 13 saptamani....vacantele ca date difera insa de la canton la canton...si mai sunt cateva cantoane care au 6 saptamani vara.

 

Minivacante nu avem, doar zile libere de Paste (copiii au liber de joi pana luni, noi de vineri pana luni) si alte sarbatori (Craciun : 2.5 zile, Anul nou : 2.5 zile, Inaltare, Rusalii).

 

Teme nu se dau niciodata pt vacanta: vacanta e pt relaxare, nu pt facut teme.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vacantele mici si dese cheia marilor succese ! ;) Și aici sint multe, ca la Jenn, Acu in Octombrie al meu a avut 2 săptămîni. Apoi are in Februarie , apoi in mai încă o saptamina. Asta din cauza ca in vara vacanța e numai 6 săptămîni , restul de timp e presărat pe tot cuprinsul anului, in loc sa fie comasate 3 luni in vara. Cind al meu era mic, nu îmi conveneau nici mie aceste vacante scurte, trebuia sa aranjez club de vacanța , etc. Dar după ce a crescut și stătea singur acasă, de-abia așteptăm pauzele astea .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, este o problema pentru parintii care lucreaza si nu au rude disponibile... Tre' mereu sa jonglezi: libere, gradinita, after privat si tot asa (care costa destul, mai ales daca ai mai multi copii)... Cand copilul e mai marisor si poate sta acasa singur, sau se pleaca in familie in vacanta, sau sta cu bunicii, e foarte ok pt copil si atunci nu se mai plange nimeni :)

 

SI eu m-am lovit de problema asta cand erau fetele mici. Si nu intotdeauna aveam persoane disponibile, uneori da, alteori nu prea... la gradi aveam noroc ca in perioada vacantelor scurte gradinita era deschida, comasau grupele, nu faceau activitati, dar erau supravegheati si se jucau. Asa ca aveam o plasa de siguranta pt zilele fara acoperire :). Plateam doar masa/zi, ca intr-o zi obisnuita.

 

Mai greu a fost cand au inceput scoala, mai alea ca au prins si clasa 0 in scoala, cand in mod normal ar fi fost la gradi.... si acolo chiar ca nu mai aveai nimic acoperitor, nu te mai primea nimeni.... Pana la urma ne-am descurcat. Acum fetele pot sta la o adica singure o perioada de timp, nu mai este asa critica situatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt de acord cu temele de vacanta pentru vacantele astea mici, de o saptamana-doua. Din fericire nu le-a dat mult, ci doar ca o tema obisnuita, cat le-ar fi dat daca saptamana asta era scoala. Le-au terminat.

 

In vacanta de vara as fi de acord cu ceva teme, dar asa, light, de "antrenament", cat sa rulezi un pic materia, sa nu uiti tot. Exact ca la sport, e pauza competitionala, dar faci ceva antrenamente usoare, nu faci pauza totala timp indelungat, insa nici nu te antrenezi in forta, ca inainte de competitiile importante  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se dau teme pe vacanța. Oricum nici teme acasa nu prea se dau, e un nou concept ca fac in clasa și au ore de studiu unde lucreaza individual. Sigur ca cei ce nu apuca sa facă la școala ce au de făcut pot lua și acasa. Dar nu sunt teme specifice Pt acasa. Acasa e odihna, sau învățat pentru teste, scris la referate, citit. 

 

Dar de ex fata mea e in vacanța acum. Clasa a 8-a. Are de predat niște referate după vacanța deci are de lucru. 

 

Cat era mai mică nu avea nimic. Odihna. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...