Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cui folosesc vacantele scurte?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si cum isi incalzeste mancarea un copil de 7-8-9 ani? la microunde? si daca n-are microunde? foloseste aragazul?

 

eu n-as lasa un copil de varsta asta sa foloseasca aragazul, doamne fereste. al meu inca nu stie umbla la aragaz si ma bucur ca nu stie. l-am mai lasat singur acasa, dar nu asa, cu orele, n-am curajul asta nebun. nici sa treaca strada singur nu-l las, locuim intr-o zona intens circulata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, eu nu cred ca te-ai trezit dintr-o data in aceasta realitate cu un copil, ramas in vacanta.

Logistica asta nu e pe moment, ma gandesc eu :-)

Adica parintii au cam trecut prin cresa, gradinita, poate cativa ani de scoala, au mereu un plan B la indemana. Vacantele, de obicei, sunt anuntate inca de la inceput de an scolar. Evident se pot intampla multe, imprevizibile, cu inchiderea scolii din cauza vremii, etc. 

Nu iti poti lua zile libere de la serviciu ? Nu ai niciun ajutor ? 

Cate ore trebuie sa stea copilul tau singur ? Are 9 ani parca ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi putem lucra de-acasa in caz de nevoie, politica firmei ne permite (si chiar incurajeaza lucratul de-acasa, cel putin o zi pe saptamana).

 

Si a mea copila a inceput sa stea singura cateva ore pe zi de la 7 ani...pana la 11 ani i-am avut pe-ai mei aici...dupa ce-au plecat ei, cand ea a inceput clasa a 6a, a devenit ft repede independenta...de la 13 ani a inceput sa mearga si singura cu trenul in Zurich...imi cere mereu voie cand vrea sa plece undeva (are 14 ani jumate, cl.a9a) si imi spune cand revine acasa.

 

Aici copiii sunt trimisi singuri la gradi (care incepe la 4 ani) si scoala (de la 6 ani)...si au ore si dupa-masa (inclusiv la gradi, dar 2 zile pe saptamana)...deci majoritatea pleaca la scoala, revin la pranz si pleaca iar in jur de 13.30...a mea face lucrul asta din cl.a2a...in cl.1a cu greu ne lasa sa o ducem la scoala, vroia sa mearga singura.

 

Dar eu zic ca depinde de copil acum, nu toti sunt la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am in cercul meu parinti care sa lucreze de acasa.

 

szivarvany, pe mine ma enerveaza vacantele astea scurte pentru ca il scot pe Alex din ritm (sculat de dimineata, program fix), cand doar ce isi intrase in mana cu scoala. nu, nu am nici un ajutor, dar am reusit sa ma descurc pana acum, cel putin asa zic eu.

 

Ella73, cum, copiii aceia mici, de 4 ani, 6 ani merg neinsotiti de nici un adult la gradinita si la scoala??? n-au de traversat strazi, nu exista trafic, nu exista nici un fel de pericol? nu se leaga nimeni de ei? nu sare nici un caine sa latre, nimic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...