Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Politica romaneasca vazuta din exteriorul ei


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, de ce nu ar trebui sa intereseze pe cei plecati afara de ce se intampla in tara ?Unii mai au familie, prieteni, proprietati sau poate vor sa se intoarca in romania.

 

Si mie mi se pare pe marginea prapastiei. Rezultatele guvernarii psd se vad, nu exista autostrazi noi, infrastructura, investitii, parcari, cladiri care pica la primul cutremur, sportul e la pamant, mediul privat nu este deloc incurajat,etc.

 

Sunt toti pusi numai pe jecmaneala si cum sa scape de justitie.

Bine, vine Marius si ne explica cum e prin Oradea, dar acolo nu stiu cine e la putere.

Unde stam f bine e deschiderea de mall uri.

Paine si circ, cu batai si cancanuri la tv, sa ne distraga atentia de la lucrurile importante

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ref la Oradea... pe la primarii depinde f mult de primar si consiliul local, daca primarul e pus pe treaba sau intra in jocurile politicului. Sunt localitati precum Oradea, si alte sate cu primari gospodari care au facut treaba buna (accesare si absorbtie f buna a fondurilor europene cu care s-au asfaltat drumuri si altele).... dar sunt cateva flori cu care nu se poate face primavara.

 

Mall-urile ma lasa rece, nu-s pe lista mea de prioritati. Chiar ma enerveaza ca stam atat de bine la acest capitol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica eu cred ca astia sunt atat de cretini incat vor sa faca rau cu buna-stiinta mediului privat. Ieri in sedinta de guvern Prim-ministrul se luase de banci. Alalaltu se ia de multinationale. 

 

Nu au cum sa impuna mediului privat cresteri de salariu brut.

Ei acuma prin manevra asta vor sa se asigure ca si peste 4 ani prostimea ii va alege. Prostimea care va vedea ce bine o duc bugetarii de la 8-16, sub conducerea lor, in timp ce astora din privat le scad salariile si muncesc dublu.

==

 

Ieri au iesit oameni in strada si iar am auzit sintagma: bancile si multinationalele au dat drumul la oameni mai devreme sa participe la demonstratie

Prin transferarea obligatiilor de asigurare doar in sarcina salariatului, nici salariile bugetare nu vor fi mai mari.

Insa cred ca se poate face un sumar a ceea ce au spus in campania alegerilor si ce au realizat efectiv prin comparatie. Astfel se poate vedea in mod real.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre Oradea - prin modificarea Codului Fiscal si reducerea impozitului pe venit de la 16% la 10%  se reduc surse de finantare pentru investitii. Desigur nu toate, insa este semnificativ pentru ca Oradea ca politica locala are specific faptul ca majoreaza posibilitatile de investitie pentru afaceri acestea determina cresterea numarului de salariati si astfel revine in buget prin fiscalitate partea din impozite aplicate. Deci este o politica de feed-back.

Este neplacut pentru ca investitiile sunt pe termen mediu si lung bugetate, adica este o politica de bugetare bine definita si se bazeaza si pe stabilitate fiscala. Insa in clipa in care un guvern pentru a face rost de bani sau pentru populism modifica peste noapte legile, desigur ca se dau peste cap toate aceste proiecte.

Ce se va intampla? O parte din investitii vor fi amanate pentru a gasi alte surse de finantare, probabil se va aplica la surse de finantare europene si mai mult, probabil se vor cauta si alte posibilitati de finantare public/private. Nu se va opri nimic, cel mult se va amana un pic sau se va reorienta. Nu ai cum sa opresti ceva daca vrei sa fie facut. Chestie de mentalitate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prin transferarea obligatiilor de asigurare doar in sarcina salariatului, nici salariile bugetare nu vor fi mai mari.

Insa cred ca se poate face un sumar a ceea ce au spus in campania alegerilor si ce au realizat efectiv prin comparatie. Astfel se poate vedea in mod real.

Nu am spus ca va creste salariul net al bugetarilor. ci ca in multe cazuri e posibil sa scada salariile nete din mediul privat sub cel al bugetarilor.

Salariul brut la bugetari va creste cu 25% cum a promis PSD in campanie.

Nicio companie privata nu poate fi obligata (guvernul chiar renuntand la ideea asta, clar in scopuri populiste, pentru a da in mediul de afaceri) sa creasca salariile brute cu 25% pentru a-si mentine netul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca va creste salariul net al bugetarilor. ci ca in multe cazuri e posibil sa scada salariile nete din mediul privat sub cel al bugetarilor.

Salariul brut la bugetari va creste cu 25% cum a promis PSD in campanie.

Nicio companie privata nu poate fi obligata (guvernul chiar renuntand la ideea asta, clar in scopuri populiste, pentru a da in mediul de afaceri) sa creasca salariile brute cu 25% pentru a-si mentine netul.

Depinde foarte mult de interesul firmei private de a-si mentine acei salariati. Este o criza foarte mare de resurse umane. 

Desigur vor fi si firme care nu vor face nimic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...