Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tratament pentru copiii cu sindrom Tourette


cataset

Recommended Posts

Buna ziua,

Am un baiat de 10 ani. Cam de 2 ani a dezvoltat ticuri la inceput faciale apoi cu timpul s-au transformat in ticuri motorii si verbale.Ticurile se accentueaza la emotii puternice sau seara. Ticurile s-au agravat la scoala in perioada cand invatatoarea a fost bolnava 2 luni si nu au fost supravegheati decat de persoane necalificate care lasau copii sa faca ce vor in ore. Acum de cand se trezeste si pana seara incepe cu miscari bruste din maini si strigate scurte si dese. La scoala nu se mai poate abtine si are comportamentul identic dar mai retinut putin in intensitate.

Am fost cu el la 3-4 psihologi cu diverse sedinte scumpe de psihoterapie, unii spuneau sa ii atragem atentia la ticuri altii sa nu ii atragem atentia la ceea ce facea, fara nici un rezultat, Am fost si la doctori psihiatri si a fost diagnosticat cu Sindrom Tourette si urmeaza un tratament cu aripiprazol si romparkin . De asemenea ceaiuri din talpa gastii, valeriana, roinita, conuri de hamei. Am incercat si vizite la biserici.

Ma intereseaza un tratament homeopat sau o alta solutie pentru aceasta boala.

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am urmarit mai multe materiale video si m-am oprit la acesta. Este in engleza daca ai nevoie, sa ceri sprijinul cuiva sa iti traduca, insa mi s-a parut destul de instructiv si sunt cateva cazuri si variante de a-si imbunatati viata de zi cu zi.

Personal cred ca acceptarea acestei deficiente, ingaduinta si socializarea pot fi metode eficace aplicabile in fiecare zi. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gd6_JvF9CTY

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...