Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

DEPRESIA--CUM O REZOLV?


Recommended Posts

    De mai bine de un an ma confrunt cu niste stari ciudate. 

    Unii dintre voi stiu povestea mea altii nu. In cateva cuvinte am 2 copii. Primul care a implinit 8 ani are tetrapareza spastica, epilepsie....Al doilea pe care l-am nascut din dorinta de a auzi rasete de copil in casa s-a dovedit a avea si el mici probleme: nistagmus, intarziere usoara in dezvoltare, platfus. 

     Cum spuneam de ceva timp ma enervez foarte repede, imi vine sa plang dar nu am lacrimi, nu mai suport pe nimeni langa mine sau ma trezesc ca tip la lume fara a fi un motiv intemeiat.

     Am fost la psihiatru care mi-a dat Xanax si m-a trimis la psiholog. Bineinteles ca din 3 sedinte gratuite la care aveam dreptul am facut doar una restul urmand sa le platesc. 50 ron sedinta. De unde sa iau 50 lei per saptamana sau poate 100 pe saptamana? 

       Sa merg la alt doctor? Sa ma internez? Nu am cu cine lasa copii. Sotul trebuie sa lucreze , altfel nu ne descurcam. La alt doctor merg dar de psiholog nu am bani asa ca va rog spuneti-mi ce sa fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • Administrators

draga mea, sfatul meu este sa arunci xanax-ul la gunoi. Acest medicament te poate arunca intr-o spirala a depresiei mai nasoala decat ai crede.

 

Stiu ce inseamna depresia - dar cel mai bine este sa incerci sa o controlezi fara medicatie.  Stiu ca suna simplist, insa eu in loc de psiholog ti-as recomanda niste sedinte de sport. Sportul iti poate lumina gandurile,

 

sanatate multa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius,vorbim aici de o femeie care are un copil cu o problema mai dificila si unul mic.Iesiri la film si cu prietenii,in situatia Dianei...mai greu.Reteta propusa de tine merge la cazurile obisnuite....DianaM are o situatie mai aparte.

 

Diana,cu o singura chestie sunt de acord...xanaxul la gunoi,cum a spus Mirela.Da dependenta si organismul se oisnuieste cu el,plus ca daca intrerupi tratamentul intri in sevraj.

 

Ti-e greu.Te simti depasita cateodata,te ajunge oboseala si te ajunge si situatia in care tu trebuie sa fii cea puternica,cea care este...MAMA.Esti om si un om foarte incercat.Prinsa in spirala grijilor si a ingrijirii celor doi copii.....

 

Pentru persoanele cu venituri mici cred ca sunt centre care acorda consiliere gratuita.

 

Incearca sa scoti copiii la plimbare....printre grijile cu imbracatul spalatul hranitul copiilor ,poate si gradinita celui mic.....ore de terapie si altele....poti sa incerci sa te plimbi.Sa incerci sa vezi ceva divin si intr-o floare si in faptul ca traiesti si te bucuri sa respiri alaturi de cei dragi.....pare penibil si ce spun eu dar incearca.Repeta-ti ca esti calma....repeta-ti cat poti.Medicatia nu trateaza cauza trateaza simptomele.

 

Daca esti credincioasa roaga-te......acasa,la biserica...nu conteaza.Si aminteste-ti...d-zeu,universul...ne da ceea ce dam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-au ajutat valeriana si ceaiul de sunatoare, am refuzat sa iau pastile. Foarte, foarte important este sa reusesti sa te odihnesti si sa ai pe cineva cu care sa vorbesti (nu neaparat un psiholog) si care doar sa-ti spuna ca te intelege. 

Stiu ca e foarte greu sa te odihnesti asa cum trebuie cand ai 2 copii de ingrijit dar pentru mine asta a contat foarte mult sa ies din starea aceea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sport. 100% - plimbari in aer liber  - socializare (prieteni, filme, excursii, terase), somn si iar sport.....  

 

are 2 copii dependenti de ea 100%. nu cred ca are cum prieteni, filme, excursii, terase.

 

extravalerianic si magnefort (sper ca bine am scris).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stai sa inteleg. unei femei care spune clar ca nu isi permite mersul la psiholog, care a fost diagnosticata cu depresie si i s-a recomandat medicatie de un medic care a invatat in scoala ca depresia are la baza dezechilibre chimice care nu se corecteaza cu aer curat, voi ii recomandati sa arunce medicatia la gunoi??? si va asumati oare si posibilele consecinte? sau macar le constientizati?

 

Diana, raspunsul la intrebarea "de unde sa iau 50 de roni pe saptamana?" este: de la mine. da-mi te rog un cont unde iti pot transfera 200 de roni lunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stai sa inteleg. unei femei care spune clar ca nu isi permite mersul la psiholog, care a fost diagnosticata cu depresie si i s-a recomandat medicatie de un medic care a invatat in scoala ca depresia are la baza dezechilibre chimice care nu se corecteaza cu aer curat, voi ii recomandati sa arunce medicatia la gunoi??? si va asumati oare si posibilele consecinte? sau macar le constientizati?

 

Diana, raspunsul la intrebarea "de unde sa iau 50 de roni pe saptamana?" este: de la mine. da-mi te rog un cont unde iti pot transfera 200 de roni lunar.

Da chiar - buna idee. De cat ai avea nevoie ca sa mergi un set complet la psiholog? Intereseaza-te si hai sa o rezolvam. Nu exista sa nu fie solutii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...