Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

DEPRESIA--CUM O REZOLV?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Draga Dyana, CE anume ai de acceptat sau de iertat in viata ta....stii numai tu; e nevoie de o discutie sincera a ta cu tine insati si, desigur, cu duhovnicul tau! Ce pot sa mai spun insa, este ca revolta pe care o transmiti atunci cand prezinti greutatile cu care te confrunti, nu descriu un om impacat cu el si cu ceilalti. Sigur nu esti suparata pe nimeni??

In rest...iti doresc din suflet sa te agati cu incredere de mana Domnului; El este singurul care nu te va lasa niciodata si impreuna cu El vei gasi intr-adevar Lumina!

Greutati avem cu totii, inclusiv financiare si de sanatate; avem acum, am avut in trecut sau vom avea in viitor. Nimeni nu e ferit! Desigur, e minunat ca ai primit ajutor aici, inclusiv financiar pentru sedintele la psiholog, xanax, etc. Ceea ce iti sugeram eu nu costa bani si sper totusi sa te ajute!

Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cum percepi tu, cu siguranta nu esti de specialitate, asta imi transmiti mie prin mesaje. Nu esti in masura sa ii zici Dyanei de ce are nevoie si de ce nu, nu esti tu in masura sa spui ca ea este sau nu impacata cu ea, revoltata ori ba.  Privind din afara este ft usor de emis teoreme si supozitii. Femeia aceasta are nevoie sa se descarce, sa vb despre problemele ei...sa fie ajutata cu o vb buna sau altcumva.... Are greutati, ti se pare anormal sa vb de ele? Mie nu.....daca vb de ele, le accepti si incerci sa le rezolvi. Este vb de perceptie...iar tu, mie imi da senzatia, ca percepi eronat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca "specialitatea" are vreo importanta cand e vorba de oameni aflati in suferinta. Ce ii sugeram Dyanei era chiar asta: sa se descarce...in fata Domnului, in prezenta duhovnicului ei. Poate sa ia in considerare sugestia, sau...nu. Ceilalti banuiesc ca nu vorbesc in numele ei.

Privesc din afara, insa in acelasi timp ii transmit Dyanei ca situatia ei dificila, oricat de dificila ar fi trebuie impartasita in primul rand cu Dumnezeu.

Despre cine e in masura sa imi spuna cum percep sau ca scriu prostii...nu voi discuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca duhovnicul,eu n-am asa ceva si nici nu cred ca mai exista,poate f rar...o poate ajuta in acest caz.

 

astea-s probleme reale.se poate ruga la Dumnezeu,dar poate fi si revoltata pe El...si e f logic.poate fi suparata pe orice om care a ranit-o,care i-a facut rau.poate nu iarta niciodata.si asta-i ok.nu suntem toti la fel.nu traim la fel,nu induram la fel,nu suportam durerea la fel...si pt a putea suporta durerea,facem orice...pt copii,nu mai zic...

 

am auzit urmatoarele cuvinte intr-un film,le-am rtinut...

 

omul si-a dat seama ca poate face orice cand nu mai exista Dumnezeu...

 

si,da,inca scriu cu D mare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) Duhovnicii exista! Sunt persoane reale si cunosc problemele reale ale oamenilor! 

Dyana, ca oricare dintre noi, poate simti revolta, suparare, tristete etc; toate sunt stari pe care le putem resimti la un moment dat, asta neinsemnand ca ne fac bine... Iar a nu ierta niciodata...trebuie sa spun ca e o povara greu de dus.

In rest...omul poate face orice, chiar daca Dumnezeu exista. Nu ii este interzis nimic, de fapt....consecintele faptelor si gandurilor sale vor veni pur si simplu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dyana are nevoie de ajutor practic...ori in persoana ori un ajutor financiar pe care se poate baza. Anumite probleme se rezolva mult mai greu daca nu ai practic cum sa ajungi la liman cu necesitatile zilnice.

 

Daca nu o poti ajuta in mod real, mai bine, zic eu, sa te abtii de la sfaturi nefolositoare si inutile. Dyana are probleme cit se poate de grele...crezi ca poti face ceva concret? Atunci, ajuta CONCRET.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...