Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

Wow, Laura, ce nazdravan Se da jos singur? (cred ca am vazut prea multe filme cu pisici in copaci si politia si pompierii veniti sa le salveze :oD)

Da, coboara si urca cu o viteza ametitoare. In 2 secunde e in vaful visinului ( e un visin tanar, nu are mai mult de 6m) . Nu am prins prea bine in poze, fiica'mea arunca spre el cu bulgari si zapacitul in loc sa se tina de crengi, se agita sa le prinda [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pfui, inseamna ca eu am cea mai cuminte pisica din lume.

nu are treaba cu ghivecele, cu bradul, nu strica, nu darama, nu are treaba cu musafirii, nu fura mancare, nu pofteste, nu cerseste, nu mananca florile, nu zgarie, nici macar nu scoate ghearele.

Doar cablu de internet l-a ros. Am certat-o si nu s-a mai atins de el.

Si vine si cand o chem. De 3 ori trebuie sa o chem.

 

Cand o cert ii spun doar 2 cuvinte. Cand le aude intepeneste, ma miauna si nu mai continua cu prostia.

Cuvintele sunt: cocorezu' soacrã-tii!

 

Pai nah, lives up to its name: rag doll, adică păpușa din cârpa, unde o pui, acolo sta!  [:)] (glumesc desigur, cine a mai văzut pisica sa stea unde o pui?) Cred ca așa e rasa, mai molcoma, știu pe cineva care are o rag doll și tot așa spunea ca e tare cuminte. Singura problema e ca lasă mult par și trebuie sa o pieptene zilnic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nah, lives up to its name: rag doll, adică păpușa din cârpa, unde o pui, acolo sta!  [:)] (glumesc desigur, cine a mai văzut pisica sa stea unde o pui?) Cred ca așa e rasa, mai molcoma, știu pe cineva care are o rag doll și tot așa spunea ca e tare cuminte. Singura problema e ca lasă mult par și trebuie sa o pieptene zilnic. 

Ii spune ragdoll pentru ca atunci cand o iei in brate se relaxeaza intr-un fel aparte (atentie numai cand o iei in brate si a fost vazut comportamentul asta numai la indivizii primelor 2-3 generatii ale rasei si rareori la generatiile de azi) nu pentru ca unde o pui acolo sta. A mea daca o iei in brate se contorsioneaza si fuge, nu sta.

 

Este o pisica de talie  mare si activa.

 

E puternica si  are oase masive, dar in acelasi timp foarte delicata si atenta pentru ca inainte de a sari, de exemplu, printre vazele sau paharele de pe bar, se uita isi face plan, sare si nu darama niciunul.

 

Nu este o lap-cat, nu ii place sa stea in poala cuiva si sa fie mangaiata.

 

Dar da, este foarte blanda si docila. Cand ii spui nu intepeneste si nu mai face. Se poate dresa. De aceea i se mai spune si dog-cat.

Ii place sa se alerge cu noi prin casa, sa ne jucam de-a ascunselea, sa faca aport, si sa ne urmareasca pas cu pas prin casa. Cane ne intoarcem acasa ea e intotdeauna in fata usii asteptandu-ne.

 

Daca noi stam sta si ea. Daca ne jucam se joaca si ea. Daca mancam mananca si ea.

 

Are 3 ani si e jucausa.

 

Da lasa par, cateodata mult,  cateodata putin, sunt solutii care se dau ca sa naparleasca mai putin. Trebuie periata saptamanal nu zilnic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia stii ce e culmea?

Crescatorii autorizati de Ragdoll din Romania sunt englezi.

Cea de la care am cumparat-o pe Maya se nummeste Beverly, e casatorita cu un roman, om de afaceri, are 3 copii si multe, multe Ragdoll ce traiesc in vila lor de la marginea lacului Herastrau. Este o "cattery"" superba acolo cu niste spatii ultrageneroase pentru pisici si niste conditii de printese.

http://ragdoll.ro/about-elian-cattery.html

 

Celalalt cu care am intrat in contact este Dennis Capstick, are o "cattery" ce se numeste Mistoffelees Cattery. cred ca are doar  pagina de FB.

 

Cand am cautat o pisica ne-am dorit ragdoll pentru ca e o rasa care nu musca si nu scoate ghearele. Si asa este. Ghereale oricum le taiem cam o data/luna  pentru ca ne inteapa cand ne maseaza si cand alearga peste fotolii e posibil sa le zgarie din greseala.

 

Are un copac din sfori pe care-si face ghearele, o cutie, un covor din balcon si cosul de rufe din baie. Acolo are voie si numai acolo se manichiureaza.

 

Da blanita e foarte, foarte moale, ca de iepuras si nu se incurca. Are blanita intre pernite si cara in casa pe labute talasul sau nisipul dar nu si siliconul din litiera. Asa ca acuma are in litiera silicat. Are blana multa la popou si cateodata se prinde acolo cate o bobita de caca. Ceea ce o dispera, dar o salvam noi. Asta daca nu se salveaza singura si ne lasa vreo bucurie prin casa.

=====

 

Niste poze:

 

asa se uita la noi cand ii e lene sa se intoarca

post-3916-0-28929500-1513250272_thumb.jpg

doarme la mine pe pat

 

post-3916-0-58879300-1513250288_thumb.jpg

 

contempla apa de la chiuveta

post-3916-0-35626500-1513250341_thumb.jpg

 

asteapta sa se usuce carpele de bucatarie

post-3916-0-34427500-1513250387_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...