Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pisi al meu are aceasta litiera:

https://www.ebay.de/itm/Katzentoilette-Delio-mit-Rand-Katzen-Toilette-Katzenklo-Katze-Klo-WC-Trixie/332487014475?epid=1041985859&hash=item4d69c5384b:g:j5QAAOSwlV9WTxq2

N-am stat sa ma gandesc prea mult atunci cand am cumparat-o, dar e foarte buna, atata doar ca dumnealui sare din ea dupa ce-si face treburile si-i zboara nisipul de pe labute prin toata baia. Poate cand mai creste n-o mai avea atata energie.

De ce spuneti ca pipi iese din litiera? Nu se face bulgaras in nisip? Curge pe undeva?

 

Ceea ce vreau eu sa cumpar este altceva  [:)] :

https://www.ebay.de/itm/HOBBYDOG-TORCZK12-BAG-Transporttasche-f%C3%BCr-Hunde-Katzen-Transportbox-Tragetasche/222708539260?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=521562818955&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Are cineva? O fi practica sau sunt doar bani aruncati?

Oare ce dimensiuni sa cumpar?

 

Dar de ce vrei sa cumperi traista aia? Lor nu le place sa călătorească, al meu cind călătorește de multe ori face kk sau pipi de emoție. E bine sa ai o cușca de plastic, ușor de spălat.

 

uite eu așa o litiera am. USA e batanta, dar cum coada e foarte lunga, uneori o bucata ramine afar, USA sta semideschisa și pișu iese afara. 

post-16401-0-73028600-1514587751.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, eu o am pe asta, e ok dar cam greu de desfăcut fermoarele laterale. 

https://www.fressnapf.de/p/anione-tragetasche-oskar#1233703

 

Daca ar fi sa cumpăr una noua as cumpara ceva de genul asta ca mi se pare simplu de utilizat

https://www.fressnapf.de/p/fit-funttransportbox#blau

 

Nu e prea arătoase dar mi se pare practica.

 

Cea din linkul pus de tine nu mi se pare practica pentru pisica din cauza deschizaturii pentru cap. Un cățel va scoate capul si va privi curios in dreapta sau stînga. Un pisoi va încerca să evadeze în momentul în care se simte inconfortabil. Nu cred ca tine faza sa-i pui zgardă si sa-l fixezi de inelul ala. Eu zic ca la pisici trebuie să fie închis complet cu locuri de aerisire, bineînțeles.

 

Legat de dimensiuni, de obicei se spune pentru ce greutate sint făcute. Din cite stiu eu motanii BSH pot ajunge pînă la 8 kg. O cutie de transport e necesara pentru vizita la medic, deci zic eu, buna la casa omului.

 

Cușca noastră e ca cea din linkul al doilea. Foarte buna, are 2 uși, pe laterala și deasupra. 

 

Noi îl scoatem in grădina cu lesa, e obișnuit acuma, cind ma vede cu lesa, vine repede sa i-o pun. Dar nu cred ca ar sta intr-o traista de aia sa îl plimb pe afara, ar încerca sa evadeze, s-ar speria. Și dacă îți mai face și un pișu in ea, aia ești! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o litiera sferica, acoperita, destul de mare. Are aerisire pe sus si lateral si nu are usita. Cand merge la ea, motanul sta mereu cu capul afara si fundul inauntru, asa ca nici coada, nici pipi nu dau pe dinafara.

Dupa mai multe testari, folosim un nisip cu pietris aglomerant. Am incercat din cel absorbant si era o porcarie, mirosea ingrozitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru transport e ideala cusca din plastic, usoara si usor de curatat.

Majoritatea pisicilor nu agreaza plimbarile. Am avut un motan birmanez care era o exceptie, mergea peste tot cu noi...in lesa, adora sa mearga cu masina. Dar nu am mai vazut la fel ca el.

Felinul actual face pe el de frica la fiecare drum cu masina, noroc ca il scoatem f rar.

Nu as investi in geanta de transport pt pisica, risti sa transporti ceva f "parfumat" la un moment dat si sa n ai cum s o cureti. Asta daca nu fuge matza mai intai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu confirm ca pisicilor nu le place plimbarea in geanta (de oricare fel) . Eu am luat-o pentru transportul la doctor, in rest n-am folosit o niciodată. Pisica  mea miauna pe toate vocile cînd o pun in geanta. Cînd o scot din ea se agață cu ghearele de materialul ala, eu tin de geanta, doctorul scoate pisica...după aia ne chinuim s-o băgăm in geanta inapoi ca s-o duc acasa.

 

Cred ca o sa cumpăr si eu un covoras de plastic daca zici ca rămîne nisipul in el...

 

Pisicile voastre cum fac față zgomotului de la revelion? A mea se ascunde în baie, cel mai bine in cada (fără apă, desigur).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce vrei sa cumperi traista aia? Lor nu le place sa călătorească, al meu cind călătorește de multe ori face kk sau pipi de emoție. E bine sa ai o cușca de plastic, ușor de spălat.

 

uite eu așa o litiera am. USA e batanta, dar cum coada e foarte lunga, uneori o bucata ramine afar, USA sta semideschisa și pișu iese afara. 

Hei! Nu e traista, e posetica! Cum crezi c-as putea sa-mi plimb baiatul in traista? [:-)))]

 

Tot nu inteleg pe unde curge. Nu toate pisicile fac pipi la fel? A mea face o gropita in nisip si acolo face. Apoi o acopera si face alta pentru caca. Eu colectez numai bulgarasii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu confirm ca pisicilor nu le place plimbarea in geanta (de oricare fel) . Eu am luat-o pentru transportul la doctor, in rest n-am folosit o niciodată. Pisica  mea miauna pe toate vocile cînd o pun in geanta. Cînd o scot din ea se agață cu ghearele de materialul ala, eu tin de geanta, doctorul scoate pisica...după aia ne chinuim s-o băgăm in geanta inapoi ca s-o duc acasa.

 

Cred ca o sa cumpăr si eu un covoras de plastic daca zici ca rămîne nisipul in el...

 

Pisicile voastre cum fac față zgomotului de la revelion? A mea se ascunde în baie, cel mai bine in cada (fără apă, desigur).

Eu cunosc o pisicuta care e plimbata in asemenea geanta. E asa haioasa si pare tare incantata.

Eu nu renunt la idee, mai ales ca pisi al meu e tare curios. In masina il scot din cutia lui de transport ca plange acolo si-l las sa se uite pe geam. E hipnotizat.

Acum, sa nu credeti ca ma duc cu el la plimbare prin centrul orasului sau la mall. Vreau sa mergem in plimbari scurte, in natura, in zone linistite. Dar asta la primavara, ca acum ii ingheata nasul si labutele. Sa nu raceasca. [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...