Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

Mie nu mi-a zgiriat mare lucru, un pic la canapea lateral dar e din material si nu bate tare la ochii, scaunele si mobila sint întregi, chiar a fost / e foarte cuminte. Nu-mi deschide dulapuri si sertare, nu mi-a stricat/ spart decît 1-2 ghivece cu flori cînd era mică. 

 

Singura "problema" la ea e cu trezitul dimineata, se scoala cu noaptea in cap si vrea neapărat să mă trezesc si eu  [soricel]  [soricel] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si al nostru are treaba cu scaunele, a scamosat tapiseria, asta e. Noi ii taiem unghiile periodic.

 

Cu bradul a avut treaba doar cateva zile, scotea beteala de jos sa roada la ea si cate un glob. Noi desfacem bradul dupa Sf. Ion.

 

Stiati ca pisicile isi schimba dintii in jurul varstei de un an? Al nostru e innebunit sa roada, exact ca bebelusii. Imi ia elasticele de par, din alea groase, si roade la ele, e plin pe jos in toata casa. Nu stiu de ce nu se fac jucarii de dentitie si pt ei, pt caini sunt dar is prea mari.

 

La capitolul afectiune, ne iubeste pe toti 3. Cu baietii se joaca, uneori cam violent ( si a luat un sut ca a sarit la capul baiatului). Cu mine se pisiceste, toarce, vrea mangaiat, probabil pt ca eu l am periat de mic. Ale voastre stau la periat? Al nostru adora, dar numai cand  vrea el, el cere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la medic sa-i fac al doilea vaccin, am solicitat sa-i taie si gherutele. Intentionam sa vad cum se face, ca apoi sa i le taiem noi acasa. Mi-a spus ca unghiile se taie doar daca sunt crescute aiurea sau daca sunt prea mari si-l deranjeaza. N-a vrut sa i le taie spunand ca-s absolut normale asa. Prin urmare, am sa-l las sa se manifeste si sa faca ce doreste. Cand l-am luat mi-am asumat si asta. [:)]

 

De iubit ne iubeste pe toti, dar este mai atasat de mine. Ma insoteste peste tot ca un catel. Cand fac baie vine si se aseaza pe cada si sta acolo pana termin. Daca vine la somn in patul nostru doarme doar langa mine, pe partea mea de pat. Nu se aseaza in mijloc, ca nu care cumva sa-l atinga barbatul.

 

Ieri m-a uimit pisoiul meu. Am avut niste musafiri si s-a asezat la somn pe canapea,  langa singura persoana dintre cele prezente care a declarat ca nu iubeste pisicile. A foat singurul din incapere care nu i-a aratat niciun gest de prietenie. Nu inteleg de ce s-a dus tocmai la el. Imprevizibil comportament au pisicile astea!

 

Va pun poze cu pisi. Bineinteles, la somn!  [:)]

V-am mai spus ca-mi place sa-i fac poze cand doarme. 

 

In prima poza doarme in cosul nostru de paine, pe masa din bucatarie. Nu pot sa cred ca accept asta!!!

post-41981-0-22312900-1515338744_thumb.jpg

post-41981-0-70077000-1515338768_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne dulce e Mianda! Cite lunite are, ca parca tot mititel el. Ca al meu s-a lungit tare repede. Și sa-l lași tu sa doarmă in coșul de piine! [:-)))] Numai un posesor de pisica te poate înțelege fără sa te judece! [:)]  trebuie sa recunosc ca m-ai întrecut la acceptanta, deși dacă as avea și eu un cos de piine îndeajuns de mare, as lasă și eu pisica sa doarmă in el!  [:)]

 

Eu din cite am citit, mi s-a spus și am văzut din experiența știu ca atunci cind o pisica intra in familie își alege stăpânul pe care îl urmează peste tot. Ii accepta/iubește pe toți, dar are o singura feblețe. De obicei cică alege pe cel care are mai multă autoritate in familie.  [:)]  Șmecher, se pune bine cu șeful de la început! [:-)))]   Cel puțin la mine in familie s-a adeverit acest concept. M-a ales pe mine, eu eram șefa familiei, acum el e, ca m-a prins in mreje și ii permit aproape orice! Ata ete!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și al meu simte imediat cind cineva nu îl place sau ii e frica de el. Și numai la acea persoana merge și cu cit acea persoana e mai jumpy, cu atit sta numai pe lingă ea.

 

De asta are ce are cu fiu-miu. Ii sare in fata cind nu se așteaptă și asta tipa și se agita tot și vezi cum mitza jubilează. INTR-una îl pândești sa îl sperie, uneori îl si zgârie, și asta e tot panicat. Mie nu mi-a fost niciodată frica, ca îmi mai apare și mie in cale cind nu ma aștept, dar eu ma amuz și încep sa îl mingii, sa vorbesc cu el. El se joaca defapt, dar fiu-miu nu îl percepe așa. De aia am zis sa aibă in camera niște treats sa ii dea cind îl vede, poate așa nu îl mai ia prin surprindere și îl lasa in pace. 

 

Edit: și eu ii tai unghiile o data pe luna. Dacă nu și le ascute de scaune și mocheta, e mare diferenta cind are unghiile tăiate, clar scărmăna mai puțin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne dulce e Mianda! Cite lunite are, ca parca tot mititel el. Ca al meu s-a lungit tare repede. Și sa-l lași tu sa doarmă in coșul de piine! [:-)))] Numai un posesor de pisica te poate înțelege fără sa te judece! [:)]  trebuie sa recunosc ca m-ai întrecut la acceptanta, deși dacă as avea și eu un cos de piine îndeajuns de mare, as lasă și eu pisica sa doarmă in el!  [:)]

 

Eu din cite am citit, mi s-a spus și am văzut din experiența știu ca atunci cind o pisica intra in familie își alege stăpânul pe care îl urmează peste tot. Ii accepta/iubește pe toți, dar are o singura feblețe. De obicei cică alege pe cel care are mai multă autoritate in familie.  [:)]  Șmecher, se pune bine cu șeful de la început! [:-)))]   Cel puțin la mine in familie s-a adeverit acest concept. M-a ales pe mine, eu eram șefa familiei, acum el e, ca m-a prins in mreje și ii permit aproape orice! Ata ete!

Patru luni are, le-a facut pe 25 decembrie. S-a lungit si el mult fata de cand l-am luat. Are putin peste 3 kg.

Sa stii ca ai dreptate la faza cu seful. Eu sunt autoritatea suprema in casa.  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  Ma rog, eram...si eu la fel ca tine.

Sotul meu mi-a si spus ca nu-i vine a crede cat de toleranta am devenit.

 

Dar probabil asta a si fost scopul aparitiei lor in viata noastra, cea de a invata lectia tolerantei.

Nimic nu e intamplator.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ar fi baiatul, nu i as taia nici eu unghiile. Multa minte mai au amandoi...motanul sare sa se joace dar nu nimereste bine tinta, baiatul nu e atent si uite asa ii piate baga ghearele in ochi, nu ca ar vrea sa i faca rau.

 

Barbata miu a intrebat la vet si i s a spus ca in jurul varstei de 1 an isi schimba pisicile dintii, cu mici variatii desigur. Nu zic pe de rost ca nici nu stiam, am avut doar pisici luate la peste un an pana la el. A si o pisicuta lyata de lui am avut dar aia nu rodea nimic, a fost extrem de cuminte. Cert e ca al nosteu Smoky roade cu disperare elastice si fire ( atze). A facut un an in septembrie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...