Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pisicile nu transpira.

 

"Pisicile nu transpira asa cum transpira oamenii, deoarece nu au glande sudoripare.

Ele sunt homeoterme, adica isi mentin o temperatura constanta a corpului, asemenea cainilor.

Atunci cand e foarte cald, in lipsa de altceva, ele se intind pe suprafete mai reci, sau stau in curent, sau respira pe gura, sau isi ling labutele si blana cu saliva, lichidul astfel intins se va evapora si va determina si racirea corpului."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa imi vine sa le tund la chele si pe ale meleeeee...pierd par ceva de speriat, cu tot periajul pe care li-l fac, Junioara nu suporta s-o perii, facea intr-un mare fel....acum, de la actiunea sata repetitiva a inceput sa-i placa, toarce cand o perii. 

Leti...lantul l-ai gasit?

Nu mai, nu l-am gasit, dar nici nu l-am mai cautat! [batcap]  Parca astept sa se intimple o minune si sa apara singur. Azi vreau sa fac curat si o sa ma mai uit mai bine peste tot. Parca toate imi merg de-a-ndoaselea  in ultima vreme, de aia nu mai am chef de nimic.

 

Si al meu toarce cind il perii, dar nu prea sta la periat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda nu te pot cita, dar mi-a mers la suflet postarea ta 552! Și recunosc ca am același ritual. Mergem împreuna la Wc și sare la mine in brațe cind sint pe tron, apoi își freacă fetișoara de nasul meu! Îl ador cind face asta, nu ma mai satur! Cind fac dus, sta in fata dușului pe preșul de la baie. Și noua ne-a înveselit viețile cum nu m-am așteptat absolut deloc. Îl adoram.

 

Dar spune, cum ți-ai dat seama ca e transpirat?  [:)]

 

Si al meu prinde muste și le mânca! Nah dacă șoareci nu poate prinde! Al tău merge afara? Noi îl scoatem zilnic in lesa! Stiu, unii vor zice ca suntem cruzi, dar dacă se arunca in strada mare sub mașina, care-i folosul? Ca și-a trăit traiul? S-a intimplat de citeva ori sa scape in grădina, dar nu s-a avântat nicăieri, căci de mic îl însoțim afara. Asta e.

 

Voi fetelor ce faceți cu pisilinele cind mergeți in concediu? Eu l-am dus la hotel de mitze in citeva rânduri, dar nu cred ca i-a plăcut. De fiecare data cind am ajuns acasă m-a ingnorat cite o ora, efectiv se făcea ca nu ma vede, nu "vorbea" cu mine (și nici cu restul familiei, evident). Ultima data, am plecat 2 zile și am angajat pe cineva care vine la domiciliu și hrănește pisicile, le curată kk, etc. Ma gindesc sa o folosesc și la vacantele mai lungi de citeva zile. Mishka a fost super fericit cind am venit acasă, deci clar ca i-a priit sistemul asta.

Eu angajez pe cineva sa vina acasa la mine o dată pe zi, da de mîncare, curata toaleta, se joacă cu ea si udă florile. Cînd e nevoie golește si cutia poștală. Pisica e mulțumită, nu o gasesc stresata, supărată, etc. E cel mai bine pentru pisici sa nu fie luate din mediul lor, ele se atașează mai mult teritorial decît de persoane. 

 

Eu folosesc serviciile astea atît pe perioada lungi cit si scurte si am fost mereu happy. La perioade lungi sint si costurile de luat in considerare, aici in Munchen destul de pipărate. Am si niște vecini drăguți si cu pisici in dotare, îi mai rog si pe ei uneori dar mai rar si perioada scurte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe-ale mele nu le tund. Doar pe grasuna blanoasa, la fund, din motive de igiena. Nu o deranjeaza, sta cuminte (parca stie). Ea este si cea care sta la periat pana ajung la burta sau langa coada. Cealalta nu sta sub nicio culoare. Nu stiu cum se intampla la voi dar ale mele, daca le mangai iarna (aer uscat) fac scantei (la propriu). Si mai si pisca (pishca). Avem umidificatoare, lenjeria de pat este din bumbac... ma gandesc la experimentul pe care l-am invatat la scoala cu electricitatea statica (parca).

 

Cand plecam pentru mai mult timp vine fi-miu; le da de mancare, le schimba litiera, se joaca (virgula) cu ele, mai si doarme un pic si apoi pleaca. nu stiu daca le-ar pica bine sa le ducem la un hotel sau la cineva acasa, sunt prea "salbatice".  

Am vazut ca exista companii care ofera pet sitting ceea ce mi se pare interesant. Daca ne suprapunem cu vacantele putem sa ne aranjam cu ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...