Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

in Romania este recomandata deparazitarea interna si externa chiar daca pisicile stau numai in casa. in perioada de vara chiar lunar externa, cu solutie dupa ceafa. pentru ca mediul este foarte poluat si plin de dejectii si chiar daca pisica sta numai in casa, aducem noi, stapanii, pe incaltaminte, pe rotile bicicletelor, trotinetelor, rolelor, carucioarelor microbi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu mananca Friskies, pate si uscata.

 

una dintre cele mai proaste mancaruri. sa nu intelegi ca te-am pus pe tine la colt sau ceva. e o mancare economica pana si in Romania, cu aport nutritiv foarte scazut (calitate inferioara). de fapt, tot ce contine 4-5% carne este considerat de calitate inferioara.

 

COMPOZIŢIE: Carne şi derivate de natură animală (din care pui 4%)cereale, minerale, diverse zaharuri.

 

4% din 100 g pliculetul e infim.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la vaccin si doctorita s-a gindit sa-i dea si o tableta pentru viermi, de aia ce se da la 3 luni, dar noi am avut pina acum sub forma de picaturi ce se pun la ceafa. Asa ce l-a chinuit cu pastila aia, ca a venit traumatizat acasa, nu mai vorbeste cu nimeni de ieri. Nu stiu cit il va tine supararea! [:(]

 

ai grija sa nu-l fi ranit in interior. stiu caz cand bietul motan era sa moara din cauza ranilor provocate de veterinar in interiorul gatului. o minune l-a salvat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in Romania este recomandata deparazitarea interna si externa chiar daca pisicile stau numai in casa. in perioada de vara chiar lunar externa, cu solutie dupa ceafa. pentru ca mediul este foarte poluat si plin de dejectii si chiar daca pisica sta numai in casa, aducem noi, stapanii, pe incaltaminte, pe rotile bicicletelor, trotinetelor, rolelor, carucioarelor microbi.

Exact asa e si la noi! Asa ne-au spus ca putem aduce pe incaltaminte tot felul de brontozauri, plus eu il si scot in gradina. Sigur ca ei au si interes material in asta, dar eu nu am cum sa-i contrazic.

 

La noi Felix si Whiskas sint considerate "junk food" de veterinari. Contin foarte putina carne, dar au un gust foarte bun. Noi mergem cu Royal canin, mincare uscata - Care oral se cheama si uda - Instinctive (in sos, nu in gelatina). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

una dintre cele mai proaste mancaruri. sa nu intelegi ca te-am pus pe tine la colt sau ceva. e o mancare economica pana si in Romania, cu aport nutritiv foarte scazut (calitate inferioara). de fapt, tot ce contine 4-5% carne este considerat de calitate inferioara. COMPOZIŢIE: Carne şi derivate de natură animală (din care pui 4%)cereale, minerale, diverse zaharuri. 4% din 100 g pliculetul e infim.

 

Conserva de pate pe care i o dau are 15% proteina iar mancarea uscata 40%, m am uitat acum pe ambalaje.

Nu ii dau plicuri.

Motanul e sanatos si are blana lucioasa.

Posibil Friskies din Ro sa aiba alta compozitie, ca multe produse care in Ro sunt de mai slaba calitate decat aceeasi marca din alte tari.

 

Pisica sau pisicile tale ce mananca?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

COMPOZIŢIE: Carne şi derivate de natură animală (din care pui 4%)cereale, minerale, diverse zaharuri. 4% din 100 g pliculetul e infim.

 

4% pui din procentajul de carne, nu 4% din toata cantitatea de mancare.

 

In fine, eu consider marca asta rezonabil de buna pt pisicul meu, care nu are cerinte nutritive speciale, nu e de rasa si nici pretentios.

I am dat si noi mancare speciala, uscata, pt pui / juniori si pt motani sterilizati si nu a acceptat o, probabil era oribila la gust. I am amestecat o cu bobite normale si tot nu, am aruncat o.

La veterinar nu ma duc sa mi recomande marci de mancare, doar pt vaccinuri, tratamente samd.

 

Eu nu inteleg cum nu aveti incredere in veterinar ca stie sa dea o pastila pisicii... E relativ usor sa i dai si acasa pastila daca stii cum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, a incercat de 3 ori sa i-o dea, motalul a ripostat, a zgiriat-o pe ea, l-a zgiriat pe barbata-miu, pastila a aterizat pe jos, doctorita a adus un prosop si l-am tinut ca in camasa de forta, iar ea ii indesa pastila (care era foarte mare), pe git! Vaccinarea in schimb a mers foarte bine. 

 

De mincare am vorbit in treacat alta data si ne-a recomandat royal canin, dar noi am experimentat si cu alte soiuri. Cea mai mare grija a mea e sa nu ia in greutate, de aia noi ii dam cu masura mincarea si de anul trecut si-a mentinut greutatea. Sint multumita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia de care Royal canin ii dai? Cat mananca pisicul tau de-ti este frica sa nu se ingrase? Al meu mananca extraordinar de putin, nici nu-mi pot explica cum de a crescut atat de repede  [:)] . Am citit ca abia la 2 ani ajunge la greutatea adulta. Mai are de crescut putin, dar sper totusi ca n-o ajunge chiar la 8 kg.

Am vazut ca La royal canin au mancare usacata exact pentru rasa pisoiului meu. Voi incerca sa vad daca-i place. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...