Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

de dimineata, pisi a noastra a venit in fuga si a sarit in pat, cum face de obicei. imediat dupa din blana ei a sarit pe cearsaf ditamai puricele, n-am vazut asa ceva, am zis prima data ca e ceva musculita, mare si gras. a facut doua salturi incercand sa se intoarca acasa, da' eu aveam rola de scame in mana si hatz, l-am prins cu folia aia lipicioasa. mi-am infipt unghia in el si l-am taiat in doua, era plin de sange, bleah. da' ce m-a uimit, a dracului vietate, partea cu capul a continuat sa dea din picioare, asa rupt in doua cum era. n-am vazut asa ceva pana acum.

 

pisi a fost deparazitata regulamentar acum 1 luna. cred ca insectele astea sunt afectate de schimbarile de mediu, devin mutanti, alieni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

de dimineata, pisi a noastra a venit in fuga si a sarit in pat, cum face de obicei. imediat dupa din blana ei a sarit pe cearsaf ditamai puricele, n-am vazut asa ceva, am zis prima data ca e ceva musculita, mare si gras. a facut doua salturi incercand sa se intoarca acasa, da' eu aveam rola de scame in mana si hatz, l-am prins cu folia aia lipicioasa. mi-am infipt unghia in el si l-am taiat in doua, era plin de sange, bleah. da' ce m-a uimit, a dracului vietate, partea cu capul a continuat sa dea din picioare, asa rupt in doua cum era. n-am vazut asa ceva pana acum.

 

pisi a fost deparazitata regulamentar acum 1 luna. cred ca insectele astea sunt afectate de schimbarile de mediu, devin mutanti, alieni.

 

Doamne ferește! Horror story! [vom]  [vampirel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cică se pot aduce pe picioare purici și pisica poate sa ii ia așa. Noua nu ni s-a intimplat așa ceva. 

 

Mianda, fata ta cind pleacă? Si pleacă departe? Pe al meu îl mut pe 25 Septembrie. E bine ca nu e departe, doar la 2 ore de condus. 

 

Mishka a avut o tentativa de evadare in seara asta. Ne-a stat inima! Putea sari gardul și dus era. Noroc ca nu i-a venit asta in cap. Neaparat trebuie sa fac ceva cu gardurile astea sa le fac cat proof!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, ce sperietura ati tras. Dar sa stii ca nu s ei fraieri, asa cum sar gardul intr un sens, asa il sar si inapoi. Se intoarce el, totu i sa nu iasa in strada circulata. Te cred insa ca nu vrei sa risti sa l pierzi.

 

Mianda, ce obraznicatura! Profita ca i rasfatatul casei, cred.

 

Motanul nostru i cam apatic in ultimul timp. Am fost plecati mult timp vara asta, a trecut o vecina sa vada de el. Acum s a obisnuit ziua sa doarma in patul copilului si noaptea sa faca ture prin casa. Cu ocazia mutatului nu i mai gasim peria si lasa mult par. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de dimineata, pisi a noastra a venit in fuga si a sarit in pat, cum face de obicei. imediat dupa din blana ei a sarit pe cearsaf ditamai puricele, n-am vazut asa ceva, am zis prima data ca e ceva musculita, mare si gras. a facut doua salturi incercand sa se intoarca acasa, da' eu aveam rola de scame in mana si hatz, l-am prins cu folia aia lipicioasa. mi-am infipt unghia in el si l-am taiat in doua, era plin de sange, bleah. da' ce m-a uimit, a dracului vietate, partea cu capul a continuat sa dea din picioare, asa rupt in doua cum era. n-am vazut asa ceva pana acum.

 

pisi a fost deparazitata regulamentar acum 1 luna. cred ca insectele astea sunt afectate de schimbarile de mediu, devin mutanti, alieni.

Deparazitarea  este de 2 feluri: interna si externa.

Daca ai facut-o pe cea interna nu are nicio legatura cu cea contra puricilor.

 

Aceea se numeste deparazitare externa.

Cele mai eficiente contra puricilor sunt niste pipete, Frontline, se aplica pe pielea gatului, protectia dureaza 4 saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puricii de la pisici se iau la oameni si invers? 

Da se iau.

 

In 90% din cazuri ouale de purici nu eclozeaza pe gazda ci in covoare, asternuturi, crapaturi, in locul de dormit al animalului. Mananca ce gasesc pe acolo, in special rahat al colocatarilor ca are urme de sange nedigerat.

 

Sa fie clar: ouale alea cat si rahatul lor cad de pe blana animalului cand se scarpina.

e un cerc vicios. Daca pisica a avut multi purici trebuie dat cu o solutie speciala si pe jos in casa. E un praf special.

====

De 4 ani de cand o am pe Maya a avut un singur purice acum 1 an. I-am dat cu frontline. De atunci nu a mai avut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cică se pot aduce pe picioare purici și pisica poate sa ii ia așa. Noua nu ni s-a intimplat așa ceva. 

 

Mianda, fata ta cind pleacă? Si pleacă departe? Pe al meu îl mut pe 25 Septembrie. E bine ca nu e departe, doar la 2 ore de condus. 

 

Mishka a avut o tentativa de evadare in seara asta. Ne-a stat inima! Putea sari gardul și dus era. Noroc ca nu i-a venit asta in cap. Neaparat trebuie sa fac ceva cu gardurile astea sa le fac cat proof!

 

Bine ca n-a fugit! Este posibil sa-i fie frica, nefiind un teren cunoscut.

Pe Tabby il tin cu geamul deschis cand gatesc. Ii place sa simta aerul de afara, dar daca trece cineva cu bicicleta sau masina pe alee se da un pas inapoi. E fricos, dar e mai bine asa.  [:)]

 

Pe fii-mea o mutam fix pe 29 septembrie. Pana atunci n-are timp barbatul, dar nici ea nu poate ca lucreaza. Inca suntem in pregatiri. I-am inchiriat deja apartamentul dar mai avem de facut unele cumparaturi mai mari. Distanta nu e mare, tot 2 ore cu masina. S-a razgandit in ultimul moment, voia sa plece in Olanda. Oricum, si aici are de facut 2 semestre in strainatate, dar mai este pana atunci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...