Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


Recommended Posts

Legat de adopție,  ideea e buna, desigur, și eu m-am gindit sa iau de la adăpost pisica, exista o gramada și de rasa, ai tot ce vrei acolo. Ce m-a împiedicat pe mine sa iau de acolo a fost faptul ca multe pisici șint traumatizate și au tulburări de comportament cu care, recunosc sincer, nu am vrut sa am de a face. 

 

Exact de asta nici eu nu as lua, plus astma și alergiile. Dacă N-ar fi alergiile, as lua un puiuț nu mai mare de 12 săptămîni, dar un animal adult N-as lua, tocmai ca nu știi prin ce traume îngrozitoare a trecut și nu știi ce sechele are. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

No problem, de aia te-am și întrebat ca m-am gindit ca asociezi cu culoarea gri care în limbajul BSH e albastra  [:)] . [pup]

La BSH exista mai multe culori, mama pisicii mele e tricolora și tatăl e albastru complet. Ea a ieșit bicolora,   mai avea un frățior bej un pic tigrat, deși nici unul din părinți nu era tigrat. Mai exista tabby, clasicele Whiskas pisici de la TV [:)] .

 

Nu i-am spus divei de confuzie deși cred ca ar trata povestea cu indiferenta caracteristica pisicilor  [:-)))]  [:-)))]

 

Habar nu am avut ca rasa asta e atit de diversa, mai ales ca și a Miandei e tot gri (albastra), am crezut ca așa-s toate! Cine știe, oi afla ca și albăstrele de Rusia vin in multiple culori!

 

Dar nu ma dau experta, dat fiind ca PINA Acu un an jumate credeam ca nu-mi plac pisicile!! [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda cum a mai dormit gogoșica? Eu zic sa îl stabiliți intr-o camera, cu tot ce are nevoie și sa îl Închideți acolo noaptea, asta dacă nu vrei sa va trezească din 3 in 3 ore in următorii 18 ani! Pe noi așa ne-a învățat crescatoarea de la care l-am luat și a avut dreptate. Toată săptămâna asta l-am lăsat sa doarmă cu mine și vreau sa spun ca m-a cam dat peste cap. Aseară l-am închis și am dormit și eu ca lumea, iar pe el l-am găsit in pătuțul lui, cam bosumflat dar odihnit. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact de asta nici eu nu as lua, plus astma și alergiile. Dacă N-ar fi alergiile, as lua un puiuț nu mai mare de 12 săptămîni, dar un animal adult N-as lua, tocmai ca nu știi prin ce traume îngrozitoare a trecut și nu știi ce sechele are. 

 

O vreme am crezut si eu ca o pisica adulta e greu de adoptat dar in primavara am gasit pe strada, abandonate, doua pisici in toata firea, "marca" angora turceasca. Mama si fiu, sau fratiori, nu ne-am da prea bine seama. Baiatul este acum la o vecina, iar femela e la mama. E deosebit de adorabila. Operatiunea a fost un succes, asa ca m-am razgandit in privinta pisicilor adulte. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O vreme am crezut si eu ca o pisica adulta e greu de adoptat dar in primavara am gasit pe strada, abandonate, doua pisici in toata firea, "marca" angora turceasca. Mama si fiu, sau fratiori, nu ne-am da prea bine seama. Baiatul este acum la o vecina, iar femela e la mama. E deosebit de adorabila. Operatiunea a fost un succes, asa ca m-am razgandit in privinta pisicilor adulte. [:)]

 

Da sint și cazuri fericite, dat eu personal nu as risca. Sigur alții sint liberi sa facă cum doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici lumea nu spala pisicle..mai toti vecinii din jur au pisici si toate umbla pe-afara...veterinarul nu ne-a recomandat vreodata sa-l spalam...la cat se spala, nici nu e nevoie, chiar daca umbla creanga si cateva zile...cel mai mult a fost plecat 5 zile...noi avem ferme si padurea langa, presupun ca pe-acolo isi face veacul, asta pt ca nu vine mereu infometat...sau o manca soricei  [:D] ne mai aduce si acasa cate unul (dar de mai bine de un an ii lasa in gradina sau in curte, in casa nu a mai adus),..o data a adus si unul viu...nu e singurul, ce povesti aud de la colegi si prieteni care au pisici. 

 

Aici pisicile de rasa sunt scumpe, de la 1500 franci in sus  [zirea] eu una nu as da atat pe o pisica...plus ca daca e de rasa, mai bine o tii in casa...noi stam la casa si are pe unde sa se plimbe, plus ca nu circula masini, e o zona linistita.

 

Pe el l-am luat de la o ferma, din munti..seamana cu Felix  [:)]

 

post-114840-0-09062000-1511018375_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe nazdravan l-am lasat singur azi toata ziua. A fost foarte, foarte cumintel. 

Pe drumul de intoarcere sotul meu facea scenarii de cum ne gasim casa, mai ales cum imi gasesc eu toate florile.  [:)] Spre dezamagire lui, totul a fost in ordine.

E un cuminte si din cauza asta imi este mila de el sa-i inchid usa la dormitor.

Noaptea trecuta a dormit in living. Ne-a mai dat tarcoale, insa nu cred ca a dormit pe patul nostru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind șint mici fac mai multe năzbâtii, e adevărat.  Si mie mi-a răsturnat la început niște ghivece cu flori care s-au rupt. M-am supărat nițel dar mi-trecut. După care am început sa dau atenție sa nu ronțăie din flori, frunze ca unele șint otrăvitoare pentru ei.

 

I-ai luat iarba de pisici? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...