Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

Acum intreb si eu: cat de important este sa fie produs cu provenieta organica?

 

O prietena medic nutritionist mi-a spus ca multe din produsele care se promoveaza ca bio sau organice nu respecta standardele. Nu cred ca este cazul Topfer care daca nu ma insel este produs german. Dar atentie de unde il cumparati, Eu zic ca musai din farmacie.

 

Eu cred in produsele bio/organice daca sunt produse in Uniunea Europeana. Nu cred in Termenul „natural” sau „100% natural”. Asta este o mare prostie.  La lapte, diferenta intre bio si normal se refera la hrana care le este data vacilor.  Vorbim de vaci hranite cu produse netratate chimic, fara interventii genetice. In general firmele care produc bio sunt controlate suplimentar si atestate de un organism autorizat. 

 

Acum nu stiu ce se intampla cu laptele de la recoltare si pana este transformat in lapte praf, dar la laptele simplu eu prefer sa aleg bio.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe langa ingredientele care se pun in formula de lapte, eu as acorda atentie si procesului de prodctie sau mai pe romaneste modul in care se prepara produsul. 

 

Eu as da atentie si sursei de unde provin ingredientele dar si modului de stocare. Unde sta produsul inainte de vanzare. Chiar daca este mai scump eu recomand sa cumparati laptele praf din farmacie si nu de la eMag sau din magazine cu depozite dubioase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Daca discutam de ingrediente, cat de importanta este pentru voi cantitatea de Fier, Calciu si Vitamina D din compozitie? Stiti ce cantitati sunt necesare pentru un copil? 

 

Va recomand spre lectura acest articol:

Cand are nevoie un copil de suplimente de vitamine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doza zilnica recomandata de calciu la copii, in functie de varsta, este:
 
0-6 luni - 200 mg/zi;
6-12 luni - 260 mg/zi;
1-3 ani - 700 mg/zi;
4-8 ani - 1000 mg/zi;
9-18 ani - 1300 mg/zi.
 

Formulele de lapte praf sunt imbogatite cu Vitamina D dar nu sunt in todeauna suficiente. Chiar si laptele matern are o cantitate scazuta de vitamina D. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am si eu o intrebare: stie cineva de ce se adauga TAURINA in laptele praf? Stiu ca aceeasi substanta se adauga in bauturile energizante. Acest ingredient nu agita copilul?

 

Pediatra mea spune ca a cautat lapte praf fara taurina si nu a gasit. Se pare ca este prezent in toate formulele.

 

Am cautat si eu pe Google si la noi pe site si am gasit acest subiect pe FORUM:

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/94371-ce-este-taurina/

 

Pe Google primul mesaj este de la Milupa care probabil primeste des aceasta intrebare. Iata ce spun ei:

Majoritatea formulelor de lapte contin taurina si, aproape toate formulele de lapte pentru prematuri o contin, dat fiind importanta acestui ingredient pentru dezvoltarea sistemului nervos si pentru prevenirea defectelor retinei.

Laptele uman este bogat in taurina, in comparatie cu laptele de vaca. De aceea, formulele de lapte recomandate in completarea sau dupa incheierea alaptarii contin si taurina tocmai pentru a oferi copiilor cea mai buna optiune dupa ce mama a incheiat alaptarea.

Taurina, in cantitati mari, are intr-adevar rol energizant de aceea este folosita in bauturile energizante. Cantitatea de taurina din formulele de lapte este reglementata de legislatia europeana si este extrem de mica. Taurina este un aminoacid care are rol, in principal, in sinteza neurotransmitatorilor, prin urmare participa la dezvoltarea sistemului nervos.  

Mai multe aici: https://clubmilupa.ro/sfatul-milupa/de-ce-laptele-praf-milupa-contine-taurina_a1125

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multe formule de lapte praf promoveaza fibrele din compozitie. Din cate stiu eu fibrele alimentare nu fac parte din compozitia chimica a laptelui mater. De ce sunt adaugate in laptele praf? Stiu sigur ca HIP are fibre alimentare. 

 

Cred ca fibrele, la fel si probioticele se adauga in incercarea producatorilor sa faca laptele cat mai digerabil pentru bebelus. Laptele praf constipa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as da atentie si sursei de unde provin ingredientele dar si modului de stocare. Unde sta produsul inainte de vanzare. Chiar daca este mai scump eu recomand sa cumparati laptele praf din farmacie si nu de la eMag sau din magazine cu depozite dubioase.

 

Mie mi s-a intamplat ceva ciudat: am cumparat laptele de la farmacie, si bebica a mancat perfect. Am cumparat acelasi produs din hypermarket si bebe nu a mai mancat. Apoi am cumparat de pe site-ul producatorului si a mancat iar. Am gustat si eu laptele si parca avea alt gust in cutia de la supermarket. S-a mai intamplat la cineva? Nu spun nici hypermarketul si nici marca de lapte ca poate a fost ceva intamplator. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...