Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • Administrators

Am o stire pentru voi: Desprecopii.com a inceput un program de testare si verificare a formulelor de lapte. In urmatoarele 2 luni vom analiza majoritatea produselor disponibile in hipermarketuri si farmacii, le vom studia compozitia, pretul, ambalajul, etc.

 

Ne vom uita atent si la ingrediente pe care le categorisim in: macronutrienti (grasimi, carbohidrati, proteine, etc), Vitamine (ce vitamine sunt adaugate si in ce cantitati), Minerale (idem) si Diverse (taurina, clorina, etc,).

 

O sa cerem pozitii oficiale de la diversi producatori, de la Ministerul Sanatatii, ANPC si o sa rugam lanturile de farmacii, supermarketuri si magazinele online mari sa ne ofere mai multe informatii despre stocarea laptelui praf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La primul bebe (in 2013) aparusera in presa mai multe articole cum ca bebelusii sunt expusi la cantitati prea mari de aluminiu care se gasesc in toate formulele de lapte. La primul copil am folosit Hipp, variantele organice ca aveau cea mai mica cantitate de aluminiu. Dar nu pot sa spun ca am fost foarte incantati. La al 2-le copil am fost mult mai relaxati. Am inceput cu Hipp si am terminat cu Milupa. 

 

Cum alegem laptele? La primul copil am fost initial influentati de maternitate si de pediatra. Eu am alaptat dar am vazut ca alte mamici au primit Novalac. Am crezut ca este cel mai bun. Pediatra ne-a spus sa trecem  pe Nan pentru ca Novalac-ul nu este asa de consistent.  Apoi am citit (cred ca aici pe forum) de Hipp si am inceput cu Hipp. Avea si cel mai putin aluminiu in formula. Pediatra a spus ca este OK si Hipp. 

 

La al doilea bebe am inceput cu Hipp dar s-a constipat. Am trecut si am ramas pe Milupa.

Fiecare copil reactioneaza diferit la formulele de lapte si parerea mea este ca folosim laptele care il ajuta cel mai mult. Ingredientele sunt importante dar mai importat este sa creasca bine si sa se dezvolte sanatos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, maternitatea manipuleaza. In primul rand ca ti se promoveaza prea rapid laptele praf si nu se pune bebe la san.  Am o  prietena ca re in maternitate i s-a spus ca sa nu se chinuie cu alaptatul ca oricum are sani mici si nu o sa aibe lapte (???) si nou-nascutul a primit lapte praf. Apoi i s-a spus la plecarea din maternitate sa ramana la acel lapte ca nu este bine sa-l schimbe. S-a intamplat la Resita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem aproape de 3 anisori. Am alaptat pana la 14 luni. Apoi am trecut pe Milumil. Incercam sa trecem pe lapte de vaca dar copilul refuza  [soricel] Este o diferenta clara de gust.  Am incercat sa amestec cu lapte de vaca sau sa-i dau lapte de vaca noaptea daca se trezeste si este adormit. Dar fara progrese.

 

O prietena mi-a spus ca daca nu ma uit la bani pot sa mai raman pe lapte praf o perioada. Este oricum mai bogat in vitamine decat laptele de vaca.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la eticheta, si eu citesc atenta tot ce scrie pe cutie. Daca nu am timp in magazin, citesc acasa. Sunt paranoica chiar. Daca nu cunosc un ingredient il caut pe net. Am si o aplicatie pe telefon care imi arata info precum valoarea energetica, cantitatea de grasimi, carbohidrati, sare, zahar, si mai multe ingrediente.

 

Exista un site, alegesanatos.ro unde puteti sa cautati diverse produse si se indica cate ingrediente au un factor de risc. Site-ul nu este 100% cu baze stiintifice dar iti poti face o idee despre ce sa cauti mai departe. Iata un exemplu pentru NAN:

Acest produs contine 32 ingrediente dintre care 24 ingrediente sunt considerate sigure, 8 ingrediente au risc de dauna mediu.

 

Ingrediente Nestle - NAN 4 Lapte praf

 
Lapte praf degresat, MALTODEXTRIN, ULEI VEGETAL, LACTOSE (LACTOZA), CITRAT DE CALCIU, LECITINA, FOSFAT DE CALCIU, CITRAT DE MAGNEZIU, CLORURA DE POTASIU, ASCORBAT DE SODIU (E301), CITRAT DE SODIU/ E331, SULFAT FEROS, SULFAT DE ZINC, Vitamina E, CULTURI LACTICE SELECTIONATE, ACID PANTOTENIC (B5), VITAMINA B3 (NIACINA), TIAMINA (VITAMINA B1), SULFAT DE CUPRU, CULTURI DE LACTOBACILLUS, CULTURI DE BIFIDUS, CONCENTRAT PROTEIC DIN ZER, VITAMINA A, VITAMINA B6, RIBOFLAVINA (VITAMINA B2), COLECALCIFEROL(VITAMINA D3), VITAMINA K1 ( FILOCHINONA), ACID FOLIC (B9), BIOTIN, IODURA DE POTASIU, Vitamina B12, SELENAT DE SODIU

 

Grad de risc produs
Atentie la urmatoarele ingrediente:

Ulei vegetal, ingredient cu risc mediu de dauna, obtinut din plante (produsele pot proveni dintr-o singura planta sau promovate drept un amestec de uleiuri. Consumul de ulei vegetal poate cauza: reactii alergice, crestere in greutate (obezitate) si boli cardiovasculare (cresterea colesterolului).

E341 sau  Fosfat de Calciu, ingredient cu risc mediu de dauna, este un regulator de aciditate, emulgator, sechestrant, umectant si stabilizator. Este un antioxidant natural mineral. Face parte din categoria E-urilor suspecte. Fosfatii de calciu nu sunt permisi in alimentele destinate sugarilor si copiilor mici.

E345 sau Citrat de magneziu, ingredient cu risc mediu de dauna. Poate avea efect laxativ.

 

Sulfat de feros, ingredient cu risc mediu de dauna. Se utilizeaza in tratamentul si prevenirea anemiei prin deficit de fier. Efecte adverse: tulburari digestive, diaree.


Concentrat proteic din zer, ingredient cu risc mediu de dauna,  este un produs ce contine proteina ce a fost extrasa din zer prin procesare chimica. Concentratul de proteine din zer contine lactoza si are o concentratie de proteine mai mica decat izolatul proteic din zer -  intre 25 – 89% fata de 90-95%. Concentratele de proteine din zer contine lactoza, grasimi si minerale. Consumul de izolat proteic din zer poate cauza: reactii alergice, probleme la nivel endocrin.

Iodura de potasiu, ingredient cu risc mediu de dauna. Serveste la tratarea carentei de iod si previne efectele radiatiilor. Nu se recomanda consumul frecvent.

Selenat de sodiu, ingredient cu risc mediu de dauna. In ciuda faptului ca este un produs chimic extrem de toxic, selenatul de sodiu este un ingredient comun in multe multivitamine si hrana pentru animale, ca o sursa de seleniu, datorita solubilitatii sale ridicate si a reactivitatii relativ scazute. Food and Drug Administration (FDA) si Uniunea Europeana clasifica in prezent selenatul de sodiu ca un produs chimic toxic, in primul rand, daca este ingerat sau inhalat. Expunerea cronica la selenatul de sodiu poate provoca leziuni pulmonare severe, leziuni ale rinichilor si leziuni hepatice. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem aproape de 3 anisori. Am alaptat pana la 14 luni. Apoi am trecut pe Milumil. Incercam sa trecem pe lapte de vaca dar copilul refuza  [soricel] Este o diferenta clara de gust.  Am incercat sa amestec cu lapte de vaca sau sa-i dau lapte de vaca noaptea daca se trezeste si este adormit. Dar fara progrese.

 

O prietena mi-a spus ca daca nu ma uit la bani pot sa mai raman pe lapte praf o perioada. Este oricum mai bogat in vitamine decat laptele de vaca.   

 

Incearca cu alt lapte, soya, capra, poate la el raspunde mai bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...