Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Hai la bulgări pe ghetar!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 675
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miha, azi n-am avut program, al meu e plecat la București și eu în loc să fac ceva pentru birou, am zis că citesc puțin și apoi muncesc :) (și am ajuns să termin cartea).

 

Backman scrie relativ simpluț, nu asta mi-a plăcut în mod deosebit. M-a atras modul cum a construit personajele și povestea. Mai dai jos o foaie de ceapă și mai înțelegi un pic :). Chiar dacă am citit recenzii cum că în carte sunt multe clișee, mi se pare că și ele fac parte din farmecul poveștii. Și ce dacă o pisică fără stăpân nu ar însoți un străin în plimbare sau nu s-ar sui în mașina lui? (se plângeau niște cârcotași pe goodreads :D). Uite că pisica lui a făcut asta și totul era de acolo, din poveste.

 

Ce carte citești de el? Și ce ai în așteptare?

 

Aaa, și încă o întrebare. Toți în carte își spun pe numele mic, indiferent de situație. Chiar și reprezentanții autorităților tot Ove îi spun, nu Domnul X. Așa e la voi?

 

Și un edit: Cred că versiunea în limba română a avut ușor de suferit. Am sesizat de mai multe ori schimbări de timpuri verbale în mijlocul paragrafelor și traduceri nefericite de cuvinte (oare traducătoarea o fi tradus din suedeză sau dintr-o versiune în engleză? - de exemplu am observat de două ori ”apologetic” în text dar cu sensul evident din engleză, nu cel din română).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Romania si Andreii si Andreele!

Recunosc nu am pus steag si nici nu m-am uitat la defilare...

Daniela, doar sa iti rasound repede. In Suedia, DK, FI, NK nimeni nu foloseste Dl, Dna. Pe prim minstru il strigi pe numele mic si il iei la per tu. Eu sefului mare ii zic pe numele mic. Copiii spun profesorilor pe numele mic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Răspund eu:

 

1. Da, eu cred că sunt. Adică iubesc România chiar dacă îi văd defectele (câteodată dureros de privit).

 

2. Nu știu, cred că e greu de răspuns. În primul rând cam toate generațiile crescute după al doilea război mondial care trăiesc acum în zone în care nu au mai fost conflicte armate de peste o jumătate de deceniu, ar avea ceva dificultăți în a răspunde onest la așa ceva - din cauza faptului că nu am fost confruntați cu o astfel de alegere. Ok, ok, veți spune că s-a murit la noi la Revoluție - din păcate eram prea mică pentru a lua o decizie atunci. Nu știu dacă aș muri pentru țară, poate aș vrea să dau eu tot ce pot într-o situație de conflict.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] La cum se schimba ministrii la guvern ma si mir ca ti-l amintesti pe asta de acum [:-)))]

 

Pe ăsta de acum mi l-am adus aminte, dar la Grindeanu (precedentul) a trebuit să caut pe nenea gugăl să văd că îl chema Sorin  [:-)))]  (numele de familie îl știam, prenumele ba).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si pastila de filozofie de seara. Va provoc la o intrebare retorica in spiritul zilei de azi. Esti patriot? Este RO tara pt care vrei sa mor (daca ar fi cazul)i?

 

Eu nu, nu am steag romanesc, nu lacrimez la auzul imnului.

Am vazut aseara un reportaj despre Jayda Fransen si Britain first....e foarte trist ce poate face nationalismul extremist si conceptia ca daca te-ai nascut intr-un loc ai drepturi si puteri depline.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...