Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"inhamate" la casnicie sau mai bine nu?


Recommended Posts

Va urmaresc parerile pe forum despre diverse probleme, parte din voi casatorite, cu copii, unele singure, altele pe care de a va casatori, de a deveni mame sau pe punctul de a divorta- fericite, nefericite, indragostite, parasite... Forumul e un loc pe care l-am gasit potrivit sa scriu si eu despre problemele mele si m-am bucurat sa aflu aici sprijinul vostru. A contat pentru mine chiar si efortul vostru de a citi cuvintele mele, nu mai vorbesc despre a-mi raspunde. As vrea sa discutam despre casnicie, in general.Daca este ea un tzel spre care viseaza orice fata/femeie (sa fie la "casa ei"), daca va simtiti implinite pentru ca aveti o familie, cum v-ati simti sa nu aveti familia voastra, cum luptati sa o mentineti,daca simtiti uneori ca sunteti la capatul puterilor (si ce anume va mobilizeaza sa mergeti mai departe) si cum ar fi viata voastra daca v-ati dori o familie si n-ati avea-o ori s-a destramat. Eu am divortat de 4 ani , am fost casatorira 10 ani, am 2 copii si pur si simplu acum, dupa divort am realizat ca am facut o greseala sa mentin caswnicia atata timp, pentru ca am fost foarte tanara cand m-am casatorit si n-a fost cu barbatul potrivit. Ce anume "trage" o femeie(poate mai mult decat pe un barbat) spre dorinta de a avea familia ei? Mai ales cand constatati in timp ca nu va mai simtiti bine si implinita langa sotzii vostri? Sa fie ideea ca in doi totul e mai usor? care a fost si este pentru voi motivatia de a avea o casnicie? Imi si doresc o familie a mea(in sensul de a avea si un barbat alaturi), dar stau si ma si intreb de ce m-as mai inhama la asta . Voi ce ganditi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am sa-ti zic ce gandesc eu. Am divortat acum aproape 3 ani. Imediat dupa divort intrasem in panica uzuala, cum ca AR TREBUI sa caut si de fapt sa accept pe cineva cu care sa-mi refac echilibrul initial. Cu timpul...situatia s-a schimbat. In sensul ca am invatat sa vad cu totul altfel lucrurile. Mi-e foarte bine si singura, am un copil - deci si aceasta implinire in viata o am, iar o casatorie fara argumente reale n-as mai sunt in stare sa accept. Am o relatie...destul de ok spun eu, foarte ok ar spune altii, insa de la relatie la casatorie este o cale prea lunga. Partea proasta este ca barbatii necasatoriti greu accepta sa se limiteze doar la stadiul de relatie. Vor mai mult. Pot sa-i inteleg ca-si doresc casatoria daca nu au trecut niciodata prin asa ceva, insa nu este un argument pentru mine. Chiar am avut o discutie similara cu o prietena de pe forum, care spunea ca nu-mi intelege modul de reactie in relatia pe care o am. Ca si cum visul oricarei femei ar fi sa fie maritata sau sa aiba langa ea un om care o iubeste. Pentru mine nu e deloc asa. De ce ne-am dori, noi, femeile divortate, si cu copii, o noua casatorie? In ce conditii am face-o? In orice caz, cel putin pentru mine: n-as mai face-o in conditiile in care am facut-o prima oara. [:D] Imi place sa cred ca am invatat ceva. Nu spun ca-mi pare rau ca m-am maritat, nu e asa din "n" motive. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina, crisseis[flo] si o melodie pentru toate femeile curajoase care o iau de la capat cu fruntea sus: http://www.youtube.com/watch?v=uQvCcRiem9c cat despre mine, m-am maritat la 22 de ani, am divortat la 24,5, la 25 am fost la un pas sa ma marit cu un frumushel curvarel, dar m-a linistit cu o palma, mi-a aratat ca e barbat!...la 26,5 am vrut sa ma razbun pe ultimul ex asta, care a ras de mine ca-s divortata, sa ma marit cu el (ca tot ma cerea) si sa-l divortez in 2 luni ca sa vada si el cum e!! insa a simulat maica-mea o criza de hipertensiune din cauza asta si m-am razgandit :)))) ... nah pocinog de viata...:PPPP insa sunt extrem de optimista si problema mea e ca dc nu ma controlez bine ajung sa divortez de vreo 4-5 ori...;)))))[alcool][afro][batcap] mie nu mi-a venit mintea la cap deloc, asa ca va admir fetelor, adina, respectele mele pt atitudinea matura! crisseis la fel! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie ideea ca in doi totul e mai usor? care a fost si este pentru voi motivatia de a avea o casnicie?Imi si doresc o familie a mea(in sensul de a avea si un barbat alaturi), dar stau si ma si intreb de ce m-as mai inhama la asta . Voi ce ganditi? [/quote] crisseis, cand iubesti o persoana cu adevarat vrei sa imparti timpul,patul,atributiile,bucuriile,tristetile cu aceea persoana. Eu una nu ma vad in postura de a ma intilnii fugar cu iubitul ptru citeva ore ...iar apoi fiecare pe drumul lui...am trecut de virsta asta. daca as fi divortata si cu copii... sigur mi-as dori o relatie maritala(asta nu inseamna neaparat cu hirtii)deoarece ma simt comoda cu viata de familie,nu simt ca ma "inhama",ba dimpotriva,imi ofera stabilitate emotionala,bucurii,sentimente de implinire,ma simt in largul meu. monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina, ba bineinteles ca pot sa stiu.....cunosc felul cum gandesc..un singur om nu-mi poate schimba felul de a gandi... daca-ti plce pestele... chiar daca te ineci cu osul de la ton ,poti cauta si manca fara probleme un peste fara oase[:)]..... monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei Principe, draga mea, Nu cred ca exista cineva care sa intre intr-o casnicie fara convingerea ca e pe viata (si ma refer aici si la barbati, si la femei). Nu cred ca vreuna din noi nu a simtit casnicia ca pe un mod de viata pana la sfarsitul zilelor. Si totusi...gandirea evolueaza in functie de conjunctura (nu neaparat in bine[:D], poate fi si in rau, are o traiectorie). Probabil nici tu nu gandesti ca acum 5 ani si nici nu vei mai gandi la fel peste alti 5. Apar sentimente noi (cum ar fi cel de mama), alte prioritati... Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de crisseis Sa fie ideea ca in doi totul e mai usor? care a fost si este pentru voi motivatia de a avea o casnicie?
Casniciile sunt alcatuite din tot felul de intamplari. Frumusetea, iritarea, rutina, umorl, dificilul, dramaticul. Casatoria este o uriasa enigma, un labirit colosal. Este agonia acomodarii, a durerii si a placerii, a incantarii si a dorintelor. Este un amestec al mondenului si al extaticului, al obisnuitului si al romanticului. Vine in valuri, picaturi si torente. Zilele ei contin tunete, raze de soare, grindina, vant si ploaie. Nuantele ei sunt spectrul curcubeului, avand predominante nuante de rosu, purpuriu, galben si gri. Este intimitate, departare, apropiere. Este o melodie linistita, un roman pamantesc, un mister obscur, cea mai mare piesa de pe pamant. Casatoria sta intr-o suma de alegeri. Alegi sa iubesti, sa intelegi, sa te bucuri, sa cunosti. Alexandru, tati de copil perfect ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alex2
quote:
Initial creeata de crisseis Sa fie ideea ca in doi totul e mai usor? care a fost si este pentru voi motivatia de a avea o casnicie?
Casniciile sunt alcatuite din tot felul de intamplari. Frumusetea, iritarea, rutina, umorl, dificilul, dramaticul. Casatoria este o uriasa enigma, un labirit colosal. Este agonia acomodarii, a durerii si a placerii, a incantarii si a dorintelor. Este un amestec al mondenului si al extaticului, al obisnuitului si al romanticului. Vine in valuri, picaturi si torente. Zilele ei contin tunete, raze de soare, grindina, vant si ploaie. Nuantele ei sunt spectrul curcubeului, avand predominante nuante de rosu, purpuriu, galben si gri. Este intimitate, departare, apropiere. Este o melodie linistita, un roman pamantesc, un mister obscur, cea mai mare piesa de pe pamant. Casatoria sta intr-o suma de alegeri. Alegi sa iubesti, sa intelegi, sa te bucuri, sa cunosti. Alexandru, tati de copil perfect ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
[flo][flo][flo] Crisseis, si eu mi-am pus intrebarile pe care ti le pui tu. Nu imi fac probleme deocamdata, sper ca m-am mai maturizat , nu mai cred ca oamenii se schimba sau ca sunt perfecti. Daca apare persoana potrivita, poti sa te gandesti la o relatie gen "casnicie" "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...