Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"inhamate" la casnicie sau mai bine nu?


Recommended Posts

Alex2,[flo][flo][flo]. Eu zic asa: ca daca iti pui de la inceput problema ca te "inhami", deja raspunsul e clar: nu are rost sa te casatoresti. Pe de alta parte, daca iubesti un om cu adevarat,casatoria vine de la sine, fara eforturi, fara indoieli, fara temeri.Daca iti este teama de lucrurile care ar putea sa mearga prost in cadrul casatoriei, de greutatile care ar putea sa apara, neintelegeri si aceste lucruri te fac sa-ti fie teama sa te casatoresti, inseamna ca nu iubesti persoana respectiva suficient pentru a putea fi alaturi de ea "la bine si la rau" si mai bine zici pas. INSA.....nimic pe lumea asta nu este perfect si cine considera casatoria o solutie pentru probleme se expune unor dezamagiri foarte mari deoarece o casatorie nu rezolva problemele ci este un nou gen de "problema" care trebuie "rezolvata" constant (adica...nu merge de la sine, ca exista o hartie...trebuie depuse eforturi constante de ambele parti pentru mentinerea unei casnicii frumoase is functionale, sanatoase)....(astea...le-am cam invatat pe pielea mea). Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, eu ma simt implinita pentru ca am o familie. Iar pentru mine personal, si subliniez personal, familia inseamna sotz, copii si parinti. Este imposibil de emis aici niste pareri generale pentru ca suntem atat de diferite, nu numai datorita caracterului, dar mai ales datorita experientelor prin care am trecut in viata. Eu nu pot sa spun ca "lupt" ca sa o mentin, asta deja are un pic de conotatie negativa. In lumea de astazi in care si asa ai de indurat destule si merg destule rau, famili atrebuie sa fie o oaza de liniste si de iubire, unde sa stii ca esti iubit, acceptat si obtii sprijin neconditionat in orice imprejurare. Eu nu as putea sa traiesc singura, fara sotz, probabil sunt un caracter mai slab [:D], dar mie mi se pare ca in doi se trece mult mai usor peste toate (exact ce zici tu, crisseis [:D]), si este atat de bine sa ai un sprijin alaturi. Si pe masura ce inainteziu in varsta partea cu iubirea cu scantei ramane mai pe locul 2-3, dar sunt alte sentimente care ne leaga si care sunt mult mai durabile si mai puternice. Si desigur ca sprijinul acesta poate veni de oriunde, poate de la familie, poate de la prieteni, poate din noi insine daca suntem puternice, dar pentru mine cel putin vine de la sotz. Despre partea cu implinirea... da, am si regrete, sunt anumite lucruri pe care mi le-as fi dorit in viata si pe care nu am putut si nu le voi putea face, dar au fost alegerile mele, nu am simtit casnicia ca pe o inchisoare sau pe o corvoada. In final trebuie sa pui in balanta in orice moment bunele cu relele in functie de cum te simti tu, fie ca esti casatorita sau nu. Daca la un moment dat in casnicie as simti ca lucrurile nu mai merg si ca deja ma pierd pe mine insami pe drum sau fac prea multe sacrificii, cu siguranta as renunta, nu m-as complace in asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, ce-mi place citatul lui Alex [flo][flo][flo] Super! (de-ar fi si adevarat...[:D]sau macar asa de simplu cum curg cuvintele acolo...[:D]) Din pacate o experienta (si cum zicea si Alex in citat) iti poate arata ca o casnicie are si o parte roz, si una neagra. Si depinde de tine daca vrei sa mai ai parte de zona neagra cata vreme zona roz o primesti oricum,(sau mai bine spus o primesti inzecit) in conditiile in care hartioara nu exista. Pentru mine sentimentele de exemplu nu sunt un argument. Adica nu vad cu ce o hartie ar putea sa schimbe sau sa certifice ceva in materie de sentimente. dar de exemplu un bun argument pt mine ar fi Vivi (fii-mea). Daca as fi convinsa ca i-ar fi mai bine, n-as mai sta pe ganduri nici o zi. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...