Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Masina de cusut


Recommended Posts

Vreau sa achizitionez o masina de cusut electrica!!

 

Stiu ce vreau cu ea,insa nu stiu la acre sa ma opresc,poata e bogata,variata,insa si preturi pe masura.

 

Eu un hobby,lucrul manual,lucrez cu mare.mare drag,e o sursa antristress pentru mine,mai ales in situatia in care ma/ne aflu,e o mana cereasca pentru mine,cind gasesc linistea si timpul sa ma apuc de lucru.

 

Vreau sa-mi largesc aria de produse,si am nevoie de o masina de cusut.

De exemplu,vreau sa fac fete de perne,in care sa "amestec"materialele cu lucrul de mina,deci pot fi texturi diferite,pe care trebuie sa le imbin printr-o custaura estetica.

 

Aveti recomandari,imi puteti da sfaturi dun experientele voastre,despre manevrare,la ce sa fiu atenta,daca se merita sa cumpar una cu multe utilitati!

 

Deocamdata ma tenteaza asa ceva,insa cum nu sunt sigura,am zis sa intreb.

 

https://www.otto.de/p/singer-overlock-14sh754-schneidet-naeht-und-versaeubert-in-einem-arbeitsgang-6-programme-440695023/#variationId=440701554

 

Eu as inclina spre una mai simpla,sotul spune (din descriere)ca e ok,mie mi-e teama ca-mi va fi greu s-o manevrez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu coase. Adica nu face cusatura aia clasica. Pentru asa ceva  trebuie sa aiba 5 fire. Uita-te la interiorul lenjeriilor si ai sa vezi cum e custura cu 5 fire. Daca te uiti, masina asta face doar cusatura de pe margine, fara cea interioara.

La masina asta poti imbina 2 bucati de material, dar datorita faptului ca este doar o cusatura cu rol de finisare a marginilor, este o cusatura rara care se vede urat pe fata.

Nu poti face cu ea un tiv si nici coase un fermoar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideal este sa folosesti si o masina de surfilat dar si o masina de cusut normala.

La aia de surfilat finisezi marginile sa nu se destrame, iar la acea normala faci cusaturile de sustinere si cele decorative care se vad pe fata produsului.

Nu stiu exact ce fel de produse vrei tu sa realizezi, dar mai mult ca sigur doar o astfel de masina nu-ti va fi suficienta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mianda,dar nu exista masina de cusut electrica care sa faca ambele operatii,chiar daca nu simultan,sa coasa(normal,cusatura clasica)si sa surfileze?

 

Mamam mea avea acum 35 de ani o masina electrica care le facea pe ambele,acum(in zilele noastre) parca nu cred ca nu exista masina de cusut care sa faca ambele operatii.

 

Ai vreun sfat de ce masina sa cumpar?

Ca sa fac o fata de perna ,din 2 tipuri de material!(am sa caut o poza sa-ti arat cam ce vreau sa fac)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil mama ta avea o masina obisnuita. Nu avea functia de surfilat. Era doar o cusatura in zig-zag care se poate folosi pentru intarirea marginilor.

O masina normala iti trebuie tie. Una si cu functie de broderie ca sa poti sa faci cusatura in zig-zag. 

Am editat mai sus si nu stiu daca ai vazut. Cu masina prezentata de tine nu poti face tivuri si nici sa cosi fermoare la fetele tale de perna.

Nu stiu cum se spune surfilat in germana. Nici fii-mea nu stie. M-a intrebat ce e aia  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...