Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani, doamnelor!

Noi in 31 am facut roast beef. Aseara Victoria a vrut yakisoba (mancare japoneza), aia am facut. Azi inca nu stiu, si e amiaza!

Am facut asta-vara un tort necopt si sotul meu a descoperit in sfarsit, un tort care ii place! Asa ca de cate ori sugerez tort, el cere tortul ala. E ala simplu, piscoturi inmuiate in lapte cu ciocolata, si budinca in 3 straturi: budinca de ciocolata, budinca de ciocolata cu frisca si apoi doar frisca. Pe fiecare strat de crema pun felii de banane si zmeura sau capsuni! 

 

 

 

post-36728-0-81959000-1514913106_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut cartofi dulci pai la cuptor, foarte buni au iesit. Jumate i am condimentat cu chili dulce, cealalta jumate simpli pt copil. De maine trec la mancaruri usoare, spanac, supa de pui, legume, orez simplu, fructe de mare. Dulce un strudel cu mere. Barbatului o sa i fac ciorba de burta ca i am promis dinainte de sarbatori.

 

Victoria_ mami, nu s cam multe e uri in budincile alea? Presupun ca daca faci odata la cateva luni nu i bai.

 

Ca tort necopt eu fac tiramisu, cu cafea pt noi si cu fructe pt copil. Chiar voi face acum de Sf. Ioan. Si in tiramisu ar fi problematice ouale crude, n am avut niciodata probleme de la ele. 

Tortul pe cate l fac cel mai des este cel din poza de pe 31 dec., de nuci cu crema de ciocolata si frisca. Este un deliciu si nu are un gram de faina, nici in blat nici in crema.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, cu placere. Se face destul de usor.

 

Tort de nuci cu ciocolata si frisca

 

Blat: intr o craticioara se pun la fiert 250 ml apa cu 250 g zahar, dupa ce s a dizolvat zaharul se mai fierbe 7-8 minute siropul. Se adauga coaja rasa de la 1 portocala, 250g nuci macinate fin si 1-2 linguri cacao si se amesteca bine, tot pe foc ( mic). Se lasa sa raceasca. Intre timp se separa 5 oua, albusele se bat spuma tare cu un praf de sare. In compozitia de nuci se adauga cate un galbenus si se amesteca dupa fiecare. Se adauga apoi esente de vanilie si rom cate o fiola si spuma de albusuri.

Se coace in forma cu baza detasabila sau i forma normala tapetata cu hartie de copt. Cca 20 min la 350 F dar depinde de cuptor. Se face testul scobitorii. Se scoate din forma si se lasa la racit.

 

In timp ce se coace se prepara crema. 200g de pepite de ciocolata semi dulce se topeste la microunde in 200ml frisca lichida.Se amesteca pana la omogenizare. Se lasa sa se raceasca complet la frigider, se va intari (eu o scot in balcon 30min la noi e f frig).Separat 100g unt se freaca cu 30g (2 linguri) zahar pudra pana e cremos, se adauga 2 linguri de nutela (optional).Untul se adauga putin cate putin in ciocolata, amestecand intr o singura directie Se adauga o fiola de rom.

 

Se taie blatul in 2, cu atentie, e fragil. Sau se lasa intreg. Se unge cu crema de ciocolata intre foi si deasupra daca e taiat sau numai deasupra. Se imbraca in 200g frisca batuta si se decoreaza dupa preferinte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut cartofi dulci pai la cuptor, foarte buni au iesit. Jumate i am condimentat cu chili dulce, cealalta jumate simpli pt copil. De maine trec la mancaruri usoare, spanac, supa de pui, legume, orez simplu, fructe de mare. Dulce un strudel cu mere. Barbatului o sa i fac ciorba de burta ca i am promis dinainte de sarbatori.

 

Victoria_ mami, nu s cam multe e uri in budincile alea? Presupun ca daca faci odata la cateva luni nu i bai.

 

Ca tort necopt eu fac tiramisu, cu cafea pt noi si cu fructe pt copil. Chiar voi face acum de Sf. Ioan. Si in tiramisu ar fi problematice ouale crude, n am avut niciodata probleme de la ele. 

Tortul pe cate l fac cel mai des este cel din poza de pe 31 dec., de nuci cu crema de ciocolata si frisca. Este un deliciu si nu are un gram de faina, nici in blat nici in crema.

Fleur, pe mine nu ma streseaza E-urile, sincer! Si cum spuneai, nu fac des, ai mei nu mananca torturi. De ani de zile fac torturi si am mancat eu si restul am aruncat la gunoi... mie imi place sa fac torturi, le fac cu drag; abia acum, asta-vara am descoperit, in sfarsit un fel de tort pe care ai mei il mananca... si de atunci l-am facut de 4 ori. Si din 31 au mancat fiecare o portie (eu nu spun cate am mancat :) ) si de atunci nu s-au mai atins de el. Si in rest, culmea! budinca nu mananca nici unul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inteleg. Si eu fac torturi cam de 4-5 ori pe an maxim, de ziua baiatului cumpar tort ca sa fie decorat cu eroii lui preferati.

Insa nu fac mai des ca s ar manca prea mult, noi suntem mancaciosi de dulce toti Tortul "2018" l am facut pe 31 si s a terminat pe 1!

De fapt, din alea 4 ori cand l-am facut, 3 au fost ptr petreceri; primul ptr ziua unui prieten de familie, apoi ptr ziua sotului, apoi mi-a cerut sotul sa-i fac unul cand s-a pensionat sefa lui, sa duca la serviciu si acum, de anul nou, si am avut musafiri. Fiecare a mancat o portie, de obicei le dau musafirilor sa duca acasa, dar nashul (ei au venit la noi de anul nou) e la dieta si e mare mancator de dulciuri, asa ca nu i-am dat sa duca acasa, ca de obicei. Inca mai am jumate, cum am spus, ai mei au mancat o portie fiecare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am gasit in noul an!

tort tiramisu fac si eu...e cel mai usor posibil- reteta jamilei...pana si William il poate face. zicea ca tortul asta o sa il foloseasca sa faca impresie buna.

 

cu galbenusuri crude nu am problem...dar in loc de albusuri pun frisca batuta.

 

nu stiu cu ce sa inlocuiesc cafeaua cand inmoi piscoturile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...