Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Letitia, tortul de nuci e gata cam in 2 ore, dar timpul efectiv in care lucrezi la el e mult mai mic, vreo 20 de minute aprox, restul e timp de racire a compozitiilor si de coacere. Iti garantez ca este fin, delicios si merita efortul.

Vreau si eu reteta sau link la tort padurea neagra, te rog, ma intereseaza reteta incercata de tine.

 

Michelle, eu fac salata de sfecla rosie la fel ca Viviana. Pun otet de mere sau de vin si mult  mult hrean, sunt innebunita dupa hrean ( cumpar ras la borcan). Sfecla o fierb bucati in coaja, nu f mult, cam o ora, sa fie un pic crocanta nu fleasca. Sau se poate coace la cuptor, tot asa bucati in coaja. Fiarta se da pe razatoarea medie sau mare, se pune sare, ulei si otet dupa gust si 2-3  linguri hrean sau dupa gust.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Zilele astea avem ciorba de burta si fasole cu jambon afumat si carnati de casa. Spanac cu ochiuri romanesti pt baiat.

Mai comfort food asa ca la noi e iarna grea.

Am cumparat o placinta invartita greceasca, cu dovleac si stafide, de pus la cuptor, vedem deseara cum e. Am si dovleac si mere sa fac un strudel de casa.

Seara cate o cana de vin fiert cu piper scortisoara si pliculet romanesc de condimente pt vin fiert. Pt baiat punci de fructe nemtesc care se incalzeste. Avem pana si pliculete de ceai cu aroma de vin fiert.

 

Duminica de Sf Ioan fac un peste la tigaie cu sos de soia si ghimbir langa orez probabil. Desert tiramisu clasic si tiramisu pt copii, cu capsuni si suc de fructe.

 

Pe saptamana viitoare si eu ca Andacos, ficatei, ceva garnitura de cartofi si varza de Bruxelles. Incepem munca si scoala si sunt in pana de idei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut tiramisu cu cafea pt noi si separat cu piscoturi inmuiate in lapte cu ciocolata pt baiat. Am topit la microunde cateva pepite de ciocolata intr-o cana cu lapte. N am mai facut cu suc de portocale si fructe ca mi au baut astia tot sucul.

 

La un tiramisu portie " normala" ( cu 250g mascarpone si 24 piscoturi) intra 1si jumatate cup ( masura din aia standard) de cafea, asta face cam 2 cesti. Espresso sau cafea tare la filtru ( eu fac la filtru). Nu e o cantitate neglijabila pt un copil mic. Pt un adolescent poate merge, daca i place gustul de cafea. Ideea de a folosi decaf mi se pare f buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...