Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Noi nu facem cand suntem numai noi 4 la masa. Prefer sa invitam prieteni, sa mancam impreuna, pentru momentul de socializare. Asta e ideea cu raclette. Alfel se gasesc alte moduri de a manca cartofi cu branza si cu carne.

 

Denumirea vine de la tipul de branza folosit, adica raclette. 

In special elvetienii pun branza peste cartofi copti, nu e ideea mea. Poate ne explica Ella mai bine.

si nu neaparat satietatea, ci pt ca e gustoasa si ni se face pofta  [biz] 

 

https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Raclette

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici N-am văzut așa ceva. In schimb se face brinza Camembert coaptă in cuptor in cutia in care o cumperi ( e special făcută sa nu se topească ). In aceasta brinza poți înfige usturoi, sau alte ierburi și mirodenii. Eu nu am făcut niciodată, e prea "grea", cred ca are 2000 de calorii portia e mare al draqu! Se maninca cu piine prăjită , eventual data și aia cu usturoi. Arata așa:

 

 

edit: avantajul e ca nu ne trebuie aparate speciale sa o facem.

 

post-16401-0-57518200-1515831462_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci raclette e brânza topita pe plita aia? Sint dezamagita! Credeam ca e ceva mai sofisticat.

 

Si eu ma uit de 2 ori pina cumpăr un nou aparat in bucatarie. Dacă îți pui mintea te umpli de ele, ocupa mult spațiu și pe unele de-abia le folosești.

Nu se face doar brinza doar la raclette.Poti face carne,legume,nu doar brinza.

 

Si eu sunt a fel cu aparatele,nici eu nu cumpar decit daca doar am nevoie intradevar.Pe principul asta am "renuntat"la masina de tocat carne electrica(nu cumpar porci sa am ce toca in mod constant si nici cirnati nu fac saptaminal sa-mi trebuiasca),masina d epiine(ma incinta ideea de a minca din cind in cind piine calda,insa zau ca nu se merita sa-mi ocup locul in bucatarie doar pentru a-mi satisface o pifta din cind in cind).

 

Gindesc de doua ori cind trebuie sa cumpar o masinarie/ustensila ca apoi sfriseste prin vreun colt sau garaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era cit pe ce sa ne luam și noi mașina de carne și de piine. Noroc ca nu am făcut-o. 

 

Mi-am luat friteuza si am folosit-o o singura data . Înghite enorm de mult ulei apoi mi-e greu sa ma debarasez de acest ulei, ca nu pot sa il arunc la chiuveta sau un veceu. De obicei îl pun intr-o sticla și îl arunc la gunoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am friteuza(Letitia,eu pun uleiul in punga si-l arunc la gunoi),toster si storcator de fructe(nu stiu exact daca asta e denumirea corecta ca poti face foarte multe la el,inclusiv sa toci carne,asa scrie in brosura.eu nu am incercat si cred ca nu voi incerca niciodata).

 

Storcatorul asta d efructe,l-am luat de cind avem problemele de sanatate si cred ca a fost cel mai folosit aparat din bucataria mea.Alaturi de mixer,ala clasic pe care l-am luat acum vreo 12-13 ani la marele pret de 9,99 euro si care isi face cu foarte mare succes treaba! [clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...