Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bine v-am regasit in noul an, doamnelor!

 

Azi am facut meniul pe saptamana viitoare. Incepem luni cu dovlecei la cuptor (cu sos de soia/scortisoara/usturoi/otet balsamic) serviti cu orez jasmine - la pranz si potato pancakes (pe care ii fac de fapt la tava la cuptor, nu-i prajesc ca pe pancakes) - la cina. Copilele cred ca vor manca cu Ketchup/mustar, dar eu vreau sa mananc cu niste conopida murata.

 

Marti la pranz face tata o ciorba de fasole alba (fara carne, dar dreasa cu ou si smantana, dezmat, ce mai [:-)))] ) si la cina vom avea o salata de fusilli cu legume coapte si sos de ulei de masline/usturoi/lamaie/busuioc proaspat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, avea gust de grasime fiarta și atit! Bleah! 

 

Si eu fac clătite diseară. 

 

nu trebuia sa o arunci...

eu carnea care nu-mi iese bine...e prea tare sau  nu are gust...o pun in chopper, o maruntesc si o amestec  cu condimente si cu alta carne si fac altceva cu ea (tacos, enchiladas, musaca, dovlecei umpluti...etc)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit in noul an, doamnelor!

 

Azi am facut meniul pe saptamana viitoare. Incepem luni cu dovlecei la cuptor (cu sos de soia/scortisoara/usturoi/otet balsamic) serviti cu orez jasmine - la pranz si potato pancakes (pe care ii fac de fapt la tava la cuptor, nu-i prajesc ca pe pancakes) - la cina. Copilele cred ca vor manca cu Ketchup/mustar, dar eu vreau sa mananc cu niste conopida murata.

 

 

 

cum faci dovleceii astia la cuptor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi nu am gatit, yeiiii! Am mancat in oras, chinezeste, supa won ton, pui general tao servit cu orez, desert prajituri diverse printr care un tiramisu ( mult sub cel de casa). 

Supa won ton voi face si eu acasa, e f simpla, cumpar foile pt galuste si umplu cu carne to cata de porc, un pic de ceapa verde si gata.

 

Pe maine mai am fasole de doua feluri, supa crema de ciuperci. Urmeaza supa chinezeasca si ceva la slowcooker, probabil.

 

Strudelul cu dovleac a fost f bun, umplutura cu dovleac, mar ( sa fie mai acrisor) si nuca zdrobita. Am facut ieri 2 rulouri si s au mancat in aceeasi zi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi astazi facem bbq de vita si miel...vom avea ceva leftover si pt miine.

punem si ceva vegetale, rosie, ceapa, ciuperci si 2 vinete (sper sa nu le uit iar in bbq o saptamana...cum ne e obiceiul cu vinetele)

 

acum William se pune sa faca o brownie... din prafuri la cutie.bleah...e dulce de mori...poate strecor si adaug un pic de faina...sa o mai lugesc sa nu fie asa de dulce.

 

saptamana asta voi gati probabil o cirba de miel si o lasagna...

 

am luat in urma cu 2 sapt carne sa facem cirnati...noroc ca am facut 3 chiiftelute (de incerccare) din carne si am vazut ca , carnea era f tare, au iesit f uscate. 

sotul a decis ca, carnea nu era din taietura buna.,..si nu a continuat cirnaii...asa ca treb sa o folosesc pt altceva.

 

vreau sa fac si niste dovlecei...la cuptor. ca am vreo 6 ..si nu-I vreau prajiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m am tinut de plan, dar langa chilli si carne a trebuit sa fierb paste, asa ca am fier penne integrale. Fie`mea si -a pus si parmezan si a mancat ieri de 3 x  [:-)))]  

Clatitele le-a facut tort, cu crema de nutella+frisca+mascarpone, o bunatate ...  [:)]

2-3 zile sper sa nu intru in bucatarie pt gatiti  [fri]  Voi cumpara spanac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia,ai gasit creier la macelarie,Sau ai comandat?

 

Carolina,la Multi ani si bine ai revenit!

 

Michelle,zuchinnii ii poti taia pe lung,condimenta,ii poti unge  cu niste ulei de masline si usturoi,ii pui pe hirtie de copt ,in cuptor.

 

Sau in tigaia grill ii poti face.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...