Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi la pranz orez de ieri si la cina One Pot Spaghetti. Maine varza calita (miaaaaam) cu mamaliga.

 

Ref smoothie/suc, noi combinam cu tot felul de fructe congelate cand nu e sezonul lor: afine, zmeura, mango, mix de fructe de padure. Si ca sa fie mai consistent mai adaugam si lapte vegetal si cateodata o lingura de unt de arahide sau de migdale sau o banana sau o mana de ovaz sau 1/2 avocado copt bine etc etc.

 

Si mie imi plac sucurile de legume in care bag neaparat ceva verde (kale, salata romana, spanac) si lamaie/lime si mar. Astea sunt obligatorii. Pe langa mai pun morcov sau sfecla rosie sau portocale sau alte chestii dupa inspiratie si chef. Mai pun cateodata putin ghimbir proaspat (e f iute!), sau fenicul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut o supa de legume pe care am inobilat-o cu sunculita prajita si smintina! Buna a iesit. O mincam si pe asta cu crutoane. Apoi mai avem putin din mincarica de rinze, apoi avem cirnati romanest de casa.

 

Aveti retete faine de smoothie de legume si fructe care sa guste bun? O sa incerc sa imi furnizez nevoia de vitamine prin aceasta metoda, caci altfel nu imi plac fructele si legumele.

 

eu fac smothies de citeva ori pe saptamana pun:

spanac, mango, banana, morcov, capsuni, afine, mure, zmeura, flex seeds macinate...il indulcesc cu suc de mere si portocale. are gust f bun.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi face acusi o smoothie cu iaurt natur, banana f coapta, mango, indulcesc f putin cu miere sau sirop de artar si diluez cu un suc acrisor, mar sau portocala.

 

In toate combinatiile pun cel putin o jumatate de banana, da o textura mai cremoasa.

 

Capsuni- banana, pepene galben- banana, fructe de padure - banana.

 

Cu legume nu am incercat inca.

 

Voi faceti in blender sau in storcator , ca la legume gen morcov, sfecla, trebuie storcator, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caaro, ce mango aveti voi..... :)

 

 

Durere!!! Dar sezonul de mango proaspete locale (si ieftine) e f scurt. Dar sunt f bune si alea congelate bucati. Eu le iau la vrac (costa pana in 4 eur/Kg de mango gata curatate si taiate) si sunt delicioase cand se dezgheata. Am un mare magazin de congelate langa mine si imi mai cumpar dimineata sa le mananc ca gustare de-a lungul zilei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...