Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Anda, cum faci spaghetti cu ton?

Calesc ceapa si usturoi,adaug rosii taiate cubulete(eu pun si citeva bucati de rosii aromate in ulei de masline) si adaug 2 conserve de ton in ulei.Le amestec bine,condimentez ,amestecul asta sa fie usor lichid,moale,asa ca ori pun rosii multe ,ori pun un pic de apa in care au fiert spaghettele.

 

Adaug uneori patrunjel s spaghettele si amestec bine.

 

Mie imi place s apun si putin bulion de rosii peste amestecul de ceapa,usturoi,rosii,asa ies sosul mult mai rosu,insa sotului nu-i plce ,,,asa ca foarte rar aplic varianta cu bulion.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am inteles, Anda. Fain. Incerc si eu.

 

Ca niciodata, n-am facut meniu duminica. Toata casa e in soc! Se tot uita pe frigider si locul e gol. M-a cuprins asa o lehamite de atata pregatire cu mancarea. Ma seaca faptul ca e asa de important ce si cum mancam...

 

Anyway, azi la pranz fetele se porcesc cu ceva junk la scoala (e marti, ziua de mancat de la barul scolii) si noi avem mancare de mazare/fasole verde.

 

La cina fac macaroane cu broccoli la cuptor.

N-am nicio idee ce sa pun pe meniu zilele urmatoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am refacut si eu pieptul de pui cu smantana si galusti, si o portie de mazare cu pui. Si o portie de sarmale am facut (33 , cate imi incap in kukta  [:-)))] ).

Urmeaza in serile astea niste snitele si mexicana.

 

Si va rog sa mi dati idei pentru prepararea unor fructe de mare (as lua congelate, la real parca am vazut), vine ziua tatalui meu si isi doreste ceva sofisticat  [:p]  Eu nu am facut niciodata si nici nu mananc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah, eu o fac si cu carne si fara :), e la fel de buna.

Curat vinetele, le feliez si le pun in apa cu sare cam o ora. Le scurg bine, si le prajest pe ambele parti in putin ulei. Ele absorb destul de mult ulei la prajit, asa ca le scot pe hartie si le las la scurs.

Intr-o cratita pun o lingura de ulei cu ceapa, rosii taiate cubulete, usturoi si ardei. Las sa fiarba cateva clocote si adaug vinetele. Asezonez cu cimbru. Ca sa fie gratoasa pun o felie de lamaie pe care o scot la sfarsit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...