Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buni mucenicii moldovenesti...eu azi sint acasa cu furtuna de zapada si to ma agat de chestii prin bucatarie. Un ochi la email si un ochi la aragaz.

 

Am facut o salata de orez brun cu legume. Imi place sa mai fac o portie mare de orez gaba in weekend si apoi il "imbrac" in diferite chestii in timpul saptaminii. Am facut luni seara un fried rice si tot a plecat din casa ca a venit amica lui A. Nici macar nu am gustat din el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi cartofi prajiti cu brinza rasa pe deasupra si oua ochiuri,miine spaghetti cu ton.

 

Trebuie s ama gindesc la ceva pentru we si luni.

 

Eu rata fac doar cu portocale,folosec insa doar piept d erata,insa cochetez de ceva timp cu ideea de a face (de craciun)o rata intreaga,la cuptor ,Bineinteles ca as vrea sa probez inainte ,sa nu fac experimente atunci d ecraciun,mai ales ca reteta care o vreau e cu lasat in saramura,pentru minimum 24 de ore.

 

Insa nu m-am invrednicit inca s-o incerc...

 

Garnitura la rata cu portocala,varza rosie si galuste de cartofi.Ins amerge si orez destul de bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu rata in weekend, dar supa cu taitei de casa si pieptul si pulpele, cu sos de rosii si orez langa! Eu nu mananc, doar ai mei! Daca toc pieptul si fac chiftele, sarmale, perisoare, etc ,mananc! Stiu, buba la cap...

Si imi fac pentru mine, mamaliga cu ciulama de ciuperci.

Dulce, gogosi! Unele simple, altele umplute cu gem de prune si alune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu 2 seri am facut ragu`, ieri dimineata am fiert spaghetele. O bunatate !

Maine habar n am ce voi face, poate luam ceva de pe afara.

Duminica am planuri mari: supa pe pui cu mult zarzavat (voi face si o mica salata de beuf), chiftele, snitele si cascaval pane, spaghete cu fructe de mare :-)

Dulcele va fi crema de vanilie, cu fructe de padure, pe pat de piscoturi, mult topping de ciocolata topita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mdaaa...m-am dus sa-mi citeva ultimul mesaj,ca (nici)nu Mai stiam ce am Scris. [:-)))]  [:-)))]

 

Simbata am fost atit de ocupata oncit nici timp de mincat nu am avut.Si cum fii mio a cumparata niste pachetele de primavara,am mincar si eu vreo foua seara pe la 9!!!

 

Ieri am fost plecata,am mincat prajitura pe u de am fost(in vizita la sot  [:)] ),iar seara am facut Hamburgeri si car cartofi prahlt,impreunimpreuna cu fii mio.

 

Astazi ist nu am timp de gatit,lui fii mio i-am luat niste Chili con carne,ist eu imi fac ori o Supa(la plic),ori daca am un pic de Energie ,niste salata cu piept de pasare.

 

Ce am in frigider si urmeaza sa fac,nu stiu exact insa in ce ordine,Gyros,in muschiulet de plec ce Il voi face cu cartofi ,la cuptor,Shrimps cu sos de rosii si busuioc,si spagheti.

 

Joi cred ca kaum Pizza si gata sunt acoperita pina simbata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gogosile de sambata, s-au transformat in cozonac! [:)]

Zilele astea am tot facut, una alta, sarmale cu orez si ciuperci, pui cu cartofi la cuptor, sos de usturoi cu iaurt, azi varza calita, dulce, cu mamaliga.

Am si-o salata de boeuf in plan, vineri poate! Sambata avem musafiri la gratar, de fapt n-o sa fie gratar, o sa fie disc din ala, unde se aduna grasimea in mijloc. Acolo o sa pun cartofi sa se prajeasca, Fac si-o salata verde, asa, sa nu zicem ca nu mancam sanatos! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rata mea confit a iesit buna...basca am facut cartofii in untura de rata...am dat toata pielea de la restul bucatilor de rata si am scazut-o incet pina s-a topit toata. Au iesit cartofii incredibli de buni. 

 

Duminica am avut o zi mai linistita si am facut fetuccini cacio e pepe. A fost cina in doi (cel mare a plecat inapoi la scoala, cel mic a fost la film cu amici).

Luni am ajuns foarte tirziu acasa asa ca am fript citeva copane de pui si am micat cu gulii feliate si date cu sare :) :) 

 

Ieri am lucrat de acasa si am facut o mazare si snitele (copilul mic a cerut snitel - minune mare).

 

Ieri am fost la primul meu curs de macelar...nu vreau sa va spun cit de incintata am plecat de acolo. Nu stiu cind au trecut 2 ore jumate. Am fost eu si inca doi barbati (cica vinatori care vroiau sa invete cum sa transeze un animal). Am invatat sa transez un pork de la cap la coada...m-am mai inscris la citeva cursuri. Mi-a placut enorm. 

 

Azi fac rice bowls...orez brun, castraveti, morcov ras, ginger, ceapa verde, ceva ciuperci si citeva feliute de friptura de vaca (pe care o marinez de ieri). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...