Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am avut ceva timp aseara sa gatesc...copilul mic a avut repetitie pentru concert si a venit acasa pe la 9:00pm. Azi merg la concert, deci am gatit si pentru azi.

 

Am facut o bucata de porc in lapte. Am rumenit frumos porcul pe ambele parti, apoi l-am dat la cuptor cu un litru de lapte, 7-8 catei de usturoi, frunze de salvie (sage???), coaja de lamaie, sare, piper, fruze de dafin. Acoperit, cam 2 ore si jumatate...DIVIN!!!!! Face sotul la prinz un piure de cartofu linga si maninca cind vine copilul de la scoala.

 

Apoi am facut o paine care nu a iesit chiar frumoasa insa destul de gustoasa. Am primit cadou o "bread cloche" si acuma sint in experimente :) :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

buna carnea aia in lapte, n-am mai facut de mult. eu la începutul saptamanii am facut vita in lamaie, apoi o mancare de praz cu masline si carne. maimuta mofturoasa mananca snitele. saptamana viitoare cred ca niste ardei umpluti.

 

Cum faci mincare de praz cu masline si carne de care carne so Mai alles la praz am nevoie de ...indicatii,cum sa fie*mare,mic...la Noi prazul e cumva mai mare decit ce stiu eu de acasa,is tare in dubiu ...mai alles ca uneori are gust de ...beci

.

 

Insa la mi care a Asta ma gindeam acum citeva Zile am facut odata ,fara carne si n-am Mai repetat. [:D]

 

In rest ,m-am tinut de Plan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma facut cu carne de vita (antricot am am avut), taiata bucatele, calita pana se inmoaie (adaugata apa cata e nevoie, lasat pana se evapora si tot asa). Intre timp spalat praz, taiat pe lung apoi pestisori subtiri. Calit in ulei, cand se face transparent si scade bine adaugata carnea, pus suc de rosii sau rosii pasate, sare, piper din belsug. Dupa 15 minute maxim arunc maslinele inauntru si gata.

 

edit: mi-am adus aminte ca am pus si pe blogul de aici reteta: http://comunitate.desprecopii.com/bloguri/roxanaz/10766/mancare-de-praz-cu-masline-si-carne

E la fel ca in cratita obisnuita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre praz ce poti sa-mi spui,nu conteaza cit de mare este?

 

Uitre la noi s egasesc de exemplu,2 bucati-750 g!!!!Deci e ditamai prazul...

 

Te intreb ca am mai avut odata discutia asta cu prazul aici la bucatarie si nu prea mai stiu ce inseamna praz din magazinele romanesti!!!

 

Masline negre parca...n-am reusit inca sa ma uit pe lonkul pus de tine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce pofta mi ati facut : mancare de praz cu masline  [il]  .... e pe lista mancare gatita rar, pt ca mofturosii nu servesc, alaturi de : pui cu smantana, mancare de pipote, ficatei de pui prajiti, varza a la cluj, ciorba de fasole. Niste fraieri, nu stiu ce e bun. [:-)))] 

 

Ieri am facut o tava de lasagne, a iesit super buna, n a mai ramas nimic din ea. [biz] 

 

Maine ciorba de perisoare si un pui la rotisor ( de a gata ) sau pizza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre praz ce poti sa-mi spui,nu conteaza cit de mare este?

 

Uitre la noi s egasesc de exemplu,2 bucati-750 g!!!!Deci e ditamai prazul...

 

Te intreb ca am mai avut odata discutia asta cu prazul aici la bucatarie si nu prea mai stiu ce inseamna praz din magazinele romanesti!!!

 

Masline negre parca...n-am reusit inca sa ma uit pe lonkul pus de tine!!!

Dana eu folosesc numai partea alba a prazului, indiferent cit de mare sau gros este. Oricum, daca pui mai mult nu-i bai, caci nu e asa "tare" ca ceapa normala, deci ma indoiesc ca o sa strici mincarea.

 

La noi se gaseste si praz mic, putin mai gros decit ceapa verde, in rest aproximativ aceleasi dimensiuni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...