Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Am facut o bucata de porc in lapte. Am rumenit frumos porcul pe ambele parti, apoi l-am dat la cuptor cu un litru de lapte, 7-8 catei de usturoi, frunze de salvie (sage???), coaja de lamaie, sare, piper, fruze de dafin. Acoperit, cam 2 ore si jumatate...DIVIN!!!!! Face sotul la prinz un piure de cartofu linga si maninca cind vine copilul de la scoala.

 

 

Ant, ce parte de la porc ai folosit? Aprox ce greutate si la ce temperatura? Thx :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am in plan pentru urmatoarele zile ceva chinezarii(sos dulce acrisor cu ananas)si gulas de vita cu diverse garnituri,gulasul va fi pentru doua zile.

 

Mai am si niste spaghetti cu schimps si sos de rosii,asa ca daca fii mio e in deplasare astazi,eu am ce minca,miine fac gulas.

 

Trebuie sa ma gindesc la ceva pentru saptamina ce vine,de marti reintregim familia ca-mi vine sotul acasa,am in plan(nu e batut inca in cuie)niste ules(cartofi dati prin razatoare cu cirnati si sunculiti,dati la cuptor),as vrea o supa de galuste si mincarea aia de praz la care imi sta gindul.Sper sa nu patesc ca ultima data cind am facut,cind la fel am visat si noaptea si apoi am fost usor dezamagita(ca atare nici nu am mai facit de tinci).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocanita de pipote a iesit f buna, dar mi e ciuda ca, la fel ca la Judoka, al meu copil nu mananca. Felul 1 a fost ciorba de fasole, nexam, n ai sa l vezi mancand nici asta. Nici nu mai stiu ce a mancat copchilu zilele astea... Aaa, mi am amintit, somon a mancat, cu mamaliga, e mare mamaligar.

Asa ca azi am facut ce ii place si lui. Supa crema de ciuperci ( dar nici din asta nu a mancat grrr), piept de pui cu spanac si piure. Pieptul de pui l am facut la tigaie, umplut cu cascaval, a iesit foarte bun si suculent, deobicei iese uscat, la cuptor sau gratar.

Seara am avut un fel de caneloni gata preparati, cu ricotta si spanac si sos de branza, ff buni. Astia si un anumit fel de macaroni and cheese sunt singurele preparate congelate pe care le mancam ( in afara de pizza).

 

Nu stiu voi cum sunteti, dar mie nu mi place deloc sa gatesc micul dejun, mai ales in weekend cand au pretentii. Barbatul mai face orez sau melcisori cu lapte, eu nu suport sa invart in oale dimineata devreme, ca devreme ne trezesc copilul si motanul. Pt maine am luat gauffres.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut ieri linguini cu creveți și scoici mici de Manila. Am găsit usturoi verde la piața și a mers de minune :) 

 

Noi dimineata in timpul săptămânii ne scoatem cu chestii gen iaurt, sau un ou fiert (fierb mai multe o data, ne plac ușor moi și le pun intr-o cutie in frigider), roșii, avocado ... rar in Weekend ne dam in bărci cu breakfast consistent.

 

Azi sintem pe drumuri și mâncam resturi ce găsim in frigider :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu e obicei gatitul la micul dejun,nici macar in week end daca avem timp si chef fac omleta ( cu ceapa verde si ardei gras e preferata ) sau daca ma scol devreme fac uneori clatite, in rest cacao, fructe, chifle, ce apuca fiecare.

Fleur, copilul trebuie dus vinerea la piscina, ca sa doarma mult  [biz] ( glumesc ), urmeaza apoi educatia pisoiului.

 

Pt sapt viitoare n am plan, am rezerva de cartofi si vinete, sa vedem ce incropesc.

 

Poate fac o mancare de praz  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...