Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Eu am mai avut si astazi supa d epui cu galuste, am facut si niste spaghetti cu ton si cred ca am si miine mincare.

 

Ce am de gind sa pregatesc in urmatoarele zile, nu stiu exact ordinea:orez cu legume si piept d epui,am niste ardei kapya si morcovi ce trebuie sa-i consum neaparat asa ca vor ateriza intr-un orez.

 

Am sa fac ules/cartofi razuiti cu cirnati si sunculita la cuptor,cred ca asta am sa fac miine.

 

Si un pui la sticla,cu cartofi prajiti si hrean.

 

Cam asta va fi pina miercuri,cind cred ca ma duc la magazinul rusesc sa-mi iau carne pentru sarmalute si bors.Poate gasesc si mici,,,sa vad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri nu am gatit, am mancat in oras. La un fast food, ca sa fie clar, dar cat de deliciosi sunt cartofii dulci prajiti, cu maioneza picanta chipotle. Ma rog doar eu am mancat cu sos picant, ai mei nu agreeaza.

 

Azi am facut sardine mici si hamsii prajite, cu multa lamaie si orez brun garnitura, condimentat cu turmeric si curry dulce. Buni tare pestisorii, am mai salvat doar cativa pentru baiat, care inca doarme, bolnavior.

 

Pe seara fac salata de vinete si poate ceva dulce, muffins probabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa va intreb de orez.

 

Nu de orezul ca si garnitura,ci de orezul gatit, ca e pilaf sau orez cu legume, e indiferent.

 

Intrebarea este cum il gatiti voi, asa ...mai fluid ,sau tot ca si garnitura de orez,fara pic de lichid in el?

 

Eu intotdeauna am gatit orezul...mai uscat sa spun,insa am observat(ne net)ca foarte multi gatesc orezul fluid.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, eu cand fac pilaf (cu ciuperci, morcov, ardei si ceapa) folosesc orez arborio care este mai lipicios si deci nu iese prea lichid. Pastrez proportia de pe cutie. Sotul meu cand face thai sau chinese foloseste basmati care este mai uscat. Eu in general nu ma omor cu orezul, lui fi-miu ii place. Dar el ar manca si “orez de spital” (orez simplu fiert in apaj.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi - pauză de gătit după un final de săptămână orgiac (doar din punct de vedere culinar [:D] ), în care m-am ghiftuit cu: pui la ceaun cu rasol de fasole păstăi și mujdei și rasol de știucă cu legume și mujdei. Am făcut și o prăjitură cu levănțică și ciocolată, dar cu aia nu pun poză, că e prea nefotogenică, cu glazura ei ciufulită.

 

Edit: poza cu peștele a ieșit cu fundu-n sus, nu știu de ce, că la mine pe masă stăteau normal :))

post-117510-0-90667600-1522061153_thumb.jpg

post-117510-0-67645100-1522061188_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi mai avem cite una. alta de ieri, noi asti batrini [:)] . Miine insa fac ciotoiase dezosate la punga, sa ne tina vreo 2 zile, pe mine si barbat. Evident copkilu o sa manince altceva.

 

Dana eu pun pilaful la cuptor (cu tot ce trebuie in el), la o cana de orez, pun 3 de supa (apa) si il las pina dispare apa. La risotto e mai complicat, stai linga el si tot adaugi putina apa (supa), eu pun si vin, iar la sfirsit pun unt si parmezan. E migalos, nu prea fac ca nu ne omorim cu orezul in general.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am cam tras chiulul din bucatarie, am facut doar seara un blat pt prajitura :-)))

Duminica dimineata am inceput in forta, am fiert fidea in supa pe pui (congelasem o gatelusa data trecuta), am facut escalop cu ciuperci, piure de cartofi + chestii semipreparate (aripioare picante, cascaval pane, chiftele cu cascaval), si o mega-salata de cruditati. Am facut si crema ganache, asa ca prajitura a iesit dementiala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...