Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Ma inspir de la Brilla si azi vreau si eu niste fasole (dar eu am verde, nu galbena) cu usturoi!!! 

 

Eu am dat-o in bara rau cu meniul de ieri...din cuplul care a venit in vizita doar o singura persoana a mincat. Cealalta nu a servit nimic. M-am simtit cam prost, dar na!

 

Azi am niste pulpe de pui (partea de sus) si inca nu sint hotarita cum sa le fac.

 

Azi e prima zi cind voi primi "meat share" de la o ferma. M-am inscris la o ferma din zona: ferma creste animale (si este o ferma pe stil vechi care le creste afara la iarba verde, fara antibiotice si cu o alimentatie sanatoasa) si apoi ei trimit carnea la clienti. Platesc o suma fixa pe luna si ei imi trimit saptaminal carne (chestii diferite de fiecare data: porc, vita, pui). Sint curioasa cum o sa fie...nu mai vreau carne de supermarket.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dacă te referi la calitatea cărnii, sigur va fi mult mai bună. Eu, de exmplu, am avut pui crescut la curte. Puiul de la supermarket n-ar ieși în veci ca acela (și în general un pui de la supermarket nu am niciun îndemn să îl fac la ceaun, de obicei îl fac la cuptor). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil , ce bine ca poti sa ai o sursa la ferma, nu se compara nici gustul nici calitatea . Mie imi mai trimit parintii, ei cumpara 100+ pui primavara si ii cresc ,au si gainile lor pentru oua . Eu cumpar numai organic , si oua si carne dar e mare diferenta. Pui din supermarket nu folosesc la supa .

Brilla , cum e puiul la ceaun ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar Antmil , ai vizitat ferma ? Cum te-ai hotarat?

 

 

 

 

Da, am trecut pe acolo si mi-a placut. De fapt, caut de mult ferma pentru o susa buna de carne insa nimeni nu prea face livrare, trebuie sa te duci sa o ridici. Si eu cumpar carne doar organica (in cea mai mare parte)...insa ce e de ferma chiar parca are alt gust. Nu mai vreau animale crescute industrial (fara sa vada lumina zilei sau sa iasa la pasune). Stiu ca nu e fezabil sa mancam 100% organic si fara pesticid, ingrasamant, hormoni si alte minuni moderne insa as vrea sa incerc pe cat posibil :) :) La fel si legumele/fructele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brilla , cum e puiul la ceaun ?

Puiul la ceaun îl prepar într-un vas (ceaun) din tuci. Pun în ceaun puiul porționat, împreună cu sare și condimente și îl las pe aragaz la foc mic. Se face practic în suc propriu, nu adaug deloc ulei, apă doar dacă scade prea mult cantitatea de lichid. Îl las pe foc până când se pătrunde bine. La final adaug puțin vin.

 

Fasolea era din cea congelată. De obicei folosesc legume congelate. 

 

LE: am uitat să spun că ceaunul este tot timpul acoperit cu un capac.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, si eu daca eram musafira ta, nu mancam mai nimic, doar cartofi eventual, cu salata! Dar eu nu mananc nici fructe de mare, nici rata! Poate asa era si musafirul tau!

Salata de icre fac si eu duminica, de Florii! Si saramura de peste cu mamaliga!

 

Pana atunci, azi am scos un piept de pui(de tara) sa-l fac la ceaun, cu salata verde, ridichi, ceapa verde langa, o sa fac si-o supa de fasole boabe si fasole verde cu usturoi maine seara!

 

Cat despre mancare  organica, eu nu-mi permit sa cumpar asa ceva, dar am la tara pui, gaini, rate, pe care le crestem cat mai natural posibil, porumb, grau, floarea soarelui, iarba. Porci nu mai crestem de ceva timp, dar avem vecini de la care cumparam, stiu ca-s fara antibiotice si mancare proteica, doar cu porumb, cereale si verdeata crescuti! Si se cunoaste, si la aspect dar mai ales la gust! Eu nici in gradina cu legume nu dau cu nimic, copilul mananca frunze de ceapa si salata direct de pe brazda [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, si eu daca eram musafira ta, nu mancam mai nimic, doar cartofi eventual, cu salata! Dar eu nu mananc nici fructe de mare, nici rata! Poate asa era si musafirul tau!

Salata de icre fac si eu duminica, de Florii! Si saramura de peste cu mamaliga!

 

Pana atunci, azi am scos un piept de pui(de tara) sa-l fac la ceaun, cu salata verde, ridichi, ceapa verde langa, o sa fac si-o supa de fasole boabe si fasole verde cu usturoi maine seara!

 

Cat despre mancare  organica, eu nu-mi permit sa cumpar asa ceva, dar am la tara pui, gaini, rate, pe care le crestem cat mai natural posibil, porumb, grau, floarea soarelui, iarba. Porci nu mai crestem de ceva timp, dar avem vecini de la care cumparam, stiu ca-s fara antibiotice si mancare proteica, doar cu porumb, cereale si verdeata crescuti! Si se cunoaste, si la aspect dar mai ales la gust! Eu nici in gradina cu legume nu dau cu nimic, copilul mananca frunze de ceapa si salata direct de pe brazda [:)]

Pai carnea de la tara e organica, nu ai nevoie sa mai cumperi. Eu cumpar carne de la macelar si e diferenta fata de carnea din supermarket. Organic cumpar lapte, oua tot timpul. legume cind si cind.

 

Fructe de mare si rata ai gustat si nu ti-a placut, sau nu te-ai atins niciodata? Ca asa eram si eu, sa nu aud de ele, pina am vazut bucatarii nostri celebri gatind asa ceva si arata mincarea aia demential. Asa am inceput sa gatesc si eu si e super bun. Gatim acum regulat si fructe de mare si rata si miel (ca nici de asta nu imi placea, asa credeam pina am gustat).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca scordolea este o mancare cu peste si cartofi, specifica Dobrogei, venita pe filiera greceasca! Habar nu aveam ca este si un sos de nuci!  Uite cate invatam!

 

 

Corect, si dupa accea au facut o adaptare autohtona pentru perioada postului, banuiesc.

 

Meniu : ciorba de fasole boabe, chiftelute. La desert am cerere de clatite.  [biz]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, rata, gaste, curci, au avut mereu bunicii mei, am mancat si mananc daca e tocata carnea si facuta diverse, chiftele, sarmale, etc...

Fructe de mare, mananc creveti, scoici am incercat, nu mi-au placut, gumate, mestecai la ele de-ti venea rau si cu un gust malos asa! Sunt mare mancatoare de peste, de calamar, scoici, sepie si altele asemanatoare, nu!

Nici cu vita nu ma omor, raaar mananc, si la fel, ai mei aveau vitei!
Deh, buba la cap! [:)]

Nu am mereu pui, sa iau numai de la mine, acum de ex mai avem vreo 3 pui de taiat, apoi, de cumparat pana se fac ceilalti!

Carnea la mine este in ordinea preferintelor, porc, peste, pui!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...