Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

erau prost facute. pacat

Exact asta am vrut si eu sa spun!!!

 

Si eu zic sa le mai dai o sansa(gustul ala de mil e iar cumva dubios,eu tot ce am cumparat nu a aviut un semenea gust,insa ma gindesc ca daca nu e colectata si pastrata corespunzator,poate avea gust de mil)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intelegeti gresit...nu am nimic cu preferintele culinare ale fiecaruia :)  :) 

M-am simit eu prost ca gazda ca nimic din ce-am facut nu a putut fi pe placul musafirei. 

 

Mi-a sosit carnea de la ferma si sint extra incantata!!!! Am pus aseara de un papricas de porc (vajnicul porc) si am facut o "zeama" din niste carnati de miel parfumati cu putina scortisoara. Am aruncat niste fasole boabe de cateva culori, ceapa, telina, ardei (ardei iute). Am ajuns acasa prea tarziu sa mananc dar am gustat. Azi vin tarziu acasa (IAR) asa ca au in frigider de ce sa se agate.

 

De cind a inceput fimiu mic volei la scoala, rade tot ce prinde...zici ca e sac fara fund! La 9:45pm aseara eram in Whole Foods ca era panicat ca nu are ce manca la mic dejun [batcap]  [batcap]  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s ce sa zic cu scoicile, mi-a ramas intiparit gustul ala in minte! poate cand ma duc in Grecia, sa le mai dau o sansa! Am mancat si sarmale cu scoici, la fel, bleah!

Cind fructele de mare sint gumoase, au stat prea mult pe foc (overcooked). Scoicile si mie mi s-a parut ca au un gust de peste mai mult decit e acceptabil pentru mine. Asa ca nu le maninc nici eu. Insa imi plac crevetii, scoicile alea mari (scallops), sepie. Daca sint facute bine sint gustoase. Am un restaurant japonez in oras pe care inca nu l-am testat, acolo au fructe de mare in meniu.

 

Si rata daca e facuta cum trebuie e superba. Imi place cum gatesc chinezii rata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfffuuuu...ce bine arata muschiul ala, Brilla!!!

 

Scoicile sint de mai multe feluri...nici mie nu imi plac chiar toate. Sint unele imense (le evit). Imi plac scoicile mai micute (aici le zice cockles). Imi plac gatite, nu crude...in paste, la gratar, etc. 

 

Imi plac midiile la nebunie - sos de vin, sos de rosii, sos de lapte de cocos...variatiuni infinite.

 

Imi plac stridiile si aici intervine prospetimea si calitatea...sint o multime de variante si am cateva favorite. Imi plac crude...ori cu sos mignonette ori simple cu lamaie si putin sos iute. Imi plac si cele prajite dar mai rarut.

 

Sepie, calamar...iar imi plac in tot felul de variante!

Creveti nu mai spun...sint mereu in congelator (cind nu ii iau proaspeti) caci sint foate usor de gatit cu orice gasesc prin camara sau frigder.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...