Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, am o dilema mare. Saptamana asta la noi e Pastele catolic, asa ca voi face o masa de Paste fiindca avem liber. Am cam 20 de invitati, dar nu sunt deloc o mare bucatareasa, asa ca nu voi face drob sau ciorba de miel. As vrea totusi sa fac friptura de miel, stiti o reteta simpla, pentru incepatori? N-am mai gatit miel niciodata si n-as vrea sa dau gres cu el.

Mai planuiesc oua rosii, chiftelute, pateuri cu branza si carne (cumparate), salata de couscous, salata de verdeturi, branzeturi, apoi friptura (daca o iesi!) cu piure si carnati prajiti, iar ca desert Russian tea cakes si placinta cu mere. Mai aveti ceva sugestii simple, ca sa nu stau toata ziua in bucatarie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 20 de invitati, din pacate , chiar nu stiu cum ai s areusesti sa nu stai cam toata ziua in bucatarie.

 

Noi nu suntem amatori d emiel,adica eu nu am sa cumpar niciodata ,de buna voie si nesilita de nimeni [:D],probabil ca vom avea si noi miel duminica, dar asta doar pentru ca va aduce sora mea.Il vom face insa la grill .

 

Voiam d efapt sa spun ca din pacate nu stiu, nu ma pricep la miel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac pulpa de miel destul de des (fara os).

Carnea o ung bine cu ulei de masline, usturoi pisat, sare, piper, rozmarin, thyme. O rulez si o leg cu sfoara.

 

Pun in tava si dau la cuptor...initial, la temperatura ridicata, apoi la temperatura medie. Adaug mereu vin sa nu se arda fundul tavii. 

Durata depinde de cat de mare e bucata de carne.

 

Poti adauga legume in tava: cartofi, ceapa taiata in sferturi, morcovi, ciuperci intregi...ce ai!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am o dilema mare. Saptamana asta la noi e Pastele catolic, asa ca voi face o masa de Paste fiindca avem liber. Am cam 20 de invitati, dar nu sunt deloc o mare bucatareasa, asa ca nu voi face drob sau ciorba de miel. As vrea totusi sa fac friptura de miel, stiti o reteta simpla, pentru incepatori? N-am mai gatit miel niciodata si n-as vrea sa dau gres cu el.

Mai planuiesc oua rosii, chiftelute, pateuri cu branza si carne (cumparate), salata de couscous, salata de verdeturi, branzeturi, apoi friptura (daca o iesi!) cu piure si carnati prajiti, iar ca desert Russian tea cakes si placinta cu mere. Mai aveti ceva sugestii simple, ca sa nu stau toata ziua in bucatarie?

 

 

cu 20 de invitati cam greu sa nu stai in bucatarie. de ce nu aduc fiecare cate un fel de mancare? un aperitiv, o salata, un dulce? asa tu faci friptura si garnitura, pui masa, etc. ai cuptor destul de mare sa faci friptura? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri - vad ca toata lumea e de parere ca voi sta toata ziua in bucatarie  [:)]  [:)] - dar totusi, eu am metodele mele secrete. O sa vopsesc maine ouale si voi face placinta cu mere, iar pentru sambata avem asa: aperitive (cumparate) si 3-4 feluri de salata, astea nu-mi iau mai mult de o ora. Intre timp chiftelutele stau la cuptor, iar monmari sta si face gratarul. La miel se pare ca vom renunta, asta e, n-a fost sa fie, hahaha! Invitatii aduc desert si gata, m-am scos  [:)]

Stiu ca sunt lenesa, dar bucatareala la mine se face de nevoie, nu de pasiune. Cu cat mai putin timp petrecut la cratita, cu atat mai vesela sunt  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, ce 3-4 feluri de salata faci?

 

Rox, ce bunatati faci de pasti?

 

Eu o sa fac pt maine o ciorba de perisoare si o salata de orientala. fetele vor tiramisu.

Duminica suntem invitati si voi face un tort amandina.

Luni nu stiu, sa vedem, a de dimineata fetele merg la vanatoarea de oua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...