Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Și mie îmi plac bucatele tradiționale dar sa le pregătească altcineva. [:)]  Însă pot trai foarte bine și fără ele. Consider ca nu merita sa investesc timp și efort in așa ceva. Poate si pentru ca fiu-miu nu apreciază bucătăria românească, deși am gătit românește destul. In afara de salata rusească, salam de Sibiu și cașcaval afumat  împletit, pe nimic altceva nu pune gura.

 

Azi fac cordon bleu și avem Ciorba de burta, plus Antreuri de n feluri, plus tortul diplomat care a fost foarte apreciat in ciuda faptului ca a fost un rateu! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci toata lumea e la dieta in familia mea [:-)))]  [:-)))] bineinteles ca planul tot eu trebuietrebuie sa-l fac.

 

Luni nu am fiert fasole , ca nu a vrut Consortul asa ca doar pentru mine nu avea pur si simplu Rost.

 

Deci luni am avut salata,fii mio cu wassa si ceva sunca  Parca, eu cu sotul cu cu brinza de oaie( nu prea a fost stralucita)  si ouale ce le-am ciocnit fe Paste.

 

Ieri am facut o Supa de rosii,o salata mare cu piept de pui.

 

Astazi nu am timp de nimic,fiecare e pe cont propriu,teoretic Mai este Supa fe rosii,practica cred ca doar eu voi minca.

 

Nu am absolut nicio idee pentru Mai departe.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aseara am facut cartofii cu ou si smantana la cuptor.

In weekend m am tinut de plan, cu mult relax, am facut sarmalele cu afumatura, ciorba de burta (oasele cu maduva au fost absolut dementiale), in careva seara am facut si paste arrabbiata; am facut un pic de friptura de porc pe langa cartofi cu patrunjel si salata de cruditati. Ca dulciuri am luat niste foi si am facut crema si crant de Dobos si un diplomat cu fructe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie îmi place foarte mult cașul proaspăt și mai ales în combinație cu ceapă verde. Nu mai spun că de o vreme am o poftă de ceapă, așa că am mâncat ba ceapă roșie (de multe ori cu șuncă afumată de la Crăciun), ba ceapa verde. Oricum, la cină avem caș proaspăt cu ceapă verde.

post-117510-0-42644300-1523439828_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mie îmi place foarte mult cașul proaspăt și mai ales în combinație cu ceapă verde. Nu mai spun că de o vreme am o poftă de ceapă, așa că am mâncat ba ceapă roșie (de multe ori cu șuncă afumată de la Crăciun), ba ceapa verde. Oricum, la cină avem caș proaspăt cu ceapă verde.

 

Ce bun!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...