Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Pe mine chestia care mă deranjează la foetaj este că îngrașă. În rest, l-aș folosi la multe. În general nu cu ceva care lasă lichid, pentru că îl poate înmuia prea tare. 

Azi varză a la cluj scrie pe mine... mi s-a făcut poftă de când am citit aici [:D]

post-117510-0-78123300-1523876669_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Varza aia a la Cluj arata intr-un mare fel. Trebuie sa mai execut si eu una ca tare buna a fost!

 

Am revenit in forta si eu in bucatarie dupa doua saptamini de semi-vacanta. Mi-a fost dor de bucataria mea asa cam am tras tare. Simbata am facut pui cu lamaie, un spanac cu lapte si usturoi si niste chiftele (astea de luat la pachet). Am mai facut si trei paini basca am pus la marinat niste piept de pui (pentru gratar, il punem in salate) si o pulpa de miel (sa o coc incet, incet). Ieri am avut o tona de legume la gratar (dovlecei de tot soiul, ardei, asparagus, ceapa rosie) cu un sos usturoiat bine linga pulpe de pui. Am mai copt niste vinete si am terminat salata de dimineata inainte de servici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

thanks,

habar nu am avut si l-am tot pus pe tata sa-mi trimita uscat prin posta.

acum am fresh in ghiveci, am pus la sarmale.

N-am folosit niciodata fresh, desi se gaseste de cumparat. Eu tot cumpar de ala gata uscat. Singura "iarba" pe care nu o gasesc aici e leusteanul. Am in gradina, dar din pacate nu prea mai fac ciorbe. Mai mult supe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea, thyme (thymus vulgaris) nu e acelasi lucru cu cimbru din Romania. Miros foarte diferit. Si eu fac provizii ori cu cimbru uscat de contrabanda (daca prind pe cineva curajos sa aduca) ori comand pe Amazon (cam piperat la pret, ce-i drept si nu intotdeauna au in stoc).

 

Cimbru (Satureja hortensis) aici se gaseste sub numele de "summer savory" dar este un piculet diferit de cel romanesc. 

 

Azi coc pulpa de miel si sa vad ce garnitura fac alaturi. Poate arunc doar o salata de rosii si castraveti pe masa :) :) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...