Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Eu sunt in plan,astazi fac piept d epasare cu brocoli,zero carbohidrati in reteta originala,totusi cred ca voi face ceva pe linga(orez poate...)ca nu cred ca ajunge fara nicio garnitura.

 

Nu stiu ce am avut in cap cind am luat doar un brocoli,iar in congealator nu mai am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pentru miine cred ca fac o salata mare,cu brinza(sa vad daca cu telemea sau mozarella),masline si cu ciabatta calda.

 

Sotul primeste vineri inca o perfuzie,asa ca probabil o sa fac peste,am niste salau in congelator,sa vad cum si cu ce il asortez.

 

Simbata ,nu stiu,se anunta foarte cald pina in we,duminica as vrea grill,vreau frigarui cu piept de pui si  ananas,si mai vedem noi c epunem acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu la fel,ca cimbru ce se gaseste la noi (In DE) nu e acelasi cu cel ce-j gasim in Romania.

 

Si in Romania insa a inceput sa apara cimbru ca la noi,am primit eu odata.

Al nostru ala uscat "gusta" la fel ca cel din romania. Dar nu stiu denumirea in latina. Daca o fi o mica diferenta, eu nu am simtit-o. Il folosesc la varza in special, nu ma omor dupa gustul de cimbru.

 

Buna ideea cu gratarul in weekend! Si la noi e cald, in sfirsit! 25 de grade azi! 

 

Noi zilele astea am avut musaka iar lui fiu-miu i-am facut in premiera (pentru el) friptura de vita cu cartofi dulci si sos de usturoi. In sfirsit s-a saturat de cele 3-4 feluri de mincare pe care le tot maninca de ani si mi-a spus ca o sa manince ce mincam si noi, ca e dornic sa incerce! N-am crezut ca apuc zilele astea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Noi zilele astea am avut musaka iar lui fiu-miu i-am facut in premiera (pentru el) friptura de vita cu cartofi dulci si sos de usturoi. In sfirsit s-a saturat de cele 3-4 feluri de mincare pe care le tot maninca de ani si mi-a spus ca o sa manince ce mincam si noi, ca e dornic sa incerce! N-am crezut ca apuc zilele astea!

 

Victorie  [:D] , eu nu gatesc decat rar, separat pt mofturosi.   [buca] Se descurca cu ce este in frigider.

 

Azi tocanita de pui, asezonata cu marar.

Si trebuie sa merg la cumparaturi de inghetata, ca se anunta calduri .....   [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arata grozav curcanul, Brilla! Oare de ce intru aici dimineata inainte de breakfast sa imi fie foame toata ziua???

 

Buna ideea cu pulpa de curcan. Chiar am sa ma uit si eu prin supermarket. 

Diseara am niste ciuperci portabella imense. Ma gandeam sa le umplu ca pe o pizza (mozzarella, putin sos de rosii, citeva rosii feliate, poate carnat proaspat italian si busuioc cu parmeza deasupra) ca mi-e lene de altceva. O salata de castraveti linga si gata! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfirsit s-a saturat de cele 3-4 feluri de mincare pe care le tot maninca de ani si mi-a spus ca o sa manince ce mincam si noi, ca e dornic sa incerce! N-am crezut ca apuc zilele astea!

bravo!

noi il obligam sa manince ce manccam noi, nu e fan ciorbe, mancarici....dar de f multe ori gatesc si ce ii place lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...