Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Impotriva balonarii, pune bicarbonat in apa in care inmoi fasolea, clatesti si repeti, ultima apa, cea in care fierbe, e fara. Am mai auzit de pus la fiert cu seminte de chimen, daca ti place gustul.

 

Impotriva aciditatii de la ceapa calita, nu stiu...tablete antiacid.

 

Noi asta avem azi in meniu, fasole batuta, tapetata cu un strat de ceapa calita cu bulion si ornata cu masline verzi. Trebuie sa cumpar castraveciori la ea.

 

Va rog cine are o reteta buna, incercata de cus cus cu pui si legume. Ma bate la cap baiatul sa i fac, ce am incercat a fost fad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu stiu ca la fasole se arunca primele 3 ape. Se pune apa rece peste fasole, se lasa pana da in colocot si tot asa, de 3 ori. Abia in a 4a apa se lasa la fiert.

In familia noastra asa se procedeaza de generatii si nu avem probleme. Eu nici nu concep sa fierb fasolea altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca la fasole se arunca primele 3 ape. Se pune apa rece peste fasole, se lasa pana da in colocot si tot asa, de 3 ori. Abia in a 4a apa se lasa la fiert.

In familia noastra asa se procedeaza de generatii si nu avem probleme. Eu nici nu concep sa fierb fasolea altfel.

Este regula cu schimbatul apei de trei ori?

 

Cum spuneam,eu am schimbat_o de doua ori,oricum apa era curata ultima oara,fara sa aibe culoarea aia galbuie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Va rog cine are o reteta buna, incercata de cus cus cu pui si legume. Ma bate la cap baiatul sa i fac, ce am incercat a fost fad.

Cus-cus nu am incercat. Am cumparat la un moment dat o punga dar am tinut-o in dulap pana a expirat. In schimb, gatesc tot felul de cereale si seminte nastrusnice.

 

E normal sa vi se para ca are gust fad atunci cand esti obisnuit cu alt tip de alimentatie. Si mie mi s-a paraut asa la inceput, dar pe parcurs, in timp ce mi-am schimbat in totalitate regimul alimentar, am constatat ca nu mai pot manca foarte multe din mancarurile bucatariei romanesti. Pur si simplu nu-mi mai plac, ori sunt prea grase, ori prea  fierte, ori prea sarate. Dar, e mai bine asa.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Omeprazole și rennie sint bune pentru aciditate Dana. Farmacistul iti poate recomanda.

Nu am probleme decit foarte rar , de asta nici nu am asa ceva in casa .Atunci am mincat foarte tirziu si asa cum spune si mianda, m-am dezobisnuit de muncarurile naostre romanesti grele(nu spun ca a doua zi la munca mi-a spus o colega ca miros a unsturoi [:I] [ph34r] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog cine are o reteta buna, incercata de cus cus cu pui si legume. Ma bate la cap baiatul sa i fac, ce am incercat a fost fad.

Eu am sa-ti spun cum fac cous-cous cu carne tocata, tu poti inlocui cu carne d epasare.

 

Cous-cous-il il frec cu ulei d emasline si-l pun la inmuiat cu supa (legume sau pui,depinde ca am in casa).In cous-cous pun putin piper inainte de a pune supa.

 

Prajesc separat carnea,apoi fiecare leguma separat,nu toate pdata.Eu pun ceapa taiat julien,ardei kapya rosu,morcov taiat bastonase,ciuperci,zuchinni...ma rog toate legumele ce le am in casa la momentul respectiv.

 

Le adaug peste cous-cous-ul inmuiat(asa cum scrie pe pachet,ca am uitat s aprecizez),pun patrunjel verde tocat marunt ,rosii proaspete taiate cubulete si zeama de la o lamiie(depinde de cit faci,incearca s apui intii jumatate d elamiie)si amestec.Eventual mai condimentez daca mai este nevoie.

 

Legumele le inabus putin,nu le prajesc maxim.

 

Asta e mai mult ca o salata ,ca am vazut retete in care gateau cous-cous-ul ca pe orez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...